V Londýně vyhrál film o postižené cvičitelce kosatek

Kultura ČTK Kultura, ČTK
21. 10. 2012 15:15
Jacques Audiard představil vítězný snímek už v Cannes
Marion Cotillard
Marion Cotillard | Foto: Reuters

Londýn - Nejlepším celovečerním filmem bylo na 56. ročníku filmového festivalu v Londýně vyhlášeno drama De rouille et d'os (Z krve a rzi), které natočil francouzský režisér Jacques Audiard.

Francouzsko-belgická koprodukce vypráví vášnivý vztah mezi cvičitelkou kosatek Stéphani, která při práci přijde o nohy, a mladým otcem vychovávajícím pětiletého syna a rváčem Alim. V hlavních rolích si zahráli Marion Cotillardová a Matthias Schoenaerts.

"Adaptace populárního čtiva kanadské spisovatele Craiga Davidsona stojí na vyzkoušeném sentimentálním románku / thrilleru o setkání - outsiderského drsňáka a krásné ženské (ach ouvej ale s hendikapem). Jen režisér Audiard inscenuje limonádu v současné drsné sociální realitě čtvrté cenové skupiny, která je plná nezaměstnanosti, strhaných tváří, vyhazování pokladních ze supermarketů a dosud neznámé chudoby francouzského pobřeží. A je to opět psychologická drasťárna se žánrovými odbočkami," napsal recenzent Aktuálně.cz po zhlédnutí snímku v Cannes 2012.

Audiard získal na londýnském festivalu hlavní cenu již v roce 2009 za temný film Prorok z vězeňského prostředí.

Helena Bonham Carter a Tim Burton
Helena Bonham Carter a Tim Burton | Foto: Reuters

Festival rovněž každoročně uděluje filmařům dvě ocenění BFI Fellowship. Letos jej získali režisér Tim Burton a jeho partnerka Helena Bonhamová Carterová. "Je to dobře, protože doma si nebudeme závidět," řekla Bonhamová Carterová. "Bylo od nich velmi prozíravé, že nám jedno dali najednou," dodala.

Největším objevem roku se stala režisérka Sally El Hosainiová, která se uvedla filmem My Brother the Devil.

Režisér a herec Benh Zeitlin dnes získal ocenění Sutherland Award za "nejoriginálnější a nenápaditější celovečerní debut" uvedený na festivalu. Stal se jím snímek Divoká stvoření jižních krajin, který běží také v českých kinech.

Ocenění pro nejlepší dokumentární film dostal Alex Gibney za snímek Mea Maxima Culpa: Silence in the House of God, jenž pojednává o sexuálním zneužívání v katolické církvi.

Londýnský filmový festival pořádá každý rok britský filmový ústav BFI od roku 1956. Cílem projektu není dosáhnout zisku, ale propagovat filmovou tvorbu. Oproti více elitářským festivalům v Cannes či Benátkách se Londýn snaží hlavně nabídnout britské veřejnosti co nejširší výběr filmů z celého světa.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Na co do kina?

 

 

Právě se děje

před 42 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy