Blíží se tři velké filmové svátky

ČTK, Hej
2. 1. 2006 10:30
Praha Prvními velkými filmovými akcemi roku 2006 jsou Projekt 100, Dny evropského filmu a tradiční Febiofest.

Zimní část jedenáctého ročníku putovní přehlídky Projekt 100 začíná už 12. ledna ve 120 českých kinech. Projekt 100 tradičně přináší do českých kin to nejlepší z historie světové i české kinematografie V rámci této akce se představí například irsko-britský snímek Alana Parkera Commitments, slavný britský film Kdyby..., Godardův debut U konce s dechem, Ejzenštejnovo stěžejní dílo Křižník Potěmkin, Kazanův film Na východ od ráje, z českých filmů pak Jasného Až přijde kocour.

26. ledna začíná třináctý ročník Dnů evropského filmu. Zahájen bude britským snímkem Pýcha a předsudek, který je adaptací stejnojmenného slavného díla Jane Austenové. V rámci Dnů evropského filmu bude uvedeno padesát titulů z více než dvaceti evropských zemí. Pražskou část přehlídky zakončí předpremiéra filmu Utajený Michaela Hanekeho, který je vítězným filmem letošních evropských filmových cen.

V březnu startuje Febiofest, který se letos uskuteční v Praze, ale i v dalších šesti českých a osmi slovenských městech. O Febiofestu si více přečtěte ZDE.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezident Biden bude podporovat vzájemně dojednané dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu, řekl úřadující vyslanec USA při OSN

Zdroj: ČTK
Další zprávy