Recenze: Lovestory o rváči a cvičitelce jde na dřeň

Jan Gregor Jan Gregor
10. 4. 2013 10:05
Na dřeň je silná romantická story, jaká se v kinech často nevidí
Foto: Aktuálně.cz

Recenze - Český distributor se u nového filmu Jacquesa Audiarda zase jednou vyřádil. Mnohovýznamové sousloví Rez a kost (údajně slangové vyjádření pocitu, který máte v ústech poté, co do nich dostanete pořádnou ránu) nahradil názvem Na dřeň. Ten evokuje spíše akční béčko s Vinem Dieselem nebo Jasonem Stathamem než tohle neobvyklé a ambiciózní milostné drama.

Ale když už český titul nekonvenuje příliš s obsahem, trefuje se alespoň do nálady snímku. Audiard totiž podřizuje všechno tomu, aby bez vyprávěcích klišé a triků obnažil až na dřeň skryté emoce postav svého sugestivního příběhu.

Foto: Aktuálně.cz

V šedé zóně

Na dřeň je typický „audiardovský" film. Do povědomí tenhle zajímavý francouzský tvůrce vešel netradičními krimi thrillery Čti mi ze rtů a Tlukot mého srdce se zastavil a dosavadního vrcholu kariéry dosáhl sugestivním vězeňským dramatem Prorok, který před čtyřmi lety vyhrál v Cannes. Rád vypráví příběhy o frustrovaných, citově labilních mužských hrdinech, kteří se pohybují na okraji společnosti v šedé zóně mezi spořádaným životem a světem nelegálních příjmů.

Takový je i Ali (Matthias Schoenaerts), mladík s tajemnou minulostí, který se náhle se svým pětiletým synem Samem (Armand Vendure) objeví u své starší sestry ve známém přímořském středisku Antibes, aby tu začal nový život. Najde si práci nejdřív jako vyhazovač v baru, pak jako sekuriťák a jeho kolega z práce ho naverbuje jako bitkaře do undergroundových zápasů ve volném stylu.     

Foto: Aktuálně.cz

V jednom momentě mu život protne sympatická cvičitelka kosatek Stéphanie (Marion Cotillardová) a když jí obří predátor při jednom z vystoupení ukousne obě nohy, stane se Ali její nepravděpodobnou životní oporou v těžkých chvílích a později i kamarádem a příležitostným milencem. Z filmů i ze života ale dobře víme, že vztahy založené na čistě sexuální bázi nemohou dlouhodobě fungovat.

Foto: Aktuálně.cz

Z popisu děje se Na dřeň může jevit jako poměrně tradiční melodrama, které sází na dolování slz z motivu těžkého úrazu a Stéphaniiny snahy vrátit se opět do života. Podobně slzopudně koneckonců vypadá i trailer k filmu sestříhaný z majestátných záběrů kosatek a procítěných pohledů obou protagonistů. To je ale jen producentská vějička, jak nalákat lidi na film, který se veškerým laciným efektům úzkostlivě vyhýbá.

Už jen to, jak nakládá s fotogenickým prostředím oblíbeného turistického střediska, vypovídá o mnohém. Záběrů z prosluněných pláží je tu minimum. Nejen v případě vykreslení prostředí, v němž se snaží přežít ze dne na den Aliho příbuzní, ukazuje existenci nižších vrstev ve Francii bez příkras.

Pod kůží postav

Scénář adaptovaný z různých motivů povídek kanadského autora Craiga Davidsona se nevyhne pár vedlejším peripetiím, které vyznívají uměle (zápletka s kamerami, které nelegálně Ali instaluje do obchodního domu, a způsobí tak nepřímo vyhazov své sestry z místa pokladní), ale herecké mistrovství Schoenaertse a Cotillardové a precizní Audiardova režie člověka pohltí natolik, že tvůrcům pár dramaturgických naschválů odpustí.

Foto: Aktuálně.cz

Převážně ruční kamera působí jako intimní a neviditelný pozorovatel. Ale kromě nezúčastněného „objektivního" snímání přebírá často perspektivu dvou hlavních hrdinů a ilustruje lyricky jejich vnitřní pocity. Jako by se bratři Dardennové zkřížili s Terrencem Malickem.

Při druhém zhlédnutí jsem se už nenechal strhnout příběhem a užíval jsem si, jak chytře Audiard manipuluje diváka k tomu, aby se na realitu podíval očima jeho postav.

I střih podřizuje jejich emočním stavům: třeba jen tím, že nechá scénu doznít o dvě vteřiny déle, než by ji střihla většina režisérů.

Na dřeň mate tělem - má komplikovaný, chvílemi bizarní děj, ale podstata příběhu je ryze komorní a intimní. Jediné, o co režisérovi jde, je dostat se pod kůži svým postavám, které zejména v případě Aliho rozhodně nemusejí vzbuzovat jenom sympatie.

Schoenaerts je skvělý a po své průlomové roli v artovém belgickém thrilleru o trhu s anabolikami s názvem Býčí šíje hraje dalšího svalovce ovládaného pod povrchem bublající agresivitou. A Marion Cotillardová působí střídavě křehce i tvrdě jako člověk, který přišel o všechny jistoty, ale neváhá svůj život od základů přebudovat.

Dohromady to mezi oběma herci jiskří tak, že si nepřejete, aby tenhle syrově emotivní film skončil jinak než happyendem. Tak silná romantická story se v kinech často nevidí.

Na dřeň
De Rouille et d'os
Žánr: Drama, Romantika
Režie: Jacques Audiard
Obsazení: Marion Cotillard, Matthias Schoenaerts, Bouli Lanners, Céline Sallette, Corinne Masiero
Délka: 120 minut
Premiéra ČR: 28.03.2013
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Inflace v EU i v eurozóně v srpnu prudce stoupla, je nejvýše za deset let

Míra inflace v Evropské unii i v eurozóně v srpnu prudce vzrostla a dostala se na nejvyšší hodnotu za téměř deset let. V celé sedmadvacítce unijních zemí inflace vystoupila na 3,2 procenta z červencové hodnoty 2,5 procenta. V 19 státech, které používají společnou měnu euro, pak inflace dosáhla tří procent. To je proti červenci nárůst o osm desetin procentního bodu. Ve své konečné zprávě to to v pátek oznámil evropský statistický úřad Eurostat.

Inflace tím poprvé výrazně překročila cíl Evropské centrální banky (ECB). Ta má v úmyslu růst cen v zájmu oživení ekonomiky udržovat na dvou procentech ročně.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Stát by mohl mít větší přehled o práci a odpočinku strojvedoucích, novelu schválili poslanci

Stát by mohl mít větší přehled o pracovní době a odpočinku strojvedoucích. Úřady budou moci pomocí monitoringu jejich licencí jednoznačně zjistit, jestli konkrétní strojvedoucí neřídí v rozporu s předpisy nad rámec směny u jednoho dopravce v době odpočinku například pro jiného dopravce. Počítá s tím vládní novela drážního zákona, kterou v pátek schválila Sněmovna. Nyní ji projedná Senát. Pokud by novelu z nějakého důvodu vrátil do Sněmovny, poslanci už by se jí kvůli volbám nestihli zabývat.

Podle dřívějšího vyjádření náměstka ministra dopravy Jakuba Kopřivy neví úřady doopravdy, zda jsou strojvedoucí přetěžováni, či nikoli. Navrhované opatření má pomoci státu zjistit, jestli tomu tak je. Vláda pak bude moci případně přijmout příslušná opatření.

Nehody na železnici byly velkým tématem loni v létě. Vyžádaly si i několik obětí a zraněných. Situací se zabývalo ministerstvo dopravy, které sestavilo bezpečnostní komisi pro řešení situace na železnici. Letos v létě vyvolala pozornost tragická nehoda u Domažlic, kde se srazil rychlík s regionálním vlakem. Nehoda si vyžádala tři životy a desítky zraněných.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 29 minutami

Klause propustili z vojenské nemocnice. Cítím se dobře, řekl

Bývalého prezidenta Václava Klause propustili z Ústřední vojenské nemocnice, kde byl od úterý kvůli vysokému tlaku. Klaus byl o víkendu v nemocnici kvůli problémům s tlakem a znovu se do ní vrátil v úterý. Ve stejném zdravotnickém zařízení se léčí i současná hlava státu Miloš Zeman.

Lékaři bývalému prezidentovi předepsali léky, nyní se podle svých slov cítí dobře. Na novinářský dotaz Klaus poznamenal, že se u něj nedá očekávat dodržování klidového režimu a z nemocnice zamířil do svého institutu.

Osmdesátiletý exprezident neměl v minulosti zdravotní problémy často. V roce 2008 podstoupil operaci kyčelního kloubu, o čtyři roky později se podrobil operaci šedého zákalu. Na konci letošního února onemocněl covidem-19. Po vyšetření v nemocnici se odjel léčit domů.

Zdroj: Domácí
před 52 minutami

Slovenský žalobce navrhl 13 let vězení bývalému elitnímu prokurátorovi

Prokurátor navrhl soudu, aby potrestal nejméně třináctiletým vězením a propadnutím majetku bývalého šéfa elitní složky slovenské prokuratury Dušana Kováčika, který je obžalován z korupce, zneužití pravomocí a z dalších trestných činů. Žalobce to uvedl v pátek ve své závěrečné řeči, po které ještě vystoupí obhajoba a sám obžalovaný, který vinu od začátku odmítá. Následně by soud mohl vynést verdikt.

Kováčik je zatím nejvýše postaveným někdejším představitelem slovenské justice, který se jako obžalovaný ocitl před soudem po několika vlnách zatýkání vysokých úředníků, podnikatelů či soudců. Tato zatýkání Slovensko zažilo po loňských parlametních volbách, které skončily porážkou do té doby vládních sociálních demokratů (Směr-SD) premiéra Roberta Fica.

Kováčik podle obžaloby mimo jiné za úplatek 50 tisíc eur (1,27 milionu korun) pomohl údajnému šéfovi jednoho zločineckého gangu Ľubomírovi Kudličkovi zůstat na svobodě. Prokuratura tehdy nepodala stížnost proti rozhodnutí soudu, který Kudličku propustil z vazby na svobodu. Stíhán je také pro podezření, že z vyšetřovacího spisu vynášel informace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy