Chci být svobodný. Iggy Pop se na nové desce osvobodil od hlučného rocku

Honza Vedral Honza Vedral
12. 9. 2019 18:35
Ve dvaasedmdesáti letech si potřebuje vydechnout i kmotr punku. Právě vydaná osmnáctá studiová deska Jamese Newella Osterberga, který proslul jako Iggy Pop, je líná, do sebe zahleděná nahrávka plná jazzových trumpet, často netradičních rytmů a úsporných, klidných aranží.
Iggy Pop v dubnu oslavil 72. narozeniny.
Iggy Pop v dubnu oslavil 72. narozeniny. | Foto: Harmony Korine

Album nazvané prostě Free charakterizuje úvodní singl, který vyšel už v červenci. Ani ne dvouminutová píseň evokuje jen trumpetami rozmazanou meditativní atmosféru, do které chlápek, který proslul skákáním šipek z pódia, obnažováním, lascivností, nekonečným fetováním a chlastáním či fackováním posluchačů, tentokrát temným podmanivým hlasem pouze párkrát pronese: "Chci být svobodný".

Je to nahrávka bez jakékoliv vnější potřeby a tlaku, přesto atmosférická, hudebně zajímavá a stejně tak důstojná jako potrhlá.

Potřeba zastavit se a vydechnout není v převážně hlučné a expresivní diskografii Iggyho Popa novinkou. Před deseti lety vydal "šansonovou" desku Préliminaires, inspirovanou románem Michela Houellebecqua, a po ní z velké části francouzskou nahrávku Aprés, na které interpretoval skladby Serge Gainsbourga, Colea Portera či Édith Piaf.

I když na pódiích tou dobou stále, do půl těla nahý, křičel "Teď chci být tvůj pes", na těchto nahrávkách se poprvé představil jako stárnoucí ikona, která potřebuje klid a zamyšlení. Stejný je Iggy Pop na novince Free, jen bez francouzštiny.

Víc než kontemplace

Po internetu kdysi koloval jeho slavný, vtipně napsaný seznam požadavků na koncertní pořadatele. Prosil je, aby mu v zákulisí přichystali hezký pokoj s květinami. Jenom proto, že hraje punk, přece nevyhledává špinavé temné kobky.

Právě komerčně nijak výrazně úspěšné desky z poslední dekády se pro Iggyho Popa staly jakousi hudební obdobou tohoto "hezkého pokoje".

Je zřejmé, že už ho potřeboval, že se v něm cítí pohodlně. S albem Free přichází po kritikou i fanoušky ceněné desce Post Pop Depression, kterou před čtyřmi roky sestavil s producentem Joshem Hommem z kapely Queens of the Stone Age.

Byla to velká, důležitá rocková nahrávka, která s sebou nesla intenzivní a náročné koncertování - a to asi vyvolalo vnitřní potřebu zase na chvíli zpomalit.

Titulní skladbu z nového alba Free vydal Iggy Pop už v červenci. | Video: Loma Vista Recordings

Přestože Post Pop Depression ctila styl, kterým Iggy Pop nejvíc proslul, na současném albu Free působí mnohem přirozeněji. Jeho charakteristický hluboký hlas je bez hlasitých kytar vůkol snad ještě podmanivější. Bezprostřední a intimní. Úplně stačí, když jen za zvuku klavíru a trumpety recituje posmrtně vydaný text Loua Reeda jménem We Are the People.

V tu chvíli je z Iggyho Popa hypnotizér, kterému člověk nemusí ani rozumět, aby ho plně pochopil a chtěl poslouchat dál. "Jsme lidé bez země, hlasu či zrcadla," pronáší tu temně. Reedova báseň ze sedmdesátých let, která dospěla k aktuálnosti, je jedním z vrcholů desky.

Bylo by ošidné popisovat ji jen jako stařeckou kontemplaci a důstojné mumlání chytrých či silných textů do jazzových základů. Iggy Pop se sice hudebně převážně nechává vést vybranými spolupracovníky, zejména fantastickým trumpetistou a klavíristou Leonem Thomasem či brooklynskou zázračnou kytaristkou Sarou Lipstateovou, která vystupuje pod přezdívkou Noveller.

Iggy Pop.
Iggy Pop. | Foto: Rob Baker Ashton

Sám ale udržuje onu základní muzikálnost, se kterou po celou kariéru - ať už právě lítal v kdovíjakém vesmíru - vymýšlel výrazné, něčím vždy zajímavé skladby.

Takové jsou tu na jednoduchých, ale efektních basových linkách postavené Loves Missing nebo James Bond, která v sobě má esenciální punkovou striktnost a primitivnost, přestože zaranžovaná je jinak.

Typicky působí i lascivně nazvaná skladba Dirty Sanchez, stylem i textem prototyp punkové písně v tempu dvaasedmdesátníka. Když tu Iggy Pop afektovaně kňučí "Jenom protože mám rád velký kozy, neznamená, že mám rád velký ptáky", zase balancuje na té své ošlapané hraně, na níž ho hudební svět odjakživa adoroval i zatracoval. Škoda, že takových na desce není víc.

Skladba James Bond je postavená na efektní basové lince. | Video: Loma Vista Recordings

Resumé

Free není vrcholným dílem Iggyho Popa. Je však cenné, protože ještě víc poodhaluje pro mnohé nepravděpodobný vnitřní svět jednoho z nejúžasnějších a nejdivočejších frontmanů hudební historie, který si začal libovat v roli vypravěče obklopeného výbornými hudebníky a zvukovými designéry.

Jeho někdejší spoluhráči a přátelé tvrdí, že Iggy Pop, kterého známe z pódií a desek kapely The Stooges, byla vždy jen role, maska provokatéra, jenž potřebuje strhnout pozornost.

Iggy Pop: Free

Loma Vista Recordings 2019

Kluk, kterého přátelé oslovovali Jamesi, se do Iggyho před koncerty nebo natáčením vždy musel nějak dostat a převtělit, aby byl autentický a své proslulé představení dotáhl za hranice běžného.

Opravdovou svobodou, o níž Iggy Pop na nové desce zpívá, je dost možná to, že protentokrát zůstal Jamesem Newellem Osterbergem.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Nákupy lidé stále spíše odkládají, čekají na otevření obchodů

Tržby v maloobchodě očištěné o kalendářní vlivy se podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu letos v březnu meziročně zvýšily o pět procent. V meziměsíčním srovnání měli obchodníci v březnu tržby o 1,6 procenta nižší.

Meziroční srovnání výsledků maloobchodu za březen ovlivnila podle analytiků nízká srovnávací základna z loňska, kdy už se čeští prodejci potýkali s uzavřením kamenných obchodů kvůli pandemii koronaviru. Stejná situace bude podle nich ještě v dubnu. Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni jen na e-shopy. S uvolňováním opatření by se tak maloobchodní tržby měly zvyšovat. 

Proti loňskému březnu si podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka polepšily specializované prodejny s výrobky pro domácnost, kterým tržby vzrostly o 18,8 procenta. "Vyšší meziroční tržby ohlásily i prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci či prodejny s počítači a komunikační technikou. Naopak pokles tržeb nadále trápil prodejny s oděvy a obuví. V následujících měsících proto možná skončí v bankrotu některé módní značky," uvedl.

Tradičně dobré výsledky zaznamenali internetoví prodejci, kterým tržby v březnu meziročně vzrostly o 36,2 procenta. Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky by se v dalších měsících rozdíl růstového tempa e-shopů a kamenných obchodů měl snižovat.

Ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková ale nepředpokládá, že by se u veškerého zboží zákazníci vrátili do kamenných prodejen. Výjimkou podle ní pravděpodobně bude oblečení a obuv. Analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák dodal, že na očekávaném zpomalení meziroční dynamiky prodejů přes internet se projeví vysoká srovnávací základna z minulého roku.

před 15 minutami

Pentě klesl zisk o polovinu. Dolů ji táhlo Aero, pomohl naopak Dr. Max a reality

Skupině Penta Investments loni klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun. K zisku přispěly zejména lékárny Dr.Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polské retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody. Penta to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Celková aktiva portfoliových společností Penty se zvýšila o šest miliard na 291 miliard Kč a do rozvoje svých společností a projektů skupina investovala navzdory pandemii 11 miliard korun, což bylo o 4,6 miliardy meziročně méně.

"Loňský rok byl pro nás po letech výjimečných hospodářských výsledků zatěžkávací zkouškou. Penta má ale dobře rozložené portfolio, v jednotlivých firmách a projektech všichni odvedli skvělou práci. Dosáhli jsme tedy i při významných investicích solidního zisku," uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Mezinárodní síť lékáren Dr.Max podle něho sehrála v čase pandemie významnou roli ve všech zemích, kde působí. Její lékárny poskytovaly služby bez omezení a musely být schopné zareagovat i na razantní změnu poptávky po ochranných či dezinfekčních pomůckách. I když opakované lockdowny snížily návštěvu lékáren zejména kvůli celkově menšímu objemu předepisovaných léků, dokázala síť lékáren významně přispět k ziskovosti skupiny Penta. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnily také Fortuna Entertainment Group, Penta Real Estate a Primabanka.

Penta Real Estate dokončila 1139 bytových jednotek (projekty Sky Park, Waltrovka, Terrace), dalších 805 bytů je ve výstavbě (Maison Ořechovka, Bory Home). V roce 2020 předala Penta Real Estate čtyři kancelářské projekty. Prodej pražského projektu Churchill Square byl největší transakcí na českém realitním trhu v kancelářském segmentu. Na konci roku 2020 spravovala Penta Real Estate aktiva v hodnotě 28,9 miliardy Kč.

Penta vznikla v roce 1994 na Slovensku. Jejími zakladateli jsou Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Celkem skupinu řídí šest partnerů a zaměstnává více než 43 000 lidí. Na dani z příjmu a odvodech za zaměstnance zaplatila celkem 6,4 miliardy Kč.

před 42 minutami

Advokát soudu EU: Polská pravidla o trestání soudců porušují unijní právo

Soudní dvůr Evropské unie by měl konstatovat, že polský zákon umožňující kárnému orgánu nejvyššího soudu trestat soudce kritizující justiční reformu je v rozporu s unijním právem. K tomuto závěru dospěl generální advokát nejvyššího orgánu unijní justice, podle něhož nový systém postihů ohrožuje nezávislost polských soudců. Pro soud není nově zveřejněný názor právního poradce závazný, často však k němu při svém rozhodování přihlíží.

Evropská komise se předloni obrátila na soud v Lucemburku kvůli činnosti disciplinární komory polského nejvyššího soudu, o jejíž nestrannosti Brusel pochybuje. O složení komory rozhoduje v Polsku soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud již předloni rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i personální obsazení a pravomoci komory.

Soud již loni vydal předběžné opatření, jímž nařídil až do rozhodnutí případu činnost komory pozastavit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy