Hollywood se pře o peníze. Rozbuškou jsou nerovné odměny pro herce ve filmu Všechny prachy světa

Kultura Kultura, AFP
11. 1. 2018 15:08
Hollywoodem hýbe další kauza. Tentokrát se netýká sexuálního obtěžování, ale nerovnosti v platech. Michelle Williamsová, která ztvárnila jednu z hlavních rolí v dramatu režiséra Ridleyho Scotta Všechny prachy světa, prý dostala během desetidenních dotáček jen procento toho, co si domluvil její herecký kolega Mark Wahlberg. Snímek se částečně přetáčel poté, co Kevina Spaceyho, jenž z filmu muselodejít kvůli nařčení ze sexuálního obtěžování, nahradil Christopher Plummer. Na dotáčky producenti vyčlenili deset milionů dolarů.
Michelle Williamsová ve filmu Všechny prachy světa.
Michelle Williamsová ve filmu Všechny prachy světa. | Foto: TriStar Picture

Drama Všechny prachy světa, jež získalo tři nominace na letošní Zlatý glóbus, se kvůli odchodu herce Kevina Spaceyho muselo částečně přetáčet. List USA Today informoval, že herec Mark Wahlberg dostal za desetidenní práci 1,5 milionu dolarů, zatímco jeho filmová partnerka Michelle Williamsová jen tisíc dolarů.

Za Williamsovou se na sociálních sítích postavily kolegyně. "Jděte se podívat, jak skvělá v tom filmu Michelle je. V oboru se pohybuje dvacet let, má nominaci na Oscara, vyhrála Zlatý glóbus. Zaslouží si víc než procento platu mužů," napsala na Twitteru herečka Jessica Chastainová. Podle kolegyně a aktivistky Amber Tamblynové je takovýto rozdíl naprosto neakceptovatelný.

Režisér Ridley Scott řekl, že Williamsová ani Wahlberg za dotáčky žádné peníze navíc nechtěli. List USA Today ale napsal, že Walhbergova agentura podmínky jeho účasti upravila.

Podle webu Variety se do případu vložila i herecká odborová organizace SAG-AFTRA.

Kauzu v magazínu Forbes komentoval filmový publicista Scott Mendelson. Podle něj byla role pro Williamsovou jednou z mála, s níž mohla pomýšlet na Oscara, a proto se rozhodla vzít práci i za těchto podmínek. Wahlberg je podle něj oproti tomu herec, jenž nabídky rolí ve velkých filmech dostává pravidelněji, může si vybírat a také si klást podmínky.

Podle listu New York Times, který se odvolává na zdroj blízký herečce, se Williamsová domnívala, že stejně jako ona - tedy bez nároku na velké peníze - postupovali všichni zúčastnění, kteří chtěli vyjít filmovému týmu vstříc.

Michelle Williamsová se častěji objevuje v nezávislých titulech, kritika nejvíce ocenila její působení ve filmech Můj týden s Marilyn (2011), Blue Valentine (2010) nebo Zkrocená hora (2005).

Snímek Všechny prachy světa vypráví o únosu šestnáctiletého Johna Paula Gettyho III (hraje ho Charlie Plummer) z rodiny ropného magnáta a snaze jeho matky Gail (Michelle Williamsová) přesvědčit Johnova miliardářského dědečka (Christopher Plummer), aby zaplatil výkupné. Mark Wahlberg ve filmu ztvárnil Gettyho poradce.

Snímek během prvních šestnácti dnů v Americe utržil 21 milionů dolarů. V České republice jde do kin na konci ledna. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 51 minutami

Stovky ruských komunistů protestují v Moskvě proti výsledkům voleb

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu zapojily v centru Moskvy do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně zatím nezakročili.

Agentura TASS uvedla, že na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí. Zpravodaj německé agentury DPA odhadl účast na zhruba tisícovku osob, podle něho je na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštějí hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů, jinak ale proti demonstraci zatím nezasáhli.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Vladimiru Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které byly podle ní systematicky falšovány.

Aktualizováno před 1 hodinou

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, později uvedl, že čtveřice zemřela při přestřelce s táliby při vysvobozování uneseného muže a jeho syna. Při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy