Favoritka má čtyři hlavní ceny Evropské filmové akademie, hercem roku je Banderas

ČTK ČTK
8. 12. 2019 8:17
Historické britsko-irské drama Favoritka, které natočil Řek Jorgos Lanthimos, uspělo na sobotním předávání Evropských filmových cen. Získalo titul Evropský film roku 2019 a také bylo vyhlášeno nejlepší komedií.
Antonio Banderas se ceremoniálu nezúčastnil, promluvil přes telemost.
Antonio Banderas se ceremoniálu nezúčastnil, promluvil přes telemost. | Foto: ČTK/dpa

Evropská filmová akademie rovněž ocenila práci režiséra Lanthimose a britské herečky Olivie Colmanové, která ztvárnila jednu z hlavních rolí.

Juliette Binocheová s cenou za celoživotní dílo.
Juliette Binocheová s cenou za celoživotní dílo. | Foto: ČTK/dpa

Snímek Rekonstrukce českých tvůrců Ondřeje Nováka a Jiřího Havlíčka neproměnil nominaci v kategorii krátkých filmů.

Favoritka už slavila úspěchy vloni, kdy obdržela Velkou cenu poroty na festivalu v Cannes. Začátkem roku přidala nominaci na Oscary i Zlaté glóby a Olivia Colmanová si nakonec vysloužila právě Oscara za herectví.

Historické drama ze začátku 18. století, v němž pětačtyřicetiletá Angličanka hraje královnu Annu Stuartovnu, včera v hlavní kategorii Evropských filmových cen porazilo mimo jiné nejnovější filmy Pedra Almodóvara a Romana Polanského. S oběma autory Jorgos Lanthimos soupeřil v kategorii pro nejlepší režii.

Za ztvárnění hlavní role v Almodóvarově filmu Bolest a sláva byl oceněn Antonio Banderas.

Nejlepší scénář podle evropské akademie letos měl snímek Portrét dívky v plamenech, za což si cenu odnesla Francouzka Céline Sciammová.

Česko bylo v soutěži, která je považována za evropskou obdobu Oscarů, zastoupeno v kategorii krátkých filmů. Tu ale nakonec opanoval snímek Vánoční dárek rumunského režiséra Bogdana Muresanua.

Werner Herzog dostal cenu za celoživotní dílo.
Werner Herzog dostal cenu za celoživotní dílo. | Foto: ČTK/dpa

V kategorii dokumentů zase neuspěl film Svědci Putinovi ruského režiséra Vitalije Manského, který vznikl v české koprodukci.

Při slavnostním večeru v Berlíně byly rovněž předány dvě ceny za celoživotní dílo. Členové filmové akademie poctili německého režiséra, producenta a spisovatele Wernera Herzoga a francouzskou herečku Juliette Binocheovou.

Ceremoniálu se zúčastnil i ukrajinský režisér Oleg Sencov, který byl nedávno propuštěn z ruského vězení při výměně vězňů mezi Kyjevem a Moskvou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Horská služba varuje v Krkonoších před ledovkou a náledím

Horská služba Krkonoše varuje před náledím a ledovkou. Hlavně na hřebenech hor komplikuje pohyb místy vyfoukaný zledovatělý terén, který se střídá s navátým novým sněhem. Na hřebenech Krkonoš je nejčastěji 40 až 110 centimetrů sněhu a nadále platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno zataženo, 12 stupňů pod nulou. Ještě mrazivěji bylo na Sněžce, kde podle polské horské služby teplota ráno klesla na minus 13,8 stupně Celsia, pocitová teplota kvůli silnému větru byla téměř 22 stupňů pod nulou. Vítr dosahoval rychlosti přes 50 km/h. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy