Váha Oscarů podle všeho dotlačí scénáristy k dohodě

kf
6. 2. 2008 16:45
Pořadatelé už počítají s plnou podobou ceremoniálu

Los Angeles - Kolové tance na téma "uzavřou scenáristé dohodu se studii" a "jak proběhne letošní udílení Oscarů" se chýlí k očekávanému konci. Stávkující autoři budou podle všeho dotlačeni k dohodě.

To je také hlavní důvod, proč pořadatelé Oscarů v médiích sebevědomě vyhlašují, že ceremoniál "bez pochyb" proběhne a "věci vypadají velmi, velmi dobře".

Každopádně už Akademie nejspíš nepočítá se záložní show složenou výhradně z ukázek z nominovaných filmů a sestřihů z historie Oscarů. Naopak povzbuzuje herce, aby se udílení zúčastnili v plné parádě.

Foto: Reuters

"Oscaři existují proto, aby osvítili co nejjasnějším světlem vás a vaši práci. Byla by to - nikoli vaší a nikoli naší vinou - hrozná ostuda, kdyby současná situace zabránila tomu, aby světlo zářilo co nejjasněji" prohlásil s patřičným patosem prezident Akademie Sid Ganis.

Naproti tomu vlivný magazín Vanity Fair, který každoročně pořádá velkou party po předávání sošek, letos akci zrušil a nebude ji  pořádat, ani kdyby se scenáristé stihli do 24. února s producenty dohodnout.

Herci by se pochopitelně na Oscarech rádi ukázali, to zopakovali i na nominačním obědě, ale proti stávkujícím nepůjdou. To znovu potvrdil Goerge Clooney, který tu získal titul "Michael Jordan mezi filmovými stars".

Foto: Reuters
Čtěte také: Ochrnutý Hollywood hlásí průlom ve stávce scénáristů
Čtěte také: Vyhlášení Oscarů ohroženo, chystá se záložní show

Ukončení je ale ve vzduchu. Televizní stanice se na ně už intenzivně chystají a snaží se navrátit vysílací schémata do starých kolejí. Většina komediálních i dramatických seriálů by se měla dostat zpět na obrazovku v průběhu čtyř až šesti týdnů, jakmile protesty skončí.

Nejpopulárnější seriál stanice NBS, Hrdinové, by se měl vrátit do výroby v létě a na obrazovky se dostat začátkem podzimu, díky čemuž by celá sezóna nemusela být ztracena.

Prezident Akademie Sid Ganis
Prezident Akademie Sid Ganis | Foto: Reuters

Nejasné zprávy však přicházejí z klíčového tábora scénáristů. Většina z deseti tisíc členů odborové organizace chce pokračovat ve stávce až do doby, kdy nebudou podepsány všechny smlouvy a neustoupit ve chvíli, kdy se slibná jednání jen  rozjela.

Jeden zdroj charakterizoval navrhovanou dohodu jako značné vylepšení oproti návrhům smluv, které uzavřeli před časem velmi narychlo režisérské odbory.

Na informace o jednáních je však uvaleno embargo. Zástupci východní i západní asociace scénáristů utvrzují veřejnost v tom, že podrobnější zprávu přinesou v nejbližších několika dnech.

Celkové dosavadní ztráty, které zatím tříměsíční stávka způsobila filmovému a televiznímu průmyslu v Los Angeles, byly nedávno vyčísleny na téměř dvě miliardy dolarů.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Otcovská a rodičovská dovolená se rozšíří, MPSV připravuje změny podle směrnice EU

Otcovská dovolená v Česku by se měla nejpozději od srpna příštího roku prodloužit. Zavést by se měly také dva měsíce placené rodičovské pro vystřídání rodičů. Nárok na čerpání ošetřovného má získat víc lidí. Změny, které nařizuje směrnice EU, chystá ministerstvo práce. Legislativní návrh plánuje zveřejnit nejspíš do konce května. Na jednání sněmovního sociálního výboru to v úterý řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

"Připravujeme tři scénáře. Návrh může projít teď vládou, nebo ho může převzít příští ministryně či ministr a vybere si příští vláda," řekla po jednání ministryně.

Směrnice EU o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem z června 2019 má zajistit minimální standard ve všech členských zemích. ČR ji má do svých zákonů přenést nejpozději do 2. srpna 2022. Podle předpisu by placená otcovská v EU nesměla být kratší než deset dnů. Rodiče by měli mít možnost nečerpat rodičovskou celou naráz, ale i po částech. Vybírat by si ji mohli třeba střídáním dnů volna a práce či v kratší pracovní době, uvádí směrnice. Dva měsíce rodičovské by měly být nepřenosné, aby se matka a otec v péči o potomka vystřídali. Rodiče v celé unii by měli mít nárok aspoň na čtyřměsíční rodičovskou a mohli by si ji vybrat nejvýš do osmi let dítěte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy