Boris Carloff hledá recept proti české festivalové vatě

Adam Pešek
2. 7. 2013 10:39
Rozhovor s Borisem Carloffem před Rock for People
Boris Carloff
Boris Carloff | Foto: Aktuálně.cz

Rozhovor - V úterý 2. července odpoledne naplno startuje největší český hudební festival Rock for People. Hlavní hvězdy prvního ostrého dne jsou jasné - gotická punkerka Amanda Palmer, britská kytarovka Bloc Party s jedním ze svých posledních koncertů a alternativně rockový projekt Thirty Seconds to Mars populárního herce Jareda Leta.

Kromě zahraničních hvězd se však program festivalu výrazně opírá i o domácí interprety. Znovu se tedy opakuje rozkol mezi jistou pohodičkou domácích stálic a ambicemi přivážet vlivná zahraniční jména s globálním dosahem.

Boris Carloff
Boris Carloff | Foto: Championship Music

Jedním z mála účinkujících, kdo v poslední době výrazně překročil český standard festivalové kapely, je producent Boris Carloff. O čilém koncertování se u něj rozhodně hovořit nedá. Vybral si letos jen několik akcí, kde bude hrát - mezi nimi i Rock for People. A aby se od nezajímavé festivalové vaty odlišil, rozhodl se spojit síly s Ghetto Priestem, mimo jiné zpívajícím hostem na starších nahrávkách Massive Attack nebo Asian Dub Foundation.

Aktuálně.cz: Váš set na festivalu Rock for People je kvůli spojení s Ghetto Priestem označován za speciální. Bude ale výjimečný i něčím jiným než zmíněnou spoluprací?

Boris Carloff: Hlavní je to, že půjde o náš jediný společný koncert. Má kapela s Ghetto Priestem bude hrát poprvé živě. Podle mě to je speciální.

A.cz: Odehrajete nějaké nové skladby? Dohromady jste udělali jen In My Lonely Room.

BC: Něco spolu připravujeme. Budeme nahrávat i jednu další skladbu, nicméně teď na ni ještě nedojde.

Ghetto Priest: Budu zpívat v naší společné skladbě In My Lonely Room a také dojde na některé z mých vlastních skladeb. Půjdeme do toho prostě společně.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

A.cz: Jak bude spolupráce na pódiu vypadat? Každý hrajete poměrně odlišnou hudbu, Ghetto Priest má blízko k jamajským hudebním stylům.

GP: Abych byl upřímný, nevěnuji se žádnému žánru, ale dělám hudbu. Kvůli tomu jsme se s Borisem Carloffem dali dohromady, protože dělá dobrou hudbu. Potkali jsme se zhruba před deseti lety, když jsem byl na návštěvě v České republice se svým kamarádem, který pro mě nahrál skladbu Life. Později na ní vzniklo mnoho remixů. Jeden byl od Borise Carloffa a ten obstál. Měl feeling jako ze čtyřicátých nebo padesátých let, což bylo opravdu zajímavé. Kvůli jeho zvuku.

Ghetto Priest
Ghetto Priest | Foto: Aktuálně.cz

A.cz: Boris Carloff odehraje jen několik koncertů v České republice. Těsně po získání ceny Apollo jste řekl, že si nejste jist, zda budete hrát na Rock for People. Přitom to byla jedna z cen.

BC: Říkal jsem, že o tom budu přemýšlet. To jsem také udělal. Obvykle upřednostňuji hraní jinde, mimo Česko to často bývá lepší, proto zde také hraji méně koncertů. Od konce srpna budu v zahraničí a pak už tu do konce roku neodehraji žádné vystoupení. Přemýšlel jsem, jak koncert udělat něčím zajímavější, a napadlo mě, že společné vystoupení s Ghetto Priestem by mohla být dobrá volba.

A.cz: Proč nerad hrajete v Česku. Týká se to jen lokálních koncertů nebo si obecně nepotrpíte na živá vystoupení?

BC: Rád hraji živě, ale už tolik nemusím hraní na festivalech. Je to pořád jedna a ta samá píseň. Takřka na všech hrají ty samé kapely typu Divoký Bill a mě to už unavuje. Osobně nejezdím rád ani na jeden z českých festivalů. Pokud tam mám hrát, pak je to v pořádku, ale nechci tam být jako návštěvník.

A.cz: Často v rozhovorech říkáte, na české hudební scéně nejde dosáhnout velkých věcí. Dokonce jste řekl, že to tady trochu zahnívá. Snažíte se proto místní dění překračovat?

BC: Myslím si, že hodně z kapel, které tady hrají, nejsou ochotny jakkoliv experimentovat a dělat něco nového. Takové scéna pak není vůbec inspirativní a povzbuzující. Místním kapelám stačí hrát na festivalech, aby měly peníze na splacení hypoték a dluhů. Tím to pro ně hasně. Nic víc. Není to o hudbě, ale o práci. Já se chci se hlavně posunout někam dál, dopředu. Prostě nezůstat tady a spokojit se jenom s místními festivaly. 

Boris Carloff
Boris Carloff | Foto: Championship Music

A.cz: Na desku The Escapist vyšlo mimo jiné několik zahraničních recenzí. Bylo to výsledkem vlastních snah nebo si servery všimly samy?

BC: Mám dvě mezinárodní agentury, které se o tohle starají. Album nebylo úplně všude, na Pitchfork a mnoho dalších se třeba nedostalo, ale většinou byly ohlasy velmi příjemné.

A.cz: Pracujte zároveň jako producent. Snažíte se i mladým kapelám, které u vás nahrávají, vsugerovat myšlenku, že nestačí spokojit se s domácím děním?

BC: Na to by hudba měla být v první řadě zpívaná v angličtině. Za druhé musí být nějak zajímavá. Pokud není, proč by se o ni měl někdo zajímat. Poslední rok jsem se snažil hledat nové kapely a posunout je někam dál. Je to třeba příklad A Banquet. Když jsme spolu začínali, šlo o tři kluky, co vůbec neměli ponětí o tom, jak by v Česku s hudbou mohli být úspěšní. Loni dostali nominaci na nejlepší novou skupinu v cenách Anděl. Podobná situace se aktuálně týká například kapely We on the Moon. Pokud je někdo na určité úrovni, snažím se mu pomoci.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 16 minutami

Právo na první hokejovou ligu získaly Šumperk, Vrchlabí a Kolín

Hokejisté Šumperku, Vrchlabí a Kolína získali právo účasti v první lize. Po předčasném ukončení sezony kvůli pandemii koronaviru rozhodl o postupu nejlepších týmů základní části jednotlivých skupin druhé ligy Východ, Sever a Střed výkonný výbor Českého hokeje.

V případě, že využije možnosti hrát druhou nejvyšší soutěž celé trio i všechny další kluby, rozšíří se první liga z dosavadních 16 na 19 účastníků. Původně měla mít v sezoně 2020/21 první liga 17 týmů. Postup si měl zajistit nejlepší z trojice vítězů jednotlivých skupin druhé ligy z play off. Druhá liga ale byla ukončena po třetích duelech předkola play off.

"Výkonný výbor současně rozhodl, že kluby, které získaly právo účasti postupem z nižší soutěže v předčasně ukončené sezoně, ho nemohou postoupit jinému zájemci. Pokud klub práva účasti ve vyšší soutěži nevyužije, zůstává mu zachováno právo účasti v soutěži, v níž nastupoval v sezoně 2019/20," uvedl tiskový mluvčí svazu Zdeněk Zikmund.

Přihlášky mohou kluby podávat do 22. května. "Po podání přihlášek rozhodne výkonný výbor o herním systému soutěží pro sezonu 2020/21 včetně postupu a sestupu tak, aby byly v nejbližším následujícím ročníku dosaženy počty účastníků stanovené jeho rozhodnutím z 19. prosince 2019. Na základě tohoto rozhodnutí bude v sezoně 2021/22 nastupovat v první lize šestnáct účastníků," doplnil Zikmund.

Od sezony 2022/23 bude mít první liga podle prosincového rozhodnutí výkonného výboru 14 týmů. Přímé postupy a sestupy mezi jednotlivými soutěžemi budou sjednoceny.

Šumperk ovládl základní část skupiny Východ se 103 body ze 40 zápasů a měl náskok 35 bodů před druhou Opavou. Do první ligy se může vrátit poprvé od sezony 2015/16.

Vrchlabí ve skupině Sever nasbíralo také 103 bodů ze 40 duelů a druhý Dvůr Králové nad Labem za ním zaostal o 18 bodů. V druhé nejvyšší soutěži hrálo naposledy v ročníku 2010/11, po kterém ze soutěže odstoupilo. Po dvou sezonách v Královéhradecké krajské lize působilo v druhé lize. V uplynulé sezoně za Vrchlabí hráli například útočníci Jaroslav Bednář, Jan Hlaváč, Petr Sýkora a před návratem do Pardubic i Tomáš Rolinek.

Kolín ve skupině Střed nasbíral 93 bodů z 42 utkání a měl osmibodový náskok před druhým Táborem i třetí Příbramí. V druhé nejvyšší soutěži hrál naposledy v sezoně 1982/83.

Právo účasti ve druhé lize získaly na základě výsledků před ukončením soutěží Frýdek-Místek B, Pelhřimov, Rakovník, Moravská Třebová, Cheb, Jičín, TNP Praha, Klášterec nad Ohří, Velké Meziříčí a Nový Bydžov. Postup do nejvyšší juniorské soutěže si zajistil AZ Havířov 2010.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro" koncem dubna

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro", tedy do mechanismu směnných kurzů ERM-2, koncem dubna. V pátek to uvedl bulharský premiér Bojko Borisov. Podle něj současná koronavirová krize ukazuje, že členské státy eurozóny a ty země, které jsou už do ERM-2 zařazeny, budou mít po odeznění pandemie k dispozici miliardy eur na oživení ekonomiky, zatímco ostatní si budou muset půjčovat za vyšší úrok.

Země původně předpokládala, že k ERM-2, kde musí vydržet dva roky před přijetím eura, a k bankovní unii se připojí letos v červenci. V posledních týdnech se pak zdálo, že globální krize vyvolaná šířením koronaviru Sofii přiměje plán odsunout až na příští rok.

Borisov ale dnes vysvětlil, že se jeho vláda rozhodla po konzultacích se šéfkou Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeovou a s vysoce postavenými úředníky ECB přípravy naopak urychlit. Dodal také, že je přesvědčen, že jak jeho země, tak Chorvatsko do eurozóny přijaty budou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy