Fantastická zvířata dělají z filmů o Harrym Potterovi dětskou podívanou, chválí snímek kritici

pv
14. 11. 2016 11:36
V noci ze středy na čtvrtek se v českých kinech objeví nový snímek Fantastická zvířata a kde je najít, ve kterém britská spisovatelka J. K. Rowlingová oživila kouzelnický svět Harryho Pottera. Podle prvních recenzí sází film na temné a ponuré nálady a právě v nich dosahuje nejvyšší kvality. Kritici mu naopak vyčítají, že je na rodinný snímek až moc temný, a obávají se, že nemusí příběh magizoologa Mloka Scamandera utáhnout další čtyři pokračování, která tvůrci plánují.
Fantastická zvířata a kde je najít - trailer | Video: Warner Bros.

Britská spisovatelka J. K. Rowlingová v novém snímku Fantastická zvířata a kde je najít oživila kouzelnický svět Harryho Pottera. A první recenze na film, který se v českých kinech objeví v noci ze středy na čtvrtek, jsou převážně pozitivní.

Zahraniční kritici oceňují především způsob, jakým si režisér David Yates poradil se znovuobnovením franšízy. Pochvalují si také temnou a ponurou náladu snímku, ve které podle recenzentů dosahuje největší kvality.

"Jako v kouzelnických filmech, na které Fantastická zvířata odkazují, stoupá kvalita snímku v temnějších polohách. Cítit je to především ve velkém finále, kde udělali tvůrci výrazný krok kupředu," napsal filmový server Screen International.

Ve stejném duchu se nese recenze Variety, podle které působí předešlé díly ve srovnání s novým filmem jako dětská záležitost. Temný tón nového snímku si chválí i britský deník The Telegraph, podle nějž dokázali filmaři skvěle vystihnout USA v době Velké hospodářské krize, kdy společností lomcovaly strach i paranoia.

Objevují se ale i váhavé názory, kdy si kritici nejsou jisti, zda-li nejsou Fantastická zvířata na rodinný snímek až příliš temná. "Fantastická zvířata mají veškeré vlastnosti velkého rodinného blockbusteru, bohužel i ty negativní. Tvůrci zatím nedokázali najít tu správnou rovnováhu," popsal zábavní server The Wrap.

Další kritiky vznesly pochyby o tom, zda má příběh potenciál na to, aby unesl další čtyři filmy, které se kolem postavy Mloka Scamandera chystají. Například Hollywood Reporter podotkl, že běžní diváci si na rozdíl od Rowlingové a studia Warner Bros. „nemusejí být tak jisti, že tato látka vydá na pět celovečerních filmů“.

Děj je zasazen do roku 1926

Film z tvůrčí dílny společnosti Warner Bros. se odehrává 70 let před událostmi z první knihy o Harrym Potterovi. Děj je zasazen do roku 1926, kdy hlavní protagonista, magizoolog Mlok Scamander, přijíždí do New Yorku s kufrem plným magických stvoření. A diváci v něm sledují, co se může stát, když mu jeho zvířata (některá i trochu nebezpečná) uniknou z kufříku.

Jedná se o první film, ke kterému autorka předlohy J. K. Rowlingová napsala i scénář. Navázat by na něj měla další čtyři díla o Scamanderových dobrodružstvích, od kterých si autoři slibují, že navážou na úspěch potterovské ságy.

Vůbec nejlepší hodnocení dal Fantastickým zvířatům deník The Guardian, který udělil filmu plných pět hvězd. „Kouzelnice zábavního průmyslu J. K. Rowlingová se do světa kouzel vrátila ve velkém stylu. Zalila ho sprškou nadpřirozena a stvořila velkolepé, fantaskně romantické dobrodružství,“ píše v recenzi Peter Bradshaw. 

Ten se společně s takřka všemi ostatními recenzenty shoduje na tom, že se dokázal první díl nové ságy úspěšně odpoutat od příběhu o Harrym a vybudoval zcela nový kouzelnický svět. Další díly tak ukážou, zdali má stejný potenciál na úspěch jako filmy o kouzelnickém učni.

Kniha vyjde v podobě scénáře, jde o speciální vydání, říká překladatel nového dílu Harryho Pottera Petr Eliáš a dodává, že překlad trval týden. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy