Psychopati, Hoffmanův debut a čínská erotická imitace

Michal Procházka, Toronto
11. 9. 2012 15:08
Torontský festival ukazuje, jak Hollywood ztrácí nápady
Nebezpečné známosti čínského režiséra Hur Jin-ho
Nebezpečné známosti čínského režiséra Hur Jin-ho | Foto: Aktuálně.cz

Toronto - Nečekaně trochu méně slávy a glamouru nabízí zatím letošní ročník prestižního filmového festivalu v Torontu, který právě probíhá v ontarijské kanadské metropoli až do 16. září. Má každoročně představovat novinky nadcházející sezóny či dokonce první favority příštích Oscarů. Zatím se však zdá, že letošní úroda v Hollywoodu postrádá nové nápady či trochu bílkovinové výživy, ale i skutečně očekávané filmové tituly. Návštěvníkovi se může zdát, jako by byl rozdrobený na vícero titulů a snímků.

Tento rok nabízí ke zlosti bulvárních novinářů spíše řadu menších titulů, artových jednohubek či například dokumentů. Takže popisovatelé filmové slávy mají absťák po skutečně slavné herecké promenádě či velkém titulu, o němž budou psát všichni. V nouzi tak plní novinové stránky například články o soukromí Joaquina Phoenixe, který nepřišel v Torontu na tiskovou konferenci, nebo o celovečerním režijním debutu slavného herce Dustina Hoffmana.

Ten si v pětasedmdesáti natočil vlastní filmeček - a rovnou i se svými hereckými vrstevníky. Stařecký Quartet představuje náznak britského komediálního dramatu o čtveřici stárnoucích operních zpěváků, kteří si poklidně stárnou v domově důchodců nebo si zpívají na oslavách význačných skladatelů a svátků. Vše se změní v okamžiku, když jejich poklidné dožívání naruší příjezd bývalého partnera jednoho z nich.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Řada filmových hvězd se sešla v překvapivém titulu sekce půlnočních filmů, který způsobil v rámci projekcí pro press a industry jednoznačně nejdelší frontu. V Sedmi psychopatech si vedle sebe zařádili Colin Farrell, Woody Harrelson či Christopher Walken. Jinak ale režisér Martin McDonagh oprašuje další verzi vyšinutého i groteskního thrilleru o strádajícím hollywoodském scenáristovi, který se snaží domoct štěstí a peněz únosem prominentního rozmazleného pejska z dobré hollywoodské rodiny. Ale tím jenom spouští řetěz komických i strašidelných událostí, překonávajících jeho scenáristickou fantazii.

Martin McDonagh
Martin McDonagh | Foto: thegate.ca

Nabubřelou oslavou výjimečného i psychopatického talentu Michaela Jacksona byl dokument Bad 25, v němž se pokouší Spike Lee oslavit vznik i význam zpěvákova legendárního alba a následně videofilmu Bad. Na něm se před 25 lety podíleli režisér Martin Scorsese či tehdy začínající herec Wesley Snipes. Z celého pohledu do Jacksonova zákulisí, který nabízí řadu nikdy nepublikovaných záběrů a materiálů, vychází obraz 80. let, ale i portrét samotného zpěváka. Vidíme před sebou marnivého, chlapeckého, přehnaně ambiciózního i geniálního popíkáře bez humoru, který si maloval na sklo v koupelně přání, kolik chce prodat miliónů alb, drezíroval tanec nebo žárlil na Prince.

Naproti tomu mimořádnou podívanou byl dokument Juliena Templa London Babylón podnikající cestu napříč minulostí 20. století britské metropole. Vznikla jakási zpověď města, v níž ožívá skrze archívní záběry předvánoční život, stejně jako tradiční chýry místních obyvatel. Vidíme, jak se do urbanistické krajiny vtiskne život či dokonce historie Londýňanů. Mezi záběry královen či Winstona Churchilla nebo swingujících krásek se nám dostanou i lekce z moderní britské historie.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Avšak v Evropě si už musíme zvykat, že místo na červeném koberci festivalové promenády si rezervují čínské či třeba indické delegace. Severoamerickému publiku se tu představil čínsko-korejská verze přepisu slavného románu Choderlose de Laclose, kterou režisér Hur Jin-ho zasadil do poetické i dekadentní Šanghaje 30. let minulého století. V rolích aktérů ničivého milostného trojúhelníku se objevují čínské krásky Ziyi Zhang a Cecilie Cheung.

Znalcům tamní tvorby se připomene thriller Touha, opatrnost Anga Leeho, ale filmu korejského žánrovkáře chybí za celou erotickou pastvou pro oči skutečně přesvědčivý přesah. Výsledek působí spíše dojmem dokonalé, ale nucené imitace evropských libertinských manýrů, jak si alespoň v Asii představují oduševnělý hédonismus perverze. 

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Na co do kina?

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Kanoista Fuksa a kajakářka Paloudová na MS postoupili přímo do finále kilometru

Kanoista Martin Fuksa postoupil do finále mistrovství světa na 1000 metrů. Rozjížďku díky výbornému závěru vyhrál a získal jedinou přímou postupovou pozici. Nemusí tak vpodvečer absolvovat semifinále. Tomu se vyhnula také kajakářka Anežka Paloudová, které stačilo třetí místo v rozjížďce. Přes rozjížďku a semifinále postoupil do finále dvoustovky deblkajak Štěpánka Sobíšková, Barbora Galádová.

Letošní dvojnásobný mistr Evropy a pátý muž olympijského závodu Fuksa po hrách v Tokiu pracoval na rychlosti, ale ani v rozjížďce neodstartoval nejlépe. Němec Conrad Scheibner v polovině trati vedl před českým reprezentantem o více než sekundu. Zhruba 300 metrů před cílem ale Fuksa mohutně nastoupil a jeho útok byl zničující. Dostal se výrazně před Scheibnera, který pak viditelně šetřil síly na semifinále. Ani Fuksa nemusel jet poslední metry naplno.

Paloudová dojela ve druhé rozjížďce za Maďarkou Alidou Gaszovou a Britkou Lizzie Broughtonovou a s přehledem uhájila postupovou třetí pozici. Stejně jako Fuksa se tak může těšit na sobotní finále.

V sobotním finálovém programu se představí rovněž kajakářky Sobíšková a Galádová. Měly na dvoustovce blízko k postupu už z rozjížďky, kde dojely čtvrté se ztrátou osmnácti setin na postupovou třetí příčku. V semifinále měly štěstí v těsném dojezdu, když skončily druhé. Rozdíl mezi druhým a nepostupovým čtvrtým místem byl jen tři setiny. Společně budou usilovat o postup ještě na pětistovce.

V dobré formě se ukázal také čtyřkajak, do něhož společně s Jakubem Špicarem, Danielem Havlem a Janem Vorlem usedl bronzový olympijský medailista z deblkajaku Radek Šlouf. Česká posádka výborně zvládla především druhou polovinu rozjížďky na 500 metrů a předčili ji jen Maďaři s olympijským šampionem ze singlkajaku Bálintem Kopaszem. Od přímého postupu Česko dělilo 27 setin sekundy. Semifinále je čeká v pátek.

Semifinále pojedou i kajakář Jakub Zavřel na kilometru, kanoistka Denisa Řáhová na pětistovce a deblkajak Tomáš Sobíšek, Jakub Brabec na kilometru. Vypadly kanoistky Martina Malíková a Jana Zetek, které v semifinále deblu na 500 metrů dojely s velkým odstupem poslední.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Salač se v MS posune do kategorie Moto2

Motocyklový jezdec Filip Salač se v příští sezoně posune v mistrovství světa do vyšší kategorie Moto2, podepsal roční smlouvu s týmem Gresini Racing. Devatenáctiletý český reprezentant aktuálně závodí třetí rok v kategorii Moto3. Dohodu o novém angažmá potvrdil prezident Autoklubu České republiky Jan Šťovíček.

"Mám z toho ohromnou radost. Celou letošní sezonu jsme se snažili sehnat místo o třídu výš. Jsem opravdu rád, že se to povedlo," uvedl Salač, kterého o víkendu čeká Velká cena San Marina v Misanu.

Rodák z Mladé Boleslavi debutoval v MS v roce 2018, v další sezoně začal v šampionátu jezdit pravidelně. Jeho nejlepším výsledkem je druhé místo z letošní Velké ceny Francie v Le Mans, v průběžném pořadí mu patří 17. místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy