Váha Oscarů podle všeho dotlačí scénáristy k dohodě

kf
6. 2. 2008 16:45
Pořadatelé už počítají s plnou podobou ceremoniálu

Los Angeles - Kolové tance na téma "uzavřou scenáristé dohodu se studii" a "jak proběhne letošní udílení Oscarů" se chýlí k očekávanému konci. Stávkující autoři budou podle všeho dotlačeni k dohodě.

To je také hlavní důvod, proč pořadatelé Oscarů v médiích sebevědomě vyhlašují, že ceremoniál "bez pochyb" proběhne a "věci vypadají velmi, velmi dobře".

Každopádně už Akademie nejspíš nepočítá se záložní show složenou výhradně z ukázek z nominovaných filmů a sestřihů z historie Oscarů. Naopak povzbuzuje herce, aby se udílení zúčastnili v plné parádě.

Foto: Reuters

"Oscaři existují proto, aby osvítili co nejjasnějším světlem vás a vaši práci. Byla by to - nikoli vaší a nikoli naší vinou - hrozná ostuda, kdyby současná situace zabránila tomu, aby světlo zářilo co nejjasněji" prohlásil s patřičným patosem prezident Akademie Sid Ganis.

Naproti tomu vlivný magazín Vanity Fair, který každoročně pořádá velkou party po předávání sošek, letos akci zrušil a nebude ji  pořádat, ani kdyby se scenáristé stihli do 24. února s producenty dohodnout.

Herci by se pochopitelně na Oscarech rádi ukázali, to zopakovali i na nominačním obědě, ale proti stávkujícím nepůjdou. To znovu potvrdil Goerge Clooney, který tu získal titul "Michael Jordan mezi filmovými stars".

Foto: Reuters
Čtěte také: Ochrnutý Hollywood hlásí průlom ve stávce scénáristů
Čtěte také: Vyhlášení Oscarů ohroženo, chystá se záložní show

Ukončení je ale ve vzduchu. Televizní stanice se na ně už intenzivně chystají a snaží se navrátit vysílací schémata do starých kolejí. Většina komediálních i dramatických seriálů by se měla dostat zpět na obrazovku v průběhu čtyř až šesti týdnů, jakmile protesty skončí.

Nejpopulárnější seriál stanice NBS, Hrdinové, by se měl vrátit do výroby v létě a na obrazovky se dostat začátkem podzimu, díky čemuž by celá sezóna nemusela být ztracena.

Prezident Akademie Sid Ganis
Prezident Akademie Sid Ganis | Foto: Reuters

Nejasné zprávy však přicházejí z klíčového tábora scénáristů. Většina z deseti tisíc členů odborové organizace chce pokračovat ve stávce až do doby, kdy nebudou podepsány všechny smlouvy a neustoupit ve chvíli, kdy se slibná jednání jen  rozjela.

Jeden zdroj charakterizoval navrhovanou dohodu jako značné vylepšení oproti návrhům smluv, které uzavřeli před časem velmi narychlo režisérské odbory.

Na informace o jednáních je však uvaleno embargo. Zástupci východní i západní asociace scénáristů utvrzují veřejnost v tom, že podrobnější zprávu přinesou v nejbližších několika dnech.

Celkové dosavadní ztráty, které zatím tříměsíční stávka způsobila filmovému a televiznímu průmyslu v Los Angeles, byly nedávno vyčísleny na téměř dvě miliardy dolarů.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.

před 9 minutami

Na silnici z Českých Budějovic do Rakouska v Netřebicích se zřítil most, který se opravoval. Silničáři budou muset postavit nový

Silnice I/3 z Českých Budějovic k hranicím s Rakouskem je v Netřebicích na Českokrumlovsku neprůjezdná. Zbortil se most, který opravují silničáři. Objížďky vedou přes Český Krumlov. Silničáři budou muset postavit nový most. Na místě se nikomu nic nestalo. ČTK to dnes řekl krajský policejní mluvčí Milan Bajcura. Vyjádření Ředitelství silnic a dálnic ČTK zjišťuje.

Silničáři most už tři týdny opravovali. "Mohla po něm jezdit nákladní auta nad 3,5 tuny. Zřejmě nevydržel ten nápor a mostek se zbortil. Bude se muset postavit celý nový most," řekl Bajcura.

Další zprávy