Oscara se nedočkáte bez Lásky, i když věří i dobrodruzi

Martin Svoboda
18. 2. 2013 12:37
Jaké jsou filmy nominované na Oscara 2013 v cizojazyčné kategorii?
Gabriel Garcia Bernal v chilském filmu No.
Gabriel Garcia Bernal v chilském filmu No. | Foto: Aktuálně.cz

Preview - Oscara za nejlepší cizojazyčný film letos vyhraje Láska. Ne, nechci kazit překvapení, jen tu na nás zkrátka žádné nečeká. Festivalový blockbuster Michaela Hanekeho má na kontě i několik oscarových nominací mimo „svou“ kategorii, což značí, že zaujal zásadně víc než konkurenti. Snad se ještě nestalo, aby v této okrajové sekci nevyhrál snímek, co má (byť mizivou) šanci v sekcích hlavních.

Čtěte také
Recenze: O lásce vypráví Haneke střídmě a upřímně

Recenze: Chytrý evropský velkofilm? Královská aféra

Takže nepředstírejme napětí a rovnou se podívejme na čestné poražené, konkrétně trojice Kon-Tiki, War Witch a No. Poslední z výběru, Královská aféra, se relativní pozornosti již dočkala, byla u nás ostatně v klasických kinech, proto si ji není potřeba představovat.

Norské Pí se vším všudy

Ze zmíněného trojlístku má největší šanci zaujmout snímek mapující pověstnou výpravu přes Pacifik, kterou těsně po druhé světové válce zorganizoval archeolog-dobrodruh Thor Heyerdahl. Usmyslel si tehdy, že na replice voru, jaký mohli postavit Peruánci před patnácti sty lety, přepluje oceán směrem k Polynésii, čímž dokáže, že tyto cesty byly možné.

Foto: Aktuálně.cz

Odborníci možná dodnes považují Heyerdahla tak trochu za šarlatána, jemuž se málokdy povedlo něco vědecky dokázat, to ale nic nemění na tom, že jde o jednoho z největších popularizátorů archeologie a člověka hodného obdivu za jeho odvahu a vytrvalost.

Na tuto hru přistupuje i nejdražší snímek norské historie Kon-Tiki v režii Joachima Rønninga a Espena Sandberga, kteří se v Americe zviditelnili pseudowesternem Sexy Pistols. Pokud vás právě polil ledový pot, nebojte se. Dvojice výtečníků se tentokrát drží na uzdě a nabízí standardní, svému významu veskrze adekvátní podívanou.

Ze své podstaty nese námět jistou základní atraktivitu, takže nejde o snímek podprůměrný. Filmaři se však zastavili na půl cesty a na faktografický film nabízejí moc nepřesvědčivou, povrchní podívanou, z níž se mnoho nového nedozvíme, na fikční snímek zase rozvíjejí náměr moc klasicky a očekávatelně.

Kon-Tiki
Kon-Tiki | Foto: Aktuálně.cz

Nejvíc ze všeho se Kon-Tiki podobá americkému Pí a jeho život, ostatně jsou v něm stejní fosforeskující rejnoci, létající ryby i žraloci. Podobně se z větší části odehrává na malém prostoru uzamčeném v nekonečném oceánu. Shodně jde i o projekt, který by velmi chtěl být meditací nad životem, ale utápí se v povrchnosti a leda staví na odiv technické kvality.

Jde o první norský film, co byl nominován zároveň na Oscara i Zlatý glóbus. Člověk by vzhledem k záviděníhodné pověsti severské kinematografie čekal něco jiného než práci filmařů, co byli pro svou lacinost vypráskáni i z Hollywoodu. Tentokrát vyloženě nezklamali a není potřeba jim nadávat, Oscar je však mine zcela právem.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Africká Stvoření se bojí krve

Lepším filmem než Kon-Tiki je nenápadnější War Witch, česky Malá čarodějnice. Kanadské drama odehrávající se v nejmenované africké zemi vypráví o těžkostech života mimo technické a sociální jistoty západní civilizace, kde zbraň je vaše dítě i váš rodič.

War Witch
War Witch | Foto: Aktuálně.cz

Vietnamsko-kanadský režisér a scenárista Kim Nguyen má na kontě tři další filmy, přesto by se asi nemohl urazit, kdybych nadnesl, že až doposud o něm téměř nikdo mimo Kanadu neslyšel. Oscarová nominace pro něj musela být velkým překvapením. Pro nás pak může být nečekané, že film o Africe vzniká v Kanadě pod dohledem z poloviny vietnamského režiséra. Našeho Palacha na druhou stranu právě oživila Polka, tudíž je vidět, že kinematografie nezná hranice.

Příběh o dívce vydávané místními povstalci za čarodějnici je zároveň tvrdý (hrdinka musí například popravit vlastní rodiče), na stranu druhou se bojí fyzické syrovosti (sotva zahlédneme krev). Jde o drama, u nějž si vlastně nejsme jistí, jestli je umělecky zasněné, nebo diletantsky polovičaté. Přesto v sobě nese značnou sílu, vzhledem k multikulturní povaze spíš obecnou, netýkající se jen samotné Afriky.

Jde o typickou „festivalovou depku“, míněno tentokrát v dobrém. Film tuto svou povahu několikrát připomene – vždy když hrdinka téměř najde štěstí, její naděje nějaká násilná událost náhle přeruší. Malá čarodějnice tak funguje dostatečně, jen si ji nejspíš nebudete mít důvod zapamatovat.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Chilské Argo ve VHS kvalitě

Poslední, zatím nejméně dostupný snímek se honosí jednoduchým názvem No a vznikl v Chile. Režisér Pablo Larraín se k nám se svým Post Mortem dostal už minulou sezonu, přesto ani on nepatří mezi známé tvůrce. Občanské protesty proti Pinochetově diktatuře ale patří mezi dostatečně atraktivní témata, aby akademici nezůstali na slovo skoupí.

No
No | Foto: Aktuálně.cz

Na snímku zaujme především provedení. Polodokumentární vzhled střídá mezi stylem televizního vysílání a videokazety, což může zaujmout. Nejde vyloženě o found-footage jako Záhada Blair Witch, obraz se nesnaží tvářit autenticky, pouze přijímá výše zmíněnou estetiku.

No je nepochybně nejméně divácky vděčný kus z celé pětice. Už jen proto, že „estetiku VHS“ by nejspíš málokdo označil za „estetickou“. Proto překvapí, že v Cannes získal Art Cinema Award a američtí kritici ho přijímají velmi kladně.

Magazín Time Out přímo z Cannes referoval, že „zatím jde o snímek nejblíže k mistrovskému kusu, co jsme tu viděli“. Což jsou silná slova. Variety pak chválilo latinskoamerické filmaře, že jako jedni z mála svých kolegů zvládli natočit dílo přerůstající hranice regionu.

Uvidíme, jestli No přesáhne hranice regionu až k nám, zatím se to zdá pravděpodobné nejméně z nominovaných. Ale nechme se překvapit.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Vzedmutá Vltava zastavila provoz všech pražských přívozů

V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina řeky po předchozích deštích. V pražské Chuchli dnes ráno Vltava dosahovala prvního, tedy nejnižšího stupně povodňové aktivity. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a společnosti Ropid, která organizuje dopravu v hlavním městě a středních Čechách. V pátek vydané varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek v jižních Čechách a částech Plzeňského a Středočeského kraje platí do dnešního poledne.

Kvůli vysoké vodě byl provoz pražských přívozů omezen už v pátek. Nejezdily tři z nich. Kvůli varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek nechal pražský magistrát na Kampě preventivně uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce a v pátek večer také vltavské náplavky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Toronto i přes závěrečnou prohru ovládlo Severní divizi

Hokejisté Toronta podlehli ve svém posledním zápase základní části NHL Winnipegu 2:4. Maple Leafs i přes druhou prohru za sebou ovládli Severní divizi a v play off vyzvou Montreal. Jets skončili třetí a ve vyřazovací části je čeká Edmonton.

Winnipeg v zápase dvakrát prohrával, ale skóre otočil a vítězně se naladil na play off. Toronto poslal v 8. minutě do vedení Pierre Engvall, který nenápadnou střelou z levého kruhu nachytal brankáře Connora Hellebuycka. Na začátku druhé třetiny srovnal Mason Appleton, ale Ilja Michejev poslal Maple Leafs opět do vedení.

Obrat ve skóre zařídil Kyle Connor, který nejprve v 34. minutě bekhendovým blafákem zakončil přečíslení dva na jednoho a ve 45. minutě tvrdou ranou bez přípravy překonal gólmana Jacka Campbella podruhé. Definitivní podobu skóre stanovil při závěrečné hře Toronta bez brankáře Jansen Harkins. Kanadský útočník se dočkal prvního gólu v sezoně.

před 1 hodinou

Rekonstrukce Václavského náměstí v Praze se prodraží až o 109 milionů korun

Rekonstrukce spodní části Václavského náměstí se prodraží až o 109 milionů korun. Většina z peněz navíc, konkrétně 85 milionů korun, má jít na stavu slepých tramvajových kolejí, které chce vedení magistrátu vybudovat k budoucímu použití. Zbylé peníze budou za práce, které si firma Hochtief nárokuje nad rámec původní smlouvy. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí projednají radní. Stavební práce začaly loni a původně měly stát asi 330 milionů korun.

Stavební firma chce podle dokumentu pro radní po městu o asi 23 milionů více z důvodů víceprací vzniklých nepředvídatelnými okolnostmi. Například asi 8,7 milionu korun navíc firma naúčtovala za bourání betonových konstrukcí komunikace, 11,8 milionu za změny povrchových úprav a 4,1 milionu za úpravy kolektoru. Jiné menší položky firma z původní ceny odečetla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy