Spider-Man se vrátí počtvrté, popáté i pošesté

Kamil Fila Kamil Fila
18. 8. 2009 20:07
Sony chce mít novou, dějově propojenou trilogii
Foto: Falcon

Los Angeles - Studio Sony Picture Entertainment už připravuje čtvrtý díl comicsové série Spider-Man. Natáčet ho hodlá brzy, hned na začátku příštího roku, a do kin jej chce uvést v roce 2011.

Navíc už předem najalo scenáristu, který má napsat pátý a šestý díl, jež na sebe budou navazovat. V plánu je tak celá uzavřená nová trilogie. Ta první celosvětově utržila přes 2,5 miliardy dolarů jenom v kinech a podobnou částku na nosičích DVD a Blu Ray.

Oním najatým autorem je James Vanderbilt, který má za sebou vojenský thriller Basic (Zelené peklo) s Johnem Travoltou a Samuelem L. Jacksonem, akční komedii Vítejte v džungli s Dwaynem "The Rockem" Johnsonem i krimi thriller Zodiac režiséra Davida Finchera.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Režisér Spider-Mana zfilmuje nejslavnější on line hru
Recenze: Stáhni mě do pekla. A odreaguj od krize

Vanderbilt napsal také první verzi Spider-Mana čtyřky. Ta se ale příliš nelíbila režisérovi dosavadních tří dílů Samu Raimimu, který pak dal scénář přepsat Davidu Lindsay-Abairovi (Roboti, Inkoustové srdce). Po něm si nyní dává třetí kolečko ještě Gary Ross (Velkým Dave, Městečko Pleasantville, Seabiscuit, Příběh o Zoufálkovi).

Zástupci studia Columbia a nakladatelství Marvel, kteří se podílejí na produkci, byli nicméně už s původním scénářem spokojeni a Vanderbilta považují i nadále za svého hlavního koně. Původně dokonce plánovali, že se bude natáčet čtvrtý a pátý díl společně, ale nakonec z těchto plánů sešlo.

Foto: Reuters

Zdroje se původně rozcházely v tom, zda se k natáčení vrátí jak režisér Raimi, tak hlavní herci Tobey Maguire a Kirsten Dunstová. Raimi chtěl totiž natáčet "předpokračování" Pána prstenů - Hobita - a herci se už vyjadřovali, že své role nehodlají opakovat. V této nouzové variantě měl Vanderbiltův scénář sloužit jako restart nové série s úplně jinými představiteli.

Hobita má nyní na starost Guillermo del Toro (Hellboy 1-2, Faunův labyrint), ale Raimi mezitím podepsal kontrakt na režii velkofilmu podle slavné online hry World of Warcraft. Těžko pak bude stíhat natáčení v roce 2010.

Raimiho návrat ke Spider-Manovi je nyní nejméně pravděpodobný a jeho připomínky vůči Vanderbiltově scénáři nakonec možná ani nebudou akceptovány. Každopádně smlouvu zatím nepodepsal ani jeden z hlavních představitelů a jejich návrat bude ještě věcí jednání.

Foto: Aktuálně.cz

Teorie, že Hollywood se poslední dobou soustředí hlavně na pokračování již dříve úspěšných filmů a chrlí je stále rychleji, platí v případě Spider-Mana jen částečně. Mezi jednotlivými díly jsou stále větší rozestupy.

Dvojka přišla dva roky po jedničce, trojka tři roky po dvojce a čtyřka bude hotova nejdříve za čtyři roky od natočení trojky. Plánovaná pětka a šestka nicméně přijdou asi v rychlejším zátahu, ať už se starými, nebo s novými herci.
Studio Sony bere Spider-Mana jako svou největší obchodní značku, hned po adaptacích románů Dana Browna - k Šifře mistra Leonarda a Andělům a démonům se brzy po vydání knihy přidruží Ztracený symbol.

Tobey Maguire mává fanouškům, kteří přišli na tokijskou premiéru třetího pokračování filmu o pavoučím muži. Maguire má ve filmu opět hlavní úlohu.
Tobey Maguire mává fanouškům, kteří přišli na tokijskou premiéru třetího pokračování filmu o pavoučím muži. Maguire má ve filmu opět hlavní úlohu. | Foto: Reuters

Spider-Man se dočká i své muzikálové verze na Broadwayi. Hra Spider-Man, Turn off the Dark by měla mít premiéru v březnu příštího roku. Pokud filmový Spider-Man stanovil rekord v nákladech pohybujících se kolem 260 milionů za produkci a nevyčíslenou částku za propagaci kolem 100-150 milionů, bude rekordní i jeho divadelní verze.

Mluví se o 35 milionech, jež polknou nejen jevištní kulisy a efekty, ale hlavně honoráře. Hru bude režírovat Julie Taymorová (Frida), která na Broadwayi dělala už divadelní verzi Lvího krále, o hudbu se postarají Bono a the Edge z U2.

Spider-Man je v současném comicsovém pantheonu (vedle Supermana) zřejmě poslední "bezproblémový" superhrdina klasického, mírně naivního střihu - hodný obyčejný chlapec, který má nadpřirozené schopnosti, jež využívá výhradně k šíření dobra. Většina ostatních comicsových postav jsou spíš podivíni, monstra a antihrdinové.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Čeští policisté zadrželi cizince podezřelého v Německu z trestného činu

Policisté poblíž Prahy zadrželi cizince, který je v Německu podezřelý z násilného trestného činu. Spáchal ho údajně ve středu, poté odjel autem do Česka. Muže poslal soud do vazby, do několika týdnů bude předán zpět do Německa. Podobný případ se odehrál počátkem května, kdy čeští policisté zadrželi na dálnici D1 cizince, který se podle německé policie pokusil v Německu o vraždu.

Cizinec podle mluvčího využil ke vstupu do Česka zmírnění dřívějších omezení kvůli koronaviru, od úterka jsou kontroly na hranicích s Německem i Rakouskem pouze namátkové. Německá policie vydala evropský zatýkací rozkaz, v Česku byl muž zadržen zhruba 12 hodin od spáchání skutku. "Samotné zadržení proběhlo velmi rychle a provedlo ho několik středočeských dopravních policistů nedaleko Prahy, pod záminkou běžné silniční kontroly," uvedl mluvčí policejního prezidia David Schön.

Zdroj: ČTK
Další zprávy