Umělec musí potěšit hlavně sebe, říká zpěvák Chodúr. Slaví 10 let sólové dráhy

ČTK ČTK
28. 10. 2019 15:11
Martin Chodúr oslaví deset let sólového účinkování novým koncertním programem. Naživo jej představí v Hradci Králové a Praze. První vystoupení se uskuteční 29. října s kapelou Mach v královéhradecké Petrof Gallery.
"Nejvíce tíhnu k sólovému zpěvu," říká Martin Chodúr.
"Nejvíce tíhnu k sólovému zpěvu," říká Martin Chodúr. | Foto: Patrik Ratajský

Zpěvák se po vítězství v soutěži Česko Slovensko hledá SuperStar roku 2009 rozhodl pro samostatnou kariéru z větší části s vlastní tvorbou. Napsal skladby pro sebe i pro jiné, například Hanu Zagorovou, Moniku Absolonovou, Karla Gotta, Daniela Hůlku nebo Štefana Margitu.

"Aby byl umělec sám se sebou spokojený, musí potěšit hlavně sebe. Teprve pak publikum, na které pochopitelně myslím také. Kdyby se jim to, co dělám, nelíbilo, neměla by má práce smysl. Já dělám věci tak, abych z nich měl radost a dělal hudbu, která se mi líbí. Snažím se nekalkulovat," říká Martin Chodúr.

Na koncertech, na nichž také oslaví své 30. narozeniny připadající na 24. listopadu, jej doprovodí hosté. V pražském Divadle U Hasičů to bude 16. listopadu operní sopranistka Lucie Silkenová, se kterou Chodúr chystá dva duety.

Na vánočních koncertech s Filharmonií Bohuslava Martinů a s dirigentem Markem Prášilem 11. a 12. prosince v Kongresovém centru ve Zlíně uvede především písně z loňského alba Hallelujah (Vánoční písně a koledy), které pro Supraphon nahrál s Janáčkovou filharmonií Ostrava.

Ve Zlíně bude Chodúrovým hostem operní a muzikálová sopranistka Patricie Janečková, vítězka soutěže Talentmania 2010 a celosvětového pěveckého klání Concorso Internazionale Musica Sacra v Římě.

Bývalý student konzervatoře Chodúr za deset let vydal čtyři sólová alba - Let's Celebrate, Manifest a Martin Chodúr 3. K písním si sám napsal hudbu a texty.

Čtvrté album bylo vánoční. Každou z nahrávek křtila známá osobnost - první Karel Gott, druhé Peter Dvorský, třetí Štefan Margita s Hanou Zagorovou a vánoční Hana Maciuchová.

"Kariéra se nedá úplně naplánovat, spíše si může člověk zpětně říct, jestli využil všechny možnosti naplno, jestli udělal maximum, co mohl. Já si osobně říkám, že jsem určité věci mohl udělat jinak, možná jsem některé příležitosti nevzal za správný konec, ale celkově si myslím, že se mi spousta věcí povedla," ohlíží se Chodúr.

Pán jde k nám z Chodúrovy vánoční desky nahrané s Janáčkovou filharmonií. | Video: Supraphon

"Spolupracoval jsem se spoustou talentovaných lidí, souborů, big bandů i orchestrů, setkal jsem se se zajímavými osobnostmi, ale hlavně pořád zpívám a posouvám se dál," doplňuje zpěvák, který před lety získal titul Objev roku v anketě Český slavík.

Do konce roku se ještě objeví na koncertech v Ostravě, Banské Štiavnici, Brně, Karviné, Považské Bystrici, Brně, Krnově, Karlových Varech, Vsetíně, Velkých Karlovicích a na Silvestra v Rajeckých Teplicích.

"Nejvíce tíhnu k sólovému zpěvu, chtěl bych být univerzální, dobře zpívat všechny styly, ale zůstat sám sebou. Líbilo by se mi, aby na mě lidé chodili jako na zpěváka, u kterého je jedno, jaký žánr bude právě zpívat," dodává.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 u Domašova na Brněnsku je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušený. Kamiony ve směru na Brno stojí od 161. kilometru. Průjezdný není ani směr na Prahu, kde byla po ránu kolona zhruba 12 kilometrů dlouhá. Policisté provoz odklání mezi exity 168 a 178. Na objízdných trasách, které vedou po silnici II/602, se nyní v ranní špičce tvoří kolony a řidiči se musí připravit na zdržení, řekl policejní mluvčí Pavel Šváb. Policie rovněž kolem 8:00 na svém twitteru uvedla, že se uklízí vysypaný náklad a následně bude nutné opravit poničené dopravní značení a betonová dělící svodidla.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie dnes ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Kvůli vážné dopravní nehodě je obousměrně přerušený provoz na Pražském okruhu u Modletic

Kvůli vážné dopravní nehodě je obousměrně přerušený provoz na Pražském okruhu u Modletic. U sjezdu z dálnice D1 se ve směru na Ruzyň srazilo nákladní auto s dodávkou. Před místem nehody se tvoří kolona. Vyplývá to z informací pražské policie a na dopravním webu Ředitelství silnic a dálnic.

Nehoda se stala kolem 07:15 na 77. kilometru Pražského okruhu. "Probíhá vyprošťování osoby. Doprava je zastavena v obou směrech a okruh je neprůjezdný," uvedla na Twitteru police. Její mluvčí Jan Rybanský doplnil, že orientační dechová zkouška u řidičů byla negativní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy