Jsme popkulturní kuchaři, nabízíme originální směs

Adam Pešek
19. 6. 2012 15:08
Rozhovor s kapelou Sofa Surfers, která míří na United Islands
Sofa Surfers
Sofa Surfers | Foto: United Islands

Rozhovor - Současná podoba webu kapely Sofa Surfers je poměrně strohá. Nese pouze informaci o tom, že nová deska vyjde 14. září, a za zvýhodněnou cenu nabízí kompletní diskografii v digitální podobě. Pouze o hudbu však v případě Rakušanů, kteří vzešli z devadesátkové klubové scény a výrazem se posunuli k alternativnímu rocku se silným vlivem dubu, nejde.

„Chtěli jsme vytvořit něco, co by zahrnulo více uměleckých forem," říká o založení Sofa Surfers Wolfgang Schlögl. Klubové koncerty tak doprovází vizualizace textů. Skupina dnes zase funguje trochu jako kolektiv jednotlivců, jejichž sólové aktivity se na ni nějakým způsobem vážou.

Dokumentarista Timo Novotny tvoří pro kapelu vizualizace a zpětně si její hudbu půjčuje do filmů. Aktuálně se pak kolektiv rozšířil o dalšího zpěváka Jonnyho Sasse, který na novince Superluminal doprovodí soulový hlas tanečníka a choreografa Maniho Obeyi.

Wolfgang Schlögl, Sofa Surfers
Wolfgang Schlögl, Sofa Surfers | Foto: Harald Kienzl

Na prezentaci nových skladeb si nicméně čeští fanoušci budou muset ještě počkat. V rámci pražského hudebního festivalu United Islands totiž Sofa Surfers vystoupí s tanečním setem.

Aktuálně.cz: V polovině září vydáváte novou desku. Máte už pro ni název?

Nahrávka se bude jmenovat Superluminal a její název vzešel z textu jedné z obsažených skladeb. Odráží celkově pozitivní atmosféru během nahrávání.

A.cz: Sofa Surfers se s každou deskou vyvíjeli - od elektroničtějšího dubového dobrodružství až k rockovějšímu pojetí zvuku. Půjde novinka dále tímto směrem?

Výsledkem našeho posledního nahrávání je jakýsi mix psychedelické hudby, soulu, urban music a elektroniky s výrazem indie kapely. Představte si shrnutí dosavadních nahrávek Sofa Surfers, přidejte nové vokální koření (společně s Manim Obeyou se na textech a vokálech podílela také nová zpěvačka Jonny Sass) a zchlaďte to větším množstvím elektroniky než na posledních dvou deskách.

A.cz: Jak probíhalo nahrávání?

Na desce jsme dělali zhruba rok a půl - střídavě v několika obývacích pokojích, sklepech a nahrávacích studiích ve Vídni, Mödlingu a Linci. Naším záměrem bylo sejít se pak v některém rakouském studiu, abychom skladby dali dohromady společně. Mimo domov se můžeme víc soustředit na samotný tvůrčí proces a lépe sestavit hlavní osu desky. Práce za denního světla nás dovedla k barvitějšímu zvuku, začlenili jsme více retro synťáků, trochu jsme omezili samplování a skloubili to s promyšlenou instrumentací.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

A.cz: V minulosti jste často spolupracovali s dalšími hudebníky, viz třeba množství hostů na albu Encounters. Můžeme očekávat nějakou kolaboraci i teď?

Momentálně je pro nás zajímavé pracovat se dvěma zpěváky.

A.cz: Hodláte nové skladby představit už na koncertech, které budou vydání novinky předcházet, tedy třeba i na pražském festivalu United Islands?

Festival United Islands nás poprosil o speciální taneční set, což vždycky bývá zábava. Očekávejte extravagantní dýdžejský set s dubovým groovem umocněný silou živých nástrojů a elektronikou.

Festival United Islands

Kdy? 21. až 23. června

Kde? Praha, prostory kolem Vltavy

Vstupné? Zdarma

Vystoupí? Sofa Surfers, O.Children, Kraak & Smaak, Gemma Hayes, Haight Ashbury, Baron Bane, Jazzstepa, Bonus, Lanugo, Načeva, Please the Trees, Dikolson, Prince of Tennis, Vladimír Merta, Zrní a mnoho dalších

Sofa Surfers hrají v pátek ve 20:45 na Střeleckém ostrově

www.unitedislands.cz

A.cz: Obvyklou součástí vašich vystoupení jsou výrazné projekce. Jakou roli přikládáte videu?

Skupinu jsme založili v polovině devadesátých let a výrazně nás ovlivnila tehdejší klubová scéna. Někteří naši přátelé studovali výtvarné školy a k audiovizuální tvorbě jsme se dostali ještě před vytvořením čehokoliv pod hlavičkou Sofa Surfers. Čistě jen hraní se už každý z nás dříve věnoval, a tak jsme chtěli vytvořit něco, co by zahrnulo více uměleckých forem. Nejprve šlo jenom o pár klubových projektů, v průběhu let se to ale všechno slilo.

Po přelomu tisíciletí jsme promítali zpěváky z desek, kteří se turné z nějakého důvodu nemohli účastnit. Synchronizovali jsme je s kapelou, a nepřímo tak s námi byli na pódiu. Po nějaké době nás to ale začalo trochu nudit, a když se v roce 2005 ke kapele připojil zpěvák a tanečník Mani Obeya, projekce začala umocňovat jeho texty, význam skladeb a odráží celkovou estetiku jednotlivých nahrávek.

A.cz: Přemýšlíte už při skládání o případném vizuálním zpracování skladeb?

Timo Novotny, který nám vizuály vytváří, je vlastně členem kapely. Buď se přímo účastní vytváření nových skladeb, nebo mu je pak jako soubory hned pošleme. Vždy se pokouší dát desce určitý vizuální koncept. Timo má taky na kontě dva dokumenty, kde jsme se zase my pokoušeli pracovat s jeho myšlenkami. Fungujeme v rámci určitého centrálního a rozšířeného kolektivu kapely, do kterého všichni přispíváme a z něhož si zase bereme.

A.cz: Většina z vás se věnuje také sólové tvorbě. Jak stíháte sladit vlastní aktivity s kapelou?

Hrajeme společně delší dobu, než Sofa Surfers vůbec existují. Naše sólové projekty bereme trochu jako majetek kapely. Spíš nás jenom „udržují v kondici".

Sofa Surfers
Sofa Surfers | Foto: United Islands

A.cz: Texty posledního alba Blindside jsou plné jakéhosi neurčitého znepokojení, ať už v otázkách osobního života, každodenních rutin, nebo třeba politiky. Snažíte se v nich na něco poukázat, nebo mají především korespondovat s hudbou?

Koncem devadesátých let a po přelomu tisíciletí jsme pracovali s několika rapery a dalšími zpěváky a postupně jsme dospěli k tomu, že chceme někoho s poetičtějším přístupem k textům. Znamenají pro nás víc než prázdné fráze a je důležité, že se na ně lidé během živých vystoupení dokážou emocionálně napojit. Pokud se ale někomu nelíbí, je nám to jedno.

A.cz: Co vás aktuálně znepokojuje, respektive co se do textů promítá?

Emocionální odcizení člověka v dnešním plně komercionalizovaném světě.

A.cz: Výrazem jste se naposledy přiblížili alternativnímu rocku, přesto kombinujete řadu různých vlivů - dubová rytmika, post-rockové kytary, soulový hlas. Řada teoretiků tvrdí, že kulturní průmysl se v několikaletých cyklech opakuje. Považujete právě kombinaci existujícího a jeho zasazování do nových kontextů za cestu, jak být dnes originální?

Tenhle fenomén dnes ve velkém prostupuje světem umění a kultury jako takové. Mohli bychom to nazvat postmodernou, ale tento termín už je v debatách o současné kultuře přežitý.

V našem případě se jedná hlavně o individuální zkušenosti, jež jsme postupem času nabrali jako popkulturní dělníci. Představte si to třeba jako kuchaře, který si oblíbil určitou sadu koření, a tu používá ve většině jídel. Říká se tomu vlastní styl, i když jde jenom o směs.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy