Slovensko v Cannes zastoupí Slepé lásky

Irena Hejdová Irena Hejdová
28. 4. 2008 10:10
České filmy letos na festival neprorazily

Praha - Z českých celovečerních filmů do Cannes neprorazil žádný, svého zástupce ale na nejslavnějším festivalu světa bude mít sousední Slovensko. Do prestižní nezávislé sekce Quinzaine des Réalisateurs / Directors' Fortnight byl vybrán snímek Juraje Lehotského Slepé lásky.

Sekce objevuje nové talenty nejen v oblasti hraného, ale i dokumentárního filmu. V minulých letech tu své debuty představili Werner Herzog, Rainer Werner Fassbinder, George Lucas, Martin Scorsese, Jim Jarmush, Michael Haneke, Spike Lee i Sofia Coppola. Letos tu bude uvedeno celkem 22 dlouhometrážních filmů a 12 krátkých filmů z 24 zemí světa.

Dokumentární film Slepé lásky vypráví o různých formách lásek nevidomých lidí. Ve čtyřech povídkách sleduje postupně dvojici středního věku, počínající lásku mladého slepého Roma a jeho milé, nevidomou nastávající matku a mladou nevidomou dívku, která si chatuje s kamarádem a bojí se, zda mu prozradit svou slepotu.

Slepé lásky
Slepé lásky | Foto: Artileria

Dojemný, ale nikoliv sentimentální snímek přistupuje k tématu s hravostí, součástí jednoho z příběhů je i originální animovaná sekvence ve stylu Karla Zemana, v níž se vášnivý klavírista z prvního příběhu vydává pod vodu svést souboj s obří chobotnicí.

Film je celovečerním debutem Juraje Lehotského. Producentem je dokumentarista Marko Škop, který do Cannes jede jako účastník programu Producers on the Move. Česko v tomto programu zastupuje producent Žen pro měn či Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí Jiří Konečný.

Film Slepé lásky 27. března vstoupil do slovenské distribuce, v Česku bude uveden na karlovarském filmovém festivalu. Zde před dvěma lety producent filmu vyhrál se svým snímkem Iné svety, loni tu byl v dokumentární porotě.

Seznamte se: Toto je Zlatá palma, hlavní cena z Cannes. V rukou rumunského režiséra Cristiana Mungiu.
Seznamte se: Toto je Zlatá palma, hlavní cena z Cannes. V rukou rumunského režiséra Cristiana Mungiu. | Foto: Reuters
O Zlatou palmu se utkají Eastwood, Soderbergh a Wenders
Finále Cannes: Cannes zakončí film, který vrtí hvězdami
Lekce: Do Cannes jede Tarantino i český producent
Česká účast: Liška jede do Cannes. Jako Návštěvník
Na koho se těšit: Přijede rozdvojený Che Guevara?
Premiéra: Indiana Jones válcuje kina už před premiérou
Loňské výsledky: Celebrity se loučily s Cannes
Připomeňte si: Vše o loňském Cannes

Festival v Cannes letos chystá 61. ročník, Česko v něm má zástupce jen v studentské sekci Cinéfondation, kde soutěží student FAMU Lukáš Glaser s třináctiminutovým animovaným snímkem Naus.

 

 

Právě se děje

před 36 minutami

Při sebevražedném atentátu v Afghánistánu zemřelo dvacet lidí. Exploze vážně poničila nemocnici

Nejméně 20 lidí zemřelo ve čtvrtek při sebevražedném atentátu v afghánském městě Kalát, které je správním střediskem provincie Zábul na jihu země. Dalších přibližně 90 lidí utrpělo zranění, informuje agentura AP s odvoláním na místní úřady. K útoku se přihlásilo militantní hnutí Tálibán. Při explozi nákladního auta s výbušninami byla vážně poničena kalátská nemocnice. Podle Tálibánu byla cílem útoku budova patřící vládní zpravodajské službě. Agentura AP připomíná, že Afghánistán zažívá útoky ze strany Tálibánu od krachu mírových jednání se Spojenými státy téměř každý den.

Další zprávy