Klavíristka Hiromi v Brně hrála vsedě i vestoje, tentokrát ji inspirovala svíčková

ČTK ČTK
4. 11. 2019 11:32
Jemně i výbušně, vsedě i vestoje včera v Brně koncertovala hvězdná japonská jazzová pianistka Hiromi. Na jevišti zaplněného Janáčkova divadla byla sama s koncertním křídlem.
Hiromi do Brna (na snímku) pozvali pořadatelé festivalu Jazzfestbrno.
Hiromi do Brna (na snímku) pozvali pořadatelé festivalu Jazzfestbrno. | Foto: ČTK

Sklidila ovace, dvakrát se vracela s přídavky. Potlesk na otevřené scéně zazněl mnohokrát v průběhu večera - a nejen když se čtyřicetiletá virtuoska s úspěchem pokoušela o česká slovíčka a sdílela s publikem nadšení z večeře. "Dnes mě inspiruje svíčková," řekla nekonformní klavíristka.

Hiromi v Brně.
Hiromi v Brně. | Foto: ČTK

Hiromi, příjmením Uehara, je na sólovém evropském turné k nové nahrávce Spectrum, která vyšla v září. Z nové desky v Brně uvedla hned několik skladeb - úvodní Kaleidoscope, titulní Spectrum nebo Mr. C. C., kompozici věnovanou komikovi Charliemu Chaplinovi.

Hiromi je autorkou většiny svého repertoáru. Pokud si "půjčuje" cizí skladby, většinou je přetvoří k obrazu svému. V Janáčkově divadle tentokrát zazněl Blackbird od Beatles anebo Rapsodie v modrém od Georgea Gershwina, kterou rozvedla v kompozici Rhapsody in Various Shades of Blue.

Pro Hiromi je typické spojování žánrů a vlivů. "Nechci svou hudbu pojmenovávat, to mohou dělat jiní. Je to spojení všeho, co poslouchám a co jsem se učila. Jsou tam prvky klasické hudby, něco z rocku, něco z jazzu," uvádí klavíristka na svém webu.

Podle odborníků dokáže málokdo naplnit sólový klavírní recitál takovou výbušností a nepředvídatelností jako právě japonská klavíristka.

"Hiromi přináší neuvěřitelné množství energie při každém vystoupení, ať už na festivalovém pódiu, v klubu nebo v koncertní síni," napsal o ní magazín Downbeat.

V Brně zazněla také titulní skladba z Hiromina nového alba Spectrum. | Video: Concord Records

Také v neděli Hiromi za klavírem chvílemi klidně seděla, chvílemi při hře temperamentně podupávala a prozpěvovala si. Chvílemi dokonce hrála vestoje, případně s jednou rukou na klaviatuře a druhou na strunách uvnitř klavírního křídla.

Do Brna hudebnice dorazila z Británie, ještě v sobotu koncertovala v londýnské katedrále Southwark. Nyní míří do Švýcarska, pak do Itálie. Nedělní koncert byl součástí podzimních ozvěn přehlídky Jazzfestbrno, jejíž hlavní část se koná tradičně na jaře. Program příštího ročníku pořadatelé odtajní tento týden.

Hiromi v Brně.
Hiromi v Brně. | Foto: ČTK
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na stavební škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student.

V nemocnici skončili tři mladí lidé ve věku 17, 19 a 20 let, všichni museli podle oblastních úřadů podstoupit operaci. Dva z nich jsou podle lékařů ve vážném stavu, mají četná střelná poranění.

Zdroj: ČTK
před 2 minutami

V komplexu Blanka hořelo auto. Dejvický tunel je uzavřený, hasiči ho odvětrávají

Policisté v Praze zhruba půl hodiny po poledni uzavřeli tunelový komplex Blanka v obou směrech kvůli požáru osobního automobilu. Oheň v Dejvickém tunelu likvidovalo několik jednotek hasičů. Požár vznikl zřejmě kvůli technické závadě na vozidle, informovala policie na Twitteru.

Hasiči uvedli, že požár rychle dostali pod kontrolu, zasahovali v dýchací technice. Tunel je nyní odvětráván automatickým systémem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy