Chystá se třetí díl Narnie. Režie Michael Apted

Jitka Gráfová
27. 6. 2007 15:39
Režisér bondovky natočí Plavbu jitřního poutníka
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ačkoliv ještě není dotočen druhý díl Letopisů Narnie, na světě je jméno režiséra, který přivede na svět  trojku. Další díl fantasy série Letopisy Narnie s podtitulem Plavba jitřního poutníka  bude podle společnosti Walt Disney režírovat Michael Apted.

Šestašedesátiletý britský filmař má na kontě řadu stylově i žánrově odlišných filmů. Kromě slavného snímku Gorily v mlze natočil také psychologické drama Nell, za které si Jodie Fosterová vysloužila Oscara. Zhostil se také spíše průměrné bondovky Jeden svět nestačí a válečného snímku Enigma.

"Michael Apted je skvělým vypravěčem příběhů různých žánrů. Jsme nadšeni, že bude režírovat třetí díl Letopisů Narnie a věříme, propůjčí svou citlivost, filmařskou zkušenost a nadšení pro projekt," vysvětluje volbu Oren Aviv.

Třetí díl Letopisů by se měl začít natáčet v lednu roku 2008, světová premiéra je plánována na pak na 1. květen 2009. Edmund a Lucie se v něm opět vracejí do Narnie a s nimi i jejich zkažený bratranec Eustác, který se má právě ve třetím díle napravit.

Foto: Aktuálně.cz

V současné době je naplno rozběhnuté natáčení druhého dílu s podtitulem Princ Kaspian. Snímek o dětech v pohádkové říši vzniká dokonce od dubna i v Česku,  převážně v barrandovských ateliérech. Režisér Andrew Adamson má na svědomí i úvodní díl Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň.

"Rozpočet druhého dílu přesáhne 100 milionů dolarů, což je zhruba 2,2 miliardy korun, kromě České republiky se natáčí na Novém Zélandě nebo v Polsku," říká mluvčí ateliérů Tomáš Želazko.

V druhém dílu fantasy série C.S. Lewise se se čtyři malí sourozenci vracejí do Narnie, kde uplynulo tisíc let od jejich poslední návštěvy. Opět se tu setkávají s podivuhodnými stvořeními, ale hlavně pomáhají na královský trůn jeho právoplatnému dědici, mladému princi Kaspianovi.

Ve dvojce se představí Georgie Henleyová, Skandar Keynes, William Moseley a Anna Popplewellová. Kdo z nich se objeví i v třetím pokračování, zatím není jasné.

Před několika lety se v barrandovských ateliérech točil i první díl Narnie. V kinech celého světa pak utržil přes  647 milionů dolarů, v českých kinech ho zhlédlo 291 399 diváků.

Druhý díl by měla společnost Falcon uvést do českých kin 22. května 2008.

 

Právě se děje

před 37 minutami

USA reagují na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, začnou rušit politické výjimky

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci v Bílém domě oznámil, že dal pokyn vládě, aby zahájila proces rušení politických výjimek, které Hongkongu poskytovaly ze strany USA oproti pevninské Číně zvláštní status. Reagoval tak na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, pro nějž se ve čtvrtek vyslovil čínský parlament na svém plenárním zasedání. Informovaly o tom tiskové agentury.

Trump dodal, že Spojené státy také zakážou vstup do země "potenciálně rizikovým" osobám z Číny a začnou sankcionovat čínské oficiální činitele, kteří jsou podle Washingtonu zodpovědní za podrývání hongkongské ekonomiky. Podle amerického prezidenta Čína porušila své slovo ohledně zachování hongkongské autonomie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Antidopingový výbor ČR povede Petra Volková

Novou ředitelkou Antidopingového výboru České republiky byla jmenována Petra Volková. Čtyřicetiletá doktorka práv vystřídala ve funkci Martina Lukavského, který organizaci vedl teprve od poloviny ledna. Vedení výboru se dosavadní zástupkyně ředitele Volková ujme oficiálně v pondělí.

Volková v minulosti spolupracovala s Českomoravským fotbalovým svazem a Českým olympijským výborem. V antidopingovém výboru působí tři roky a už v březnu byla pověřena jeho řízením.

"Výbor již zpracoval antidopingový národní program pro rok 2020. Ten obsahuje šest stěžejních oblastí, například prevenci, vzdělávání, testování, mezinárodní spolupráci a podobně. Bude třeba zafixovat do povědomí sportovní veřejnosti, že nejsme pouze orgán represivní, ale také preventivní," řekla Radiožurnálu.

Jejím cílem je také zlepšit komunikaci sportovců a dopingových komisařů. "Ten předmět naší činnosti nás předurčuje k tomu, že sportovci zřejmě nejásají, když vidí nás nebo komisaře. A právě proto bude potřeba zkvalitnit komunikaci se samotnými sportovci a vyškolit si lépe komisaře, aby tam nedocházelo k žádným komplikacím a kontroly probíhaly v pořádku," uvedla.

Další zprávy