O Zlatou palmu se utkají Eastwood, Soderbergh a Wenders

Irena Hejdová Irena Hejdová
23. 4. 2008 12:15
Festival v Cannes odtajnil program 61. ročníku

Praha - Velkou část programu právě odtajnil nejprestižnější festival světa. Ve francouzském Cannes se o hlavní cenu opět utkají slavná jména s nastupujícími tvářemi z celého světa.

Na středeční tiskové konferenci organizátoři zveřejnili seznam devatenácti filmů z Asie, Evropy, latinské Ameriky i Spojených států, které vybrali do hlavní soutěžní sekce, v níž se soutěží o Zlaté palmy.

Jsou mezi nimi nové snímky od velkých jmen. Wim Wenders představí snímek The Palermo Shooting, Clint Eastwood přiveze thriller The Changeling z 20. let, vyprávějící o ženě, jejíž syn je unesen. Hrají si v něm Angelina Jolie, John Malkovich nebo Amy Ryan.

Soutěžit bude i čtyřhodinový životopisný Che Stevena Soderbegha, se kterým se utkají mimo jiné bratři Dardennové se snímkem Le Silence de Lorna.

Cannes: Benicio del Toro jako Che Guevara
Cannes: Benicio del Toro jako Che Guevara | Foto: stevensoderbergh.net

Mezi soutěžními filmy se neobjevil žádný český titul. O účast na přehlídce usiloval kupříkladu nový film Petra Zelenky Karamazovi či Slámův Venkovský učitel.

"Zbytek programu oznámíme v následujících dnech," řekl ředitel přehlídky Thierry Fremaux podle Hollywood Reporteru.

O Zlatou palmu se dále utkají kanadsko arménský režisér Atom Egoyan, Brazilec Walter Salles, Číňan Jia Zhangke, Argentinec Pablo Trapero či Nuri Bilge Ceylan z Turecka.

Seznamte se: Toto je Zlatá palma, hlavní cena z Cannes. V rukou rumunského režiséra Cristiana Mungiu.
Seznamte se: Toto je Zlatá palma, hlavní cena z Cannes. V rukou rumunského režiséra Cristiana Mungiu. | Foto: Reuters
Finále Cannes: Cannes zakončí film, který vrtí hvězdami
Lekce: Do Cannes jede Tarantino i český producent
Česká účast: Liška jede do Cannes. Jako Návštěvník
Na koho se těšit: Přijede rozdvojený Che Guevara?
Premiéra: Indiana Jones válcuje kina už před premiérou
Loňské výsledky: Celebrity se loučily s Cannes
Připomeňte si: Vše o loňském Cannes

Soutěžit bude i i snímek Synechdoche, New York - režijní debut Charlieho Kaufmana, scenáristy slavných snímků Věčný svit neposkvrněné mysli či V kůži Johna Malkoviche.

Cannes - oficiální plakát s fotografií od Davida Lynche
Cannes - oficiální plakát s fotografií od Davida Lynche | Foto: Festival v Cannes

Mimo soutěž budou v Cannes k vidění nové filmy od Woodyho Allena (Vicky Cristina Barcelona) či Stevena Spielberga - ten sem letos přiveze jeden z nejočekávanějších filmů sezony, čtvrté pokračování série o archeologu Indy Jonesovi s podtitulem Království křišťálové lebky, které navazuje na sedmadvacet let staré Dobyvatele ztracené archy.

Film ovšem nebude - jak se zdálo z z dřívějších zpráv - zahajovacím snímkem festivalu, ten zatím organizátoři nezveřejnili.

Mimo soutěž bude k vidění i animovaná komedie Kung-Fu Panda s hlasy Jacka Blacka, Angeliny Jolie, Lucy Liu či Dustina Hoffmana.

Další filmy se představí v sekcích Un Certain Regard či studentské Cinéfondation - tady má festival českého zástupce, třináctiminutový animovaný snímek Naus studenta FAMU Lukáše Glasera.

V rámci zvláštního uvedení na festivalu bude k vidění kontroverzní dokument o Romanu Polanském Wanted and Desired.

61. ročník festivalu se koná od 14. do 25. května . O vítězích rozhodne porota, kterou povede herec a čím dál úspěšnější režisér Sean Penn. Spolu s ním v porotě zasedne herečka Natalie Portmanová či režisér Alfonso Cuaron.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump předčasně ukončil rozhovor, moderátorce slíbil odvetu

Kvůli nespokojenosti s moderátorkou ukončil americký prezident Donald Trump v úterý večer (místního času) předčasně rozhovor v televizi CBS. Následně pohrozil jeho předčasným zveřejněním a novinářce oblíbeného pořadu slíbil odvetu.

Trump dva týdny před prezidentskými volbami na twitteru kritizoval rozhovor s moderátorkou Lesley Stahlovou jako "podvod" a "předpojatost". Interview má CBS odvysílat tuto neděli v rámci předvolebního speciálu pořadu "60 Minutes" (60 Minut) o republikánu Trumpovi a jeho demokratickém vyzyvateli Joe Bidenovi.

Podle zdroje deníku byla důvodem ukončení rozhovoru Trumpova spokojenost s otázkami moderátorky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy