Berlinale zahájí film Velmistr o učiteli Bruce Lee

Kultura ČTK Kultura, ČTK
19. 12. 2012 16:40
Režisér Velmistra Wong Kar Wai bude i předsedou poroty Berlinale 2013
Foto: Aktuálně.cz

Berlín - Únorový 63. ročník filmového festivalu Berlinale zahájí mezinárodní premiéra historického snímku The Grandmasters (Velmistři) známého hongkongského režiséra Wong Kar Waie, který současně usedne i do čela hlavní poroty jedné ze tří nejprestižnějších filmových přehlídek na světě.

Wong Kar Wai na festivalu v Cannes
Wong Kar Wai na festivalu v Cannes | Foto: Profimédia

The Grandmaster je akční epické drama, které se odehrává na pozadí neklidných 30. let minulého století v Číně a vypráví o mistru bojových umění Ip Manovi, trenérovi Bruce Lee.

Světovou premiéru bude mít snímek 8. ledna 2013 v Číně.

"Wong Kar Wai jím rozšířil své dílo o nový napínavý prvek a vytvořil umělecky a obrazově bohatý žánrový film," prohlásil o něm Dieter Kosslick, prezident Berlinale, které se v německé metropoli uskuteční od 7. do 17. února.

Jako každý úvodní snímek na této přehlídce, bude i tento zařazen do hlavní soutěžní sekce. Vzhledem k "dvojroli" hongkongského režiséra, který bude zároveň předsedou mezinárodní jury, ale nebude moci získat Zlatého medvěda pro nejlepší festivalový snímek ani některého ze Stříbrných medvědů, které si odvážejí herci a tvůrci.

Čtyřiapadesátiletý cenami ověnčený filmař, který je i v Česku známý svými snímky jako Moje borůvkové noci, 2046 nebo Stvořeni pro lásku, má s předsedáním poroty velké mezinárodní filmové přehlídky už své zkušenosti. Před šesti lety stál v čele hlavní jury na filmovém festivalu ve francouzském Cannes.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy