Elvis opustil budovu, ale zůstal u pokladny

Pavel Turek, tur
29. 10. 2008 14:45
Presley zase vede seznam nejvíc vydělávajících mrtvých

New York - Říká se "zemřel, aby žil navždy". U Elvise dlouhodobě platí, že zemřel, aby navždy vydělával. Král rock'n'rollu totiž konstantně vítězí ve výroční anketě sestavované ekonomickým magazínem Forbes, pouze předloni jeho hegemonii v kategorii "nejvíce vydělávajících  mrtvých celebrit" přerušil Kurt Cobain.

Elvisovy posmrtné výdělky mezi loňským a letošním říjnem vytáhla na 52 milionů dolarů především skutečnost, že loni uběhlo třicet let od zpěvákovy smrti. Do jeho rodiště v Tupelu, do Memphisu i na jeho ranč Graceland přišly Elvisovu památku uctít desetitisíce fanoušků, kteří neváhali utratit za trička, hrnečky, magnety na lednice, pepřenky a slánky s Elvisovou podobiznou nemalé částky.

I ve srovnání s nemrtvými popovými hvězdami si Elvis vede nadmíru skvěle. Ve stejném období si třeba Justin Timberlake přišel jen na 44 milionů dolarů a Madonna na rovných čytřicet.

Kurt Cobain
Kurt Cobain | Foto: Bleskově
Čtěte také:
Mrtvý Cobain sype víc než Elvis

Podle analytiků Elvis Presley šťastně spojuje dva faktory: na jedné straně jde o posmrtnou nesmrtelnou image, která z něj vytváří snadno rozeznatelnou značku, jež dokáže propagovat cokoli od odznaků po lak na vlasy. Druhou nezanedbatelnou složkou jsou tantiémy, protože i Elvisova hudba se pořád dobře prodává.   

Foto: Aktuálně.cz

V tom se Král podstatně liší třeba od Marilyn Monroe nebo Jamese Deana, kteří oba sice jsou věčným symbolem Hollywoodu, ovšem peníze z prodeje DVD Někdo to rád horké nebo Rebel bez příčiny jsou ve srovnání s příjmy z merchandisingu mizivé.

Na druhém místě mezi nebožtíky se s 33 miliony letos ocitl kreslíř Charles Schulz, kterého proslavil komiks Peanuts. Postavičky jako ptáček Woodstock, pes Snoopy nebo jeho pán Charlie Brown v něm od padesátých let do roku 2000, kdy Schulz zemřel, prožívaly povětšinou hořko-vtipné osudy. Zvlášť v podání věčného losera Browna.

Na třetí místo doslova z nuly vylétl nováček v hitparádě Heath Ledger, jehož smrt v důsledku předávkování léky letos v lednu z něj okamžitě učinila Jamese Deana nového milénia.

Heath Ledger s režisérem filmu Zkrocená hora Angem Lee na festivalu v Benátkách.
Heath Ledger s režisérem filmu Zkrocená hora Angem Lee na festivalu v Benátkách. | Foto: Reuters

Poslední role, v níž se australský herec objevil, byl Joker v novém pokračování Batmana. Film s názvem Temný rytíř dosud po celém světě utržil 991 milionů a Ledgerův podíl se odhaduje na 20 milionů.

Forbes provedl výzkum mezi dědici a správci majetku, což často nejsou příbuzní a potomci celebrit, ale nadace kontrolující autorská práva jako v případě Elvise nebo Cobaina. Oba mají producenty, kteří živí povědomí o svých svěřencích a průběžně zásobí trh novými televizními dokumenty, dalšími biografiemi, popřípadě různě poskládanými výběry z diskografie.

Albert Einstein (18 milionů) se drží na čtvrtém místě, ale ani ne tak kvůli svým objevům a vědeckému přínosu, jako díky společností Disney vlastněnému projektu Baby Einstein, který produkuje řady edukativních knížek, DVD a hraček pro děti od 3 měsíců do 3 let.

Na pátém místě se umístil předloni zesnulý televizní producent Aaron Spelling (15 milionů), za nějž vydělávají pořád reprízované série jako Beverly Hills 90210 nebo Charlieho andílci.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Někdo nastražil výbušninu do vozu severoirské policistky, podezřelá je Nová IRA

V Severním Irsku někdo nastražil bombu do automobilu policistky ve městě Dungiven nedaleko Londonderry. Policejní služba Severního Irska (PSNI) dnes uvedla, že bomba byla ve voze před domem policistky pracující na částečný úvazek objevena v pondělí a v noci na dnešek byla zneškodněna. Policie z činu podezírá radikály ze skupiny Nová IRA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy