HBO bude poprvé vysílat v arabštině a hebrejštině. Uvede seriál o válce v Gaze

ČTK ČTK
8. 8. 2019 7:57
Televize HBO začne příští týden vysílat desetidílný hraný seriál Our Boys (Naši chlapci) o událostech, které před rokem 2014 vedly k válce v palestinském Pásmu Gazy. V konfliktu zemřelo přes 2200 Palestinců, z nichž polovinu tvořili civilisté. Na izraelské straně bylo 73 mrtvých, hlavně vojáků. Česká HBO první dvě epizody uvede v úterý 13. srpna.
Česká HBO první dvě epizody seriálu uvede v úterý 13. srpna. | Video: HBO

HBO bude poprvé vysílat seriál v hebrejštině a v arabštině, pořad má mít anglické titulky.

Snímek z Našich chlapců.
Snímek z Našich chlapců. | Foto: HBO

Spoluautory jsou Joseph Cedar, který byl dvakrát nominován na Oscara za nejlepší cizojazyčný film, Hagaj Levi, jenž byl oceněn Zlatým glóbem, a palestinský občan Izraele Taufík abú Vaíl, který za film Žízeň dostal cenu kritiků ve francouzském Cannes.

Izrael zahájil válku proti Pásmu Gazy v červenci 2014 po raketových útocích, které z Pásma Gazy vedlo radikální hnutí Hamás. Útoky byly odvetou za intenzivní vojenskou operaci, při níž Izraelci na okupovaném Západním břehu Jordánu zatýkali členy této skupiny a pátrali po únoscích a vrazích tří izraelských mladíků. Jejich těla byla nalezena až 14 dní po únosu.

Potom tři Izraelci u Jeruzaléma upálili šestnáctiletého Palestince Muhammada abú Chudajra z východního Jeruzaléma. Boje v pásmu následně trvaly 51 dní.

Joseph Cedar řekl, že s kolegy usilovali o citlivý žurnalistický přístup. "Snažili jsme se dostat na obrazovky něco, co bude nejblíže skutečným událostem, nebo alespoň jak my je chápeme," citovala ho agentura AP.

Jeho kolega Levi počítá s potížemi. "Řekněme si upřímně, budou na nás útočit zprava, zleva, budou to Arabové i Židé. Bude to těžké pro všechny," avizuje.

Abú Vaíl pak upozorňuje, že "půjde o film, který neuspokojí ani Izraelce, ani Palestince". Doufá ale, že je osloví a možná i změní něčí názor.

Snímek z Našich chlapců.
Snímek z Našich chlapců. | Foto: HBO

Přípravy na film začaly v roce 2015, točilo se v okolí Jeruzaléma, aby byly scény autentické.

Děj je točen z pohledu abú Chudajrovy rodiny, jednoho agenta izraelské kontrarozvědky a abú Chudajrových vrahů.

Dva z nich soud poslal do vězení na doživotí, jednoho na 21 let. Všichni přiznali, že motivem jejich činu byla msta za smrt tří židovských mladíků. Jeden z jejich vrahů byl v Izraeli odsouzen na doživotí, dva byli zastřeleni při přestřelce s vojáky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Objem úvěrů na bydlení klesl v lednu o tři miliardy na 20,1 miliardy korun

Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v lednu 20,1 miliardy Kč. To je o tři miliardy méně než v prosinci 2020. Proti lednu 2020 je to o 5,5 miliardy, tedy o 38 procent více. Vyplývá to z aktuálních statistik České národní banky a České bankovní asociace.

"Nástup do roku 2021 se z hlediska prodejů hypotečních úvěrů podle statistik ČNB podařil. Boom tedy pokračuje. A bude pokračovat do té doby, než se uklidní pandemická situace," uvedl poradce asociace Vladimír Staňura.

Zdroj: ČTK
Další zprávy