O Zlatou palmu se utkají Eastwood, Soderbergh a Wenders

Irena Hejdová Irena Hejdová
23. 4. 2008 12:15
Festival v Cannes odtajnil program 61. ročníku

Praha - Velkou část programu právě odtajnil nejprestižnější festival světa. Ve francouzském Cannes se o hlavní cenu opět utkají slavná jména s nastupujícími tvářemi z celého světa.

Na středeční tiskové konferenci organizátoři zveřejnili seznam devatenácti filmů z Asie, Evropy, latinské Ameriky i Spojených států, které vybrali do hlavní soutěžní sekce, v níž se soutěží o Zlaté palmy.

Jsou mezi nimi nové snímky od velkých jmen. Wim Wenders představí snímek The Palermo Shooting, Clint Eastwood přiveze thriller The Changeling z 20. let, vyprávějící o ženě, jejíž syn je unesen. Hrají si v něm Angelina Jolie, John Malkovich nebo Amy Ryan.

Soutěžit bude i čtyřhodinový životopisný Che Stevena Soderbegha, se kterým se utkají mimo jiné bratři Dardennové se snímkem Le Silence de Lorna.

Cannes: Benicio del Toro jako Che Guevara
Cannes: Benicio del Toro jako Che Guevara | Foto: stevensoderbergh.net

Mezi soutěžními filmy se neobjevil žádný český titul. O účast na přehlídce usiloval kupříkladu nový film Petra Zelenky Karamazovi či Slámův Venkovský učitel.

"Zbytek programu oznámíme v následujících dnech," řekl ředitel přehlídky Thierry Fremaux podle Hollywood Reporteru.

O Zlatou palmu se dále utkají kanadsko arménský režisér Atom Egoyan, Brazilec Walter Salles, Číňan Jia Zhangke, Argentinec Pablo Trapero či Nuri Bilge Ceylan z Turecka.

Seznamte se: Toto je Zlatá palma, hlavní cena z Cannes. V rukou rumunského režiséra Cristiana Mungiu.
Seznamte se: Toto je Zlatá palma, hlavní cena z Cannes. V rukou rumunského režiséra Cristiana Mungiu. | Foto: Reuters
Finále Cannes: Cannes zakončí film, který vrtí hvězdami
Lekce: Do Cannes jede Tarantino i český producent
Česká účast: Liška jede do Cannes. Jako Návštěvník
Na koho se těšit: Přijede rozdvojený Che Guevara?
Premiéra: Indiana Jones válcuje kina už před premiérou
Loňské výsledky: Celebrity se loučily s Cannes
Připomeňte si: Vše o loňském Cannes

Soutěžit bude i i snímek Synechdoche, New York - režijní debut Charlieho Kaufmana, scenáristy slavných snímků Věčný svit neposkvrněné mysli či V kůži Johna Malkoviche.

Cannes - oficiální plakát s fotografií od Davida Lynche
Cannes - oficiální plakát s fotografií od Davida Lynche | Foto: Festival v Cannes

Mimo soutěž budou v Cannes k vidění nové filmy od Woodyho Allena (Vicky Cristina Barcelona) či Stevena Spielberga - ten sem letos přiveze jeden z nejočekávanějších filmů sezony, čtvrté pokračování série o archeologu Indy Jonesovi s podtitulem Království křišťálové lebky, které navazuje na sedmadvacet let staré Dobyvatele ztracené archy.

Film ovšem nebude - jak se zdálo z z dřívějších zpráv - zahajovacím snímkem festivalu, ten zatím organizátoři nezveřejnili.

Mimo soutěž bude k vidění i animovaná komedie Kung-Fu Panda s hlasy Jacka Blacka, Angeliny Jolie, Lucy Liu či Dustina Hoffmana.

Další filmy se představí v sekcích Un Certain Regard či studentské Cinéfondation - tady má festival českého zástupce, třináctiminutový animovaný snímek Naus studenta FAMU Lukáše Glasera.

V rámci zvláštního uvedení na festivalu bude k vidění kontroverzní dokument o Romanu Polanském Wanted and Desired.

61. ročník festivalu se koná od 14. do 25. května . O vítězích rozhodne porota, kterou povede herec a čím dál úspěšnější režisér Sean Penn. Spolu s ním v porotě zasedne herečka Natalie Portmanová či režisér Alfonso Cuaron.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy