Fila: Překvapení na postu největšího sprosťáka. Série Dějiny nádávání pobuřuje i baví

Kamil Fila Blahoslav Baťa Kamil Fila, Blahoslav Baťa
9. 1. 2021 7:30
Dějiny nadávání na Netflixu jsou sérií krátkých dokumentů o historii sprostých slov. Každý ze šesti dílů zkoumá vždy jedno. “Pořadem provází herec Nicolas Cage, který je pro tuto roli ideální,” říká filmový kritik Kamil Fila.
Videorecenze série Dějiny nadávání. | Video: Kamil Fila, Blahoslav Baťa

V dokumentu vystupují komici, kteří tato slova používají ve svých vystoupeních. Jazykovědci pak nadávky zasazují do kontextu.

"Je to poučná zábava, která útočí na každodenní užívání slov. Pro české diváky to nakonec není jen o sprostých slovech, ale i o tom, jaká je americká kultura," dodává Fila.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

U Tábora objevili veterináři ohnisko ptačí chřipky v malochovu drůbeže

Na Táborsku se potvrdilo první ohnisko ptačí chřipky v malochovu drůbeže. V chovu v obci Dlouhá Lhota bylo asi 30 ptáků, polovina během dvou dnů uhynula. Nákazu do chovu nejspíš zavlekly divoké kachny z blízkého rybníka, řekl v pátek mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Veterináři u uhynulé drůbeže potvrdili subtyp choroby H5N8, stejně jako u čtvrtečního případu uhynulých divokých labutí na Písecku.

Zbytek drůbeže v chovu bude utracen, veterináři vytyčí kolem chovu tříkilometrové a desetikilometrové pásmo, kde zavedou mimořádná opatření, například ohledně přepravy drůbeže. Viry ptačí chřipky jsou běžné u volně žijících ptáků a přenášejí se zejména trusem, který kontaminuje vodu nebo krmivo chovaných ptáků. Subtyp H5N8 je nebezpečný pro ptáky, lidem neublíží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy