Fotky: Horko, pot a sklo. Křišťálové glóby pro festival ve Varech vyrábí 15 lidí, podívejte se

Podívejte se, jak mistři skláři vyrábí ceny pro nejslavnější český filmový festival.
Slavná karlovarská sklárna Moser připravuje křišťálové glóby pro vítěze již sedmnáct let. Vstup do přísně střežené dílny hlídají skulptury umělce Jiřího Šuhájka.
Glóby jsou vyráběny z bezolovnatého, sodnodraselného skla. "Snažíme se používat lokální zdroje z Karlovarska," říká novinářům průvodkyně Jitka Svobodová. Při výrobě jsou také stále používány tradiční dřevěné nástroje.
Na sklářskou píšťalu se nabere sklovina o teplotě 1000 stupňů Celsia, ze které se vytvoří jádro. Na něj je pak dále nabráno další potřebné množství skloviny.
Mistru skláři při procesu pomáhá baňkař Milan Pešák.
Foto: Jakub Plíhal
Magdaléna Daňková Jakub Plíhal Magdaléna Daňková, Jakub Plíhal
27. 5. 2017 18:30
Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech začíná již za měsíc. Ocenění si letos převezmou například skladatel James Newton Howard, autor hudby k filmům Pretty Woman, britský režisér Ken Loach či český tvůrce Václav Vorlíček. Pětikilové sošky pro oceněné vyrábí již sedmnáct let česká sklářská firma Moser. Každá z nich projde rukama patnácti zaměstnanců. Podívejte se, jak se bronzovo-křišťálové ceny v Karlových Varech rodí.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy