Slovensko v Cannes zastoupí Slepé lásky

Irena Hejdová Irena Hejdová
28. 4. 2008 10:10
České filmy letos na festival neprorazily

Praha - Z českých celovečerních filmů do Cannes neprorazil žádný, svého zástupce ale na nejslavnějším festivalu světa bude mít sousední Slovensko. Do prestižní nezávislé sekce Quinzaine des Réalisateurs / Directors' Fortnight byl vybrán snímek Juraje Lehotského Slepé lásky.

Sekce objevuje nové talenty nejen v oblasti hraného, ale i dokumentárního filmu. V minulých letech tu své debuty představili Werner Herzog, Rainer Werner Fassbinder, George Lucas, Martin Scorsese, Jim Jarmush, Michael Haneke, Spike Lee i Sofia Coppola. Letos tu bude uvedeno celkem 22 dlouhometrážních filmů a 12 krátkých filmů z 24 zemí světa.

Dokumentární film Slepé lásky vypráví o různých formách lásek nevidomých lidí. Ve čtyřech povídkách sleduje postupně dvojici středního věku, počínající lásku mladého slepého Roma a jeho milé, nevidomou nastávající matku a mladou nevidomou dívku, která si chatuje s kamarádem a bojí se, zda mu prozradit svou slepotu.

Slepé lásky
Slepé lásky | Foto: Artileria

Dojemný, ale nikoliv sentimentální snímek přistupuje k tématu s hravostí, součástí jednoho z příběhů je i originální animovaná sekvence ve stylu Karla Zemana, v níž se vášnivý klavírista z prvního příběhu vydává pod vodu svést souboj s obří chobotnicí.

Film je celovečerním debutem Juraje Lehotského. Producentem je dokumentarista Marko Škop, který do Cannes jede jako účastník programu Producers on the Move. Česko v tomto programu zastupuje producent Žen pro měn či Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí Jiří Konečný.

Film Slepé lásky 27. března vstoupil do slovenské distribuce, v Česku bude uveden na karlovarském filmovém festivalu. Zde před dvěma lety producent filmu vyhrál se svým snímkem Iné svety, loni tu byl v dokumentární porotě.

Seznamte se: Toto je Zlatá palma, hlavní cena z Cannes. V rukou rumunského režiséra Cristiana Mungiu.
Seznamte se: Toto je Zlatá palma, hlavní cena z Cannes. V rukou rumunského režiséra Cristiana Mungiu. | Foto: Reuters
O Zlatou palmu se utkají Eastwood, Soderbergh a Wenders
Finále Cannes: Cannes zakončí film, který vrtí hvězdami
Lekce: Do Cannes jede Tarantino i český producent
Česká účast: Liška jede do Cannes. Jako Návštěvník
Na koho se těšit: Přijede rozdvojený Che Guevara?
Premiéra: Indiana Jones válcuje kina už před premiérou
Loňské výsledky: Celebrity se loučily s Cannes
Připomeňte si: Vše o loňském Cannes

Festival v Cannes letos chystá 61. ročník, Česko v něm má zástupce jen v studentské sekci Cinéfondation, kde soutěží student FAMU Lukáš Glaser s třináctiminutovým animovaným snímkem Naus.

 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Vojtěch Filip po infarktu opustil nemocnici, lékaři mu povolili domácí péči

Předseda komunistů Vojtěch Filip v pátek kolem 11:00 po dvou dnech hospitalizace kvůli infarktu opustil nemocnici. Lékaři pražské Všeobecné fakultní nemocnice po dopolední poradě povolili jeho propuštění.

Lékaři Filipův infarkt zachytili v časném stadiu. Ve středu uvedli, že to dává pacientovi naději na časné propuštění do domácí péče.

V nemocnici, kam poslala pětašedesátiletého politika praktická lékařka, Filipa přijali ve středu před polednem s bolestí na hrudi. Na jeho případu je podle přednosty 2. interní kliniky VFN Aleše Linharta patrné, že v Česku funguje dobře propracovaný systém péče o nemocné s akutním infarktem. "Důležité bylo, že příjezd do kardiocentra neoddaloval a díky tomu je možné očekávat příznivý průběh," uvedl ve středu lékař.

před 15 minutami

Německem se táhne krvavá stopa pravicového extremismu, řekl ministr vnitra

Masakr v Hanau byl podle německého ministra vnitra Horsta Seehofera jednoznačně rasisticky motivovaným teroristickým útokem. Navíc už třetím pravicově extremisticky motivovaným útokem během pár měsíců. Seehofer to řekl v pátek na tiskové konferenci v Berlíně. Varoval před tím, že by se někdo čin mohl pokusit napodobit. Německo v reakci zpřísňuje bezpečnostní opatření v celé zemi.

"Ohrožení ze strany antisemitismu, rasismu a pravicového extremismu je v Německu velmi vysoké," uvedl ministr vnitra, podle něhož se od vražd neonacistické skupiny Národněsocialistické podzemí (NSU) z let 2000 až 2007 zemí až po dnešek táhne "krvavá stopa pravicového extremismu". Připomněl i loňskou vraždu regionálního politika vládních křesťanských demokratů Waltera Lübckeho a také útok na synagogu ve východoněmeckém městě Halle, kde zemřeli dva lidé. V obou případech jsou podezřelí pravicoví radikálové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy