Fotky: Horko, pot a sklo. Křišťálové glóby pro festival ve Varech vyrábí 15 lidí, podívejte se

Podívejte se, jak mistři skláři vyrábí ceny pro nejslavnější český filmový festival.
Slavná karlovarská sklárna Moser připravuje křišťálové glóby pro vítěze již sedmnáct let. Vstup do přísně střežené dílny hlídají skulptury umělce Jiřího Šuhájka.
Glóby jsou vyráběny z bezolovnatého, sodnodraselného skla. "Snažíme se používat lokální zdroje z Karlovarska," říká novinářům průvodkyně Jitka Svobodová. Při výrobě jsou také stále používány tradiční dřevěné nástroje.
Na sklářskou píšťalu se nabere sklovina o teplotě 1000 stupňů Celsia, ze které se vytvoří jádro. Na něj je pak dále nabráno další potřebné množství skloviny.
Mistru skláři při procesu pomáhá baňkař Milan Pešák.
Foto: Jakub Plíhal
Magdaléna Daňková Jakub Plíhal Magdaléna Daňková, Jakub Plíhal
27. 5. 2017 18:30
Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech začíná již za měsíc. Ocenění si letos převezmou například skladatel James Newton Howard, autor hudby k filmům Pretty Woman, britský režisér Ken Loach či český tvůrce Václav Vorlíček. Pětikilové sošky pro oceněné vyrábí již sedmnáct let česká sklářská firma Moser. Každá z nich projde rukama patnácti zaměstnanců. Podívejte se, jak se bronzovo-křišťálové ceny v Karlových Varech rodí.
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy