Damon Albarn složil operu o hledači kamene mudrců

Karel Veselý
21. 3. 2011 15:01
V Manchesteru bude mít premiéru i nová show Björk
Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Damon Albarn, frontman Blur, internetových Gorillaz a šedá eminence britské hudby, připravil druhou operu. Příběh o Johnu Dee, vědci, okultistovi, špionovi a rádci královny Alžběty I. poprvé uvidí a uslyší v červnu návštěvníci kulturního bienále v Manchesteru. Na stejném místě Albarn před čtyřmi lety uvedl svoje první a ceněné operní dílo Monkey: Journey To The West. V novince Doctor Dee si ale navíc i sám zahraje.

Foto: Aktuálně.cz

Albarn měl původně operu vytvořit se svým parťákem z Gorillaz - malířem Jamie Hewlettem - a slavným komiksovým scénáristou Alanem Moorem. Oba ale v průběhu příprav „odpadli". Doctor Dee tak nakonec podle všeho vznikl jen jako spolupráce s oceňovaným divadelním režisérem Rufusem Norrisem; podrobnosti o opeře nicméně nejsou zatím známé.

Z Machchesteru na olympiádu

Zatímco v Opičím králi zkombinoval západní pop-music s čínskými zpěvy, v nové opeře se logicky nabízí propojení se středověkou anglickou hudbu; ale možná je to pro Albarna příliš předvídatelný krok. 

Doctor Dee se odehrává v 16. století a zaznamenává osudy matematika, astronoma, průkopníka navigace Johna Dee; kromě toho, že byl rádcem Královny Alžběty a dvorním alchymistou Rudolfa II, nějaký čas působil i v Čechách na dvoře Viléma z Rožmberka. V roce 1586 se vrátil do Anglie a stal se rektorem na univerzitě v Manchesteru. Je i jednou z postav Meyrinkova románu Anděl západního okna - objevuje se tu jako předek hlavní postavy, mág a alchymista, který zasvětil život hledání kamene mudrců.

Foto: Aktuálně.cz

"John Dee byl velmi vlivným člověkem v alžbětinské Evropě, obzvláště v Anglii. Je zodpovědný i za koncept Britského impéria, a nepřímo tak ovlivnil životy nás všech," vysvětloval loni v srpnu Albarn, proč se do projektu pustil. „Ještě nikdy se mi nestalo, že bych na tak dlouhou dobu přestal psát hudbu. Jen jsem studoval materiály o hermetické magii a filosofii."

Po Manchesteru by se měla nová opera stát součástí velké kulturní olympiády, které bude příští rok spolu s dalšími divadelními i hudebními projekty doprovázet sportovní hry v Londýně. V rámci festivalu bude třeba poprvé v Británii uvedena Glassova opera Einstein na pláži v režii Roberta Wilsona.

Hyperaktivní Albarn nedávno oživil superskupinu The Good, The Bad and The Queen a dal do kupy další band - s bubeníkem Tony Allenem a basákem Red Hot Chili Peppers Fleou. Na jejich desce prý bude spousta afrických muzikantů.
K ledu naopak uložil Gorillaz, se kterými na podzim odehrál světové turné k desce The Plastic Beach. Na šňůře nahrál hyperaktivní hudebník pod hlavičkou komiksové kapely i novou desku The Fall, která je jakýmsi deníkem či skicářem, ve kterém si zapisoval imprese ze současné Ameriky.

Foto: Aktuálně.cz

Nahrávka pokračující v melancholickém soudu „plastického alba" vznikla kompletně na hudebníkově iPadu. Před Vánoci byla k dispozici k poslechu a pro registrované fanoušky kapely také zdarma ke stažení. 18. dubna vyjde i v klasické podobě na kompaktu.

Operní dům v Manchesteru je tradičně místem, kde Albarn představuje svoje projekty. V listopadu 2005 zde měla premiéru show Gorillaz k albu Demon Days, která později vyšla na DVD ověnčeném nominací na Grammy. Na prvním ročníku festivalu v roce 2007 tu v premiéře uvedl zmíněnou adaptaci legendy o opičím králi Monkey: Journey to the West
V následujícím ročníku se Albarn pak podílel na projektu dokumentaristy Adama Curtise It Felt Like a Kiss o poválečných dějinách Spojených států. Albarnovu hudbu k divadelně-filmové koláži tehdy natočil Kronos Quartet.

Björk představí své nové album

Manchester International Festival letos láká i na hostování islandské zpěvačky Björk, která zde 30. června poprvé uvede materiál z chystaného alba Biophilia. Multimediální projekt prý propojí hudbu, aplikace pro mobilní telefony, internet, instalace a živá vystoupení. Islandská umělkyně v manchesterské Campfield Market Hall zahraje šestkrát a publiku slibuje "meditaci nad vztahem hudby, přírody a techniky".

Foto: Aktuálně.cz

Björk prý pro svůj nový projekt vyrobila i nové nástroje včetně devítimetrového kyvadla, jež vytváří hudební vzorce s pomocí gravitační síly, digitálně ovládaných varhan nebo hybridu celesty a gamelanu. Revoluční je i způsob, jakým se chystá desku distribuovat - nové songy se budou prodávat jako audiovizuální aplikace pro mobilní telefony. S Björk na nich spolupracoval režisér Michel Gondry.

Vydání desky zatím nemá konkrétní datum, první vlaštovkou je už vypuštěná skladba/aplikace Solar System, která kombinuje 3D objekty, filmy, animace a diagramy využívající databáze NASA, Evropské kosmické agentury a Japonské vesmírné agentury.

Festival v Manchesteru nabídne třeba také vystoupení nevidomého afrického dua Amadou a Mariam z Mali; zpěváči ověnčení řadou cen odehrají koncert za úplné tmy.

Komik Johnny Vegas zde pak uvede svoji novou divadelní show a jeho britská kolegyně Victoria Wood připraví operu That Day We Sang o manchesterském dětském sboru z dvacátých let.

Kanadští surrealističtí filmaři, bratři Quayové, se pak spojí s ruskou houslistkou Alinou Ibragimovou a doprovodí její vystoupení na promenádě. 

 

Právě se děje

před 30 minutami

Ski Tour skončila absolutním triumfem Norů, Bolšunov vyhořel

Premiérová severská Ski Tour skončila absolutním triumfem norských běžců na lyžích. Vítězství v miniseriálu vybojovali Paal Golberg a suverénní Therese Johaugová, jejich krajané obsadili v Trondheimu i zbylá místa na stupních vítězů. Mužům dokonce patřilo prvních šest příček. Seveřané odsunuli v závěrečném stíhacím závodě na 30 km klasicky na sedmé místo průběžného lídra a vedoucího muže Světového poháru Alexandra Bolšunova z Ruska. Michal Novák, který figuroval na 39. pozici, do poslední etapy nenastoupil.

Johaugová průběžné vedení hravě udržela a stíhačku vyhrála s naprostou převahou. Vedoucí závodnice SP dorazila do cíle s náskokem tří minut a 40 sekund před Heidi Wengovou, třetí skončila Ingvild Flugstad Östbergová.

Jednatřicetiletá Johaugová byla ve finále Ski Tour i při výrazném vstupním náskoku podle očekávání nejrychlejší ženou na trati. Nejvíce se k ní časem přiblížila další Norka Astrid Uhrenholdt Jacobsenová, jež byla o 44,8 sekundy pomalejší a cílem proběhla jako pátá za Švédkou Ebbou Anderssonovou. Jediná česká účastnice v ženské kategorii Kateřina Janatová Ski Tour plánovaně ukončila po 21. místě v úterním sprintu v Aare.

Bolšunov měl na startu stíhačky náskok 34 sekund na Golberga, ale už po čtyřech kilometrech bylo pořadí opačné. Ruský favorit evidentně promazal a v cíli měl ztrátu téměř minutu a tři čtvrtě. Před Bolšunova se postupně dostali i další medailisté Simen Hegstad Krüger a Hans Christer Holund a také Emil Iversen, Martin Löwström Nyenget a Johannes Hösflot Klaebo.

Iversen, který měl na startu stíhačky na Bolšunova bez dvou sekund tříminutovou ztrátu, dosáhl nejrychlejšího času. Golberg se díky třísetbodové porci za vítězství v seriálu posunul v hodnocení SP ze šestého místa na třetí za Klaeba. Bolšunov dál vede s komfortním náskokem přes 400 bodů.

SP v běhu na lyžích v Trondheimu (Norsko):

Muži - stíhací závod 30 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Golberg 1:23:51,6, 2. Krüger -28,9, 3. Holund -30,1, 4. Iversen -32,3, 5. Nyenget -32,9, 6. Klaebo (všichni Nor.) -34,2, 7. Bolšunov (Rus.) -1:41,0, 8. Niskanen (Fin.) -1:48,2, 9. Röthe (Nor.) -25,8, 10. Cologna (Švýc.) -3:00,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Bolšunov 1948 b., 2. Klaebo 1531, 3. Golberg 1202, 4. Röthe 1124, 5. Krüger 1123, 6. Niskanen 1047, …60. Novák 71, 100. Pechoušek 21, 128. Černý 5, 131. Knop 5, 134. Fellner (všichni ČR) 5.

Ženy - stíhací závod 15 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Johaugová 41:13,8, 2. H. Wengová -3:40,8, 3. Östbergová (všechny Nor.) -3:41,5, 4. Anderssenová (Švéd.) -5:54,3, 5. Jacobsenová (Nor.) -6:14,8, 6. Digginsová (USA) -8:40,1, 7. Pärmäkoskiová (Fin.) -9:12,4, 8. T. Wengová (Nor.) -9:14,5, 9. Ribomová (Švéd.) -9:32,1, 10. Maubetová Bjornsenová (USA) -9:43,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Johaugová 2268 b., 2. H. Wengová 1611, 3. Něprjajevová (Rus.) 1260, 4. Jacobsenová 1202, 5. Digginsová 1074, 6. Östbergová 1065, …27. Razýmová 255, 39. Janatová 119, 55. Nováková 67, 81. Beranová (všechny ČR) 15.

před 42 minutami

Na Karlovarsku spadl strom na autobus, lehce zraněni byli dva lidé

V Krásném Jezu na Karlovarsku spadl vinou silného větru strom na autobus v zastávce u železniční stanice. Lehce zraněni byli dva lidé, řekl krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Záchranáři je ošetřili na místě.

Muž údajně upadl ve vozidle a na ženu spadla větev při vystupování z vozidla. "Autobus stál v zastávce. Místo na silnici I/20 (hlavní tah z Plzně na Karlovy Vary) je průjezdné," dodal.

Další zprávy