Když uprchlíci přijdou o domov, pas i peníze. Netflix uvedl seriál Cate Blanchettové

Tomáš Seidl Tomáš Seidl
23. 7. 2020 17:10
Na odvrácenou stranu australského imigračního systému nahlíží šestidílná dramatická série Bez státní příslušnosti, která patří k nejzajímavějším novinkám na Netflixu. Jako tvůrce, výkonná producentka a herečka se na ní podílela australská hvězda Cate Blanchettová.

Seriál, který natočila dvojice australských režisérek Emma Freemanová a Jocelyn Moorhouseová, z atypického úhlu diagnostikuje jeden z nejpalčivějších problémů současného světa - globální migraci. Ačkoli se odehrává na začátku tisíciletí, je kritickým komentářem i ke stávající, přísné australské imigrační politice, jež projevuje nulovou toleranci vůči uprchlíkům připlouvajícím po moři.

Tento přístup si vysloužil ostrou kritiku od lidskoprávních organizaci i OSN. Australské námořnictvo zachytává lodě s běženci ještě na moři a vrací je zpět do zemí, odkud připluly. Migranti, kterým se podaří dostat na australskou půdu, jsou zadržováni ve speciálních táborech, v nichž - vinou zkostnatělého úřednického systému - někdy i několik let čekají na vyřízení žádosti o azyl. A právě v jednom takovém fiktivním záchytném středisku se v seriálu protínají příběhy čtyř hlavních postav.

Drama je částečně inspirováno skutečnými osudy schizofreničky Cornelie Rauové, která byla před 15 lety takto v Austrálii nezákonně zadržována deset měsíců. Tvůrci se proto od prvního dílu soustředí především na její seriálový ekvivalent - půvabnou australskou letušku, kterou ztělesňuje Yvonne Strahovskiová.

Byť se na první pohled zdá vzorem úspěšné, svobodomyslné a nezávislé moderní ženy, v jejím životě je všechno jinak. Prchá před sektou vymývačů mozků, stejně jako před svou rodinou i sebou samotnou. Útěk ji dovede až do imigračního centra v australském Bartonu, pro něž se posléze stane jakýmsi nezamýšleným trojským koněm.

Paralelně s jejím příběhem, který v dalších částech dostává jasnější kontury díky flashbackům i novým souvislostem, se odvíjejí osudy dalšího utečence. Je jím afghánský učitel, jenž s manželkou a dvěma dcerkami prchá do Austrálie a stane se obětí podvodu pašeráků lidí.

Oba zadržení uprchlíci, kteří - každý jiným způsobem - přišli o pas, peníze, domov i svoji identitu, personifikují dvě protikladné a zároveň dvojjediné tváře globalizace. Zatímco australská letuška díky ní mohla cestovat takřka po celém světě a poznávat nové kultury, afghánský uprchlík hledá v západní civilizaci útočiště před členy hnutí Tálibán, kteří v rodné zemi ohrožují jeho nejbližší.

Seriál Bez státní příslušnosti (Stateless) je na Netflixu k vidění s českými titulky. | Video: Netflix

Život v záchytném středisku však tvůrci sledují i očima dvou jeho nových zaměstnanců. Tím prvním je empatický mladý otec rodiny, který z finančních důvodů přijme práci jako ostraha a zanedlouho je vystaven tíživým morálním dilematům.

Druhou novou příchozí do Bartonu pak je ambiciózní generální ředitelka z imigračního odboru. Rezervovaná workoholička s byrokratickou zaťatostí čelí řadě problémů, respektive je zametá pod koberec. Úniky fotografií, zachytávající brutálně zbité běžence, demonstrace před branami zařízení, pokusy o útěk nebo hrozící vzpoura by těžce poškodily PR "programu na ochranu hranic země".

Yvonne Strahovskiová jako Sofie Wernerová.
Yvonne Strahovskiová jako Sofie Wernerová. | Foto: Netflix

Seriál Bez státní příslušnosti je specifickým vězeňským dramatem. Australský imigrační systém podle jeho architektů i zastánců sice umožňuje efektivně zjišťovat totožnost i legitimnost žadatelů o azyl, ti jsou však v důsledku zadržováni za ostnatými dráty jako kriminálníci.

Tvůrci věrohodně vystihují podstatu prostředí, ve kterém - jak říká jedna z postav - "míra frustrace dlouhodobě zadržených odpovídá tempu, jakým imigrační zpracovává žádosti". Někdo se propadá do stále hlubšího šílenství, jiného pod vnějším tlakem stahuje vír bezuzdného násilí.

Více než pětihodinové napínavé drama prozkoumává problém migrace relativně komplexně, z různých hledisek čtveřice postav. Příběh každé z nich by byl dostatečně nosný i pro celovečerní film. Žádná není vykreslena černobíle a každá má vcelku věrohodný psychologický vývoj.

Filmaři však přece jenom chvílemi vytvářejí zbytečně schematické konflikty - například sestra strážného z detenčního zařízení stojí v čele demonstrantů, kteří protestují proti jeho existenci. Nepatřičně mnoho je také slz, dojemně prolitých v průběhu posledního, šestého dílu.

K autentickému vyznění naopak přispívají herci. Kromě Yvonne Strahovskiové, známé ze seriálu Příběh služebnice, zaujme charakterově proměnlivý výkon Jaie Courtneyho v roli začínajícího dozorce. Cate Blanchettová ve vedlejší, ale důležité roli partnerky gurua "ezoterického" kultu za líbezným úsměvem chladnokrevně skrývá zákeřně manipulativní zlo.

Odpůrci globalizace i migrace nejspíš seriál označí za "vítačský". Vyzněním ale v zásadě koresponduje se svědectvím, které poskytla australská sociální pracovnice a terapeutka Lin Lee Pohová v dokumentu Ostrov hladových duchů, loni uvedeném na festivalu Jeden svět.

Terapeutka tři roky pracovala na Vánočním ostrově jako sociální poradkyně imigračního střediska pro žadatele o azyl. Sezení s nimi potvrzují, že život v těchto táborech často připomíná spíše pobyt ve vězení s přísnou ostrahou. Jenomže na rozdíl od skutečných zločinců, kteří mají pevně stanovený termín, kdy věznici opustí, pro zadržené migranty zůstává datum propuštění neznámé.

Bez státní příslušnosti

Režie: Emma Freemanová, Jocelyn Moorhouseová
Seriál je k vidění na Netflixu.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 9 minutami

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 12 minutami

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

OSA potvrdil, že mu bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS. "OSA se s obsahem rozhodnutí teprve seznamuje a zvažuje další kroky. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Je proto pravděpodobné, že proti rozhodnutí předsedy úřadu pana Rafaje, podáme žalobou u Krajského soudu v Brně," řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy