Bono bude opět šéfredaktorem sexy Afriky

18. 3. 2007 15:00
New York - Role vedoucího redakce se zpěvákovi irských U2 zalíbila. Poté, co loni jedno vydání novin The Independent věnoval Africe, dostane stejnou možnost ve Vanity Fair.
Foto: Reuters

Politická celebrita Bono, jehož věhlas dávno nedostačuje ikoně rockové hvězdy, se aktivně angažuje v pomoci zemím třetího světa a jejich oddlužení. Ať už kvůli tomu jedná se světovými politiky, podporuje výrobky řady Red nebo z tribuny, kterou mu půjčují světová média, apeluje na všechny obyvatele Země.

Jak napsal list  The New York Times, Bono se stane hostujícím šéfredaktorem červencového čísla Vanity Fair věnovaného Africe. Luxusní barevný magazín informuje o životě celebrit a jeho večírek po udílení Oscarů je tím nesledovanějším; čtenáři magazínu, kteří si potrpí na velké a kvalitní fotografie, se ale nemají bát šoku z nemocí a bídy.

Foto: Reuters

"Bill Gates mi to pořád říká. Vedle hororových zpráv musíme o Africe lépe vyprávět dobré příběhy. A to tenhle časopis skvěle umí," citoval list Bonova slova při schůzce v redakci. "Afrika je sexy a lidi se to musí dozvědět," dodává zpěvák. Čtenářům by chtěl připomenout, že hladoví a nemocní Afričané jsou lidé jako oni, a proto zasluhují pozornost a pomoc.

Bono o sobě často říká, že kdyby nebyl zpěvákem, určitě by byl novinářem. Ale až díky úspěchům v hudbě se mohl stát nejsledovanějším žurnalistou světa: Podle svého už ovlivnil jedno číslo francouzských novin Libération a londýnského deníku The Independent, loni se navíc díky partnerství ve firmě Elevation Partners stal společníkem časopisu Forbes.

Foto: Reuters

První rozhodnutí už Bono jako šéfredaktor udělal, ale neprošlo mu: název Vanity Fair (do češtiny se podle románu Williama Makepeace Thackerayho překládá jako Jarmark marnosti) chtěl pro svoje africké číslo změnit na Fair Vanity - v narážce na Fair Trade, značky výrobků pro spravedlivý obchod se třetím světem.

Na to mu Graydon Carter, stálý šéfredaktor respektovaného měsíčníku, odvětil, že v tom případě nejdřív on musí kapelu přejmenovat na 2U. "Bono se na svět dívá růžovými brýlemi," povzdechl si pak v The New York Times.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Otcovská a rodičovská dovolená se rozšíří, MPSV připravuje změny podle směrnice EU

Otcovská dovolená v Česku by se měla nejpozději od srpna příštího roku prodloužit. Zavést by se měly také dva měsíce placené rodičovské pro vystřídání rodičů. Nárok na čerpání ošetřovného má získat víc lidí. Změny, které nařizuje směrnice EU, chystá ministerstvo práce. Legislativní návrh plánuje zveřejnit nejspíš do konce května. Na jednání sněmovního sociálního výboru to v úterý řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

"Připravujeme tři scénáře. Návrh může projít teď vládou, nebo ho může převzít příští ministryně či ministr a vybere si příští vláda," řekla po jednání ministryně.

Směrnice EU o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem z června 2019 má zajistit minimální standard ve všech členských zemích. ČR ji má do svých zákonů přenést nejpozději do 2. srpna 2022. Podle předpisu by placená otcovská v EU nesměla být kratší než deset dnů. Rodiče by měli mít možnost nečerpat rodičovskou celou naráz, ale i po částech. Vybírat by si ji mohli třeba střídáním dnů volna a práce či v kratší pracovní době, uvádí směrnice. Dva měsíce rodičovské by měly být nepřenosné, aby se matka a otec v péči o potomka vystřídali. Rodiče v celé unii by měli mít nárok aspoň na čtyřměsíční rodičovskou a mohli by si ji vybrat nejvýš do osmi let dítěte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy