Berlinale zahájí film Velmistr o učiteli Bruce Lee

Kultura ČTK Kultura, ČTK
19. 12. 2012 16:40
Režisér Velmistra Wong Kar Wai bude i předsedou poroty Berlinale 2013
Foto: Aktuálně.cz

Berlín - Únorový 63. ročník filmového festivalu Berlinale zahájí mezinárodní premiéra historického snímku The Grandmasters (Velmistři) známého hongkongského režiséra Wong Kar Waie, který současně usedne i do čela hlavní poroty jedné ze tří nejprestižnějších filmových přehlídek na světě.

Wong Kar Wai na festivalu v Cannes
Wong Kar Wai na festivalu v Cannes | Foto: Profimédia

The Grandmaster je akční epické drama, které se odehrává na pozadí neklidných 30. let minulého století v Číně a vypráví o mistru bojových umění Ip Manovi, trenérovi Bruce Lee.

Světovou premiéru bude mít snímek 8. ledna 2013 v Číně.

"Wong Kar Wai jím rozšířil své dílo o nový napínavý prvek a vytvořil umělecky a obrazově bohatý žánrový film," prohlásil o něm Dieter Kosslick, prezident Berlinale, které se v německé metropoli uskuteční od 7. do 17. února.

Jako každý úvodní snímek na této přehlídce, bude i tento zařazen do hlavní soutěžní sekce. Vzhledem k "dvojroli" hongkongského režiséra, který bude zároveň předsedou mezinárodní jury, ale nebude moci získat Zlatého medvěda pro nejlepší festivalový snímek ani některého ze Stříbrných medvědů, které si odvážejí herci a tvůrci.

Čtyřiapadesátiletý cenami ověnčený filmař, který je i v Česku známý svými snímky jako Moje borůvkové noci, 2046 nebo Stvořeni pro lásku, má s předsedáním poroty velké mezinárodní filmové přehlídky už své zkušenosti. Před šesti lety stál v čele hlavní jury na filmovém festivalu ve francouzském Cannes.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy