Anifilm vs. AniFest. Animátoři si vybrali Třeboň

Kultura ČTK Kultura, ČTK
10. 10. 2012 9:13
Mezi dvěma soupeřícími festivaly si Asociace animovaného filmu vybrala Anifilm v Třeboni
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ve sporu dvou soupeřících mezinárodních festivalů animovaných filmů AniFest v Teplicích a Anifilm v Třeboni podpořila Asociace animovaného filmu (ASAF) třeboňskou přehlídku. Oba festivaly vedle sebe existují tři roky, mají obdobný profil i zaměření, konají se téměř ve stejnou dobu a mají finance z veřejných zdrojů. ASAF grantovým komisím a dalším institucím doporučila, aby podpořili Anifilm, a přispěli tak k řešení tohoto sporu. Zástupci festivalu v Teplicích však považují její tvrzení za účelová a zkreslená.

"Výzva nás zaskočila i proto, že je pod ní podepsán náš bývalý kolega. Považujeme to spíše za druh osobního útoku, který konflikt naopak vyvolává, než za pokus o řešení situace. AniFest je řadu let otevřenou platformou. S řadou členů asociace, která vznikla před pár měsíci, jsme bez problému spolupracovali," řekl ředitel AniFestu Jakub Hora.

Producent Anifilmu Tomáš Rychecký stanovisko ASAF přivítal. "Hledali jsme mediátora, který by se řešení tohoto problému ujal. Od koho jiného by rozhodnutí mělo vzejít než od profesionálů," řekl. Podle něj znamená minimálně větší závazek při přípravě dalšího ročníku.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

"Jako platforma české animace cítíme zodpovědnost i povinnost, abychom přispěli k nápravě," uvádí se ve stanovisku ASAF, které má Aktuálně.cz k dispozici. Podle asociace je konflikt dvou přehlídek vzhledem k úsporám v kultuře neudržitelný. Rozmělňuje veřejné a státní finance a zdvojuje náklady, které nedosahují dostatečné výše ani pro jednu z nich.

"Dva v podstatě zaměnitelné festivaly diskreditují českou animaci doma i před filmovými profesionály v zahraničí. Stává se, že si je lidé pletou - zvlášť, když navíc pořádají podobné sekce, jako například letos estonskou retrospektivu," uvádí ASAF.

Asociace je připravena pomoci etablování Anifilmu, když se rozhodla pořádat své středoevropské koprodukční Visegrád Animation Fórum právě na tomto jihočeském festivalu. "Za námi bude stát i velká většina producentů, studií a profesionálů z našeho regionu, kteří se připojují k platformě našeho fóra," uvedli její zástupci. Zároveň vyzvali animátory, režiséry a další profesionály, aby se k tomu veřejně vyjádřili ve veřejné debatě, kterou hodlá v listopadu uspořádat v Praze.

"AniFest byl po dlouhou dobu privilegovanou i průkopnickou přehlídkou, která však svému oboru nedokázala prospět ani zčásti takovou měrou jako například jihlavský festival dokumentární tvorbě. Je načase, aby šanci dostal druhý festival, který se během tří let dynamicky rozvinul, pokusil se o sjednocení i stabilizování celé animované scény. Další trvání konfliktu už nemůžeme dovolit," uvádí se v závěru stanoviska ASAF, které podepsali například producenti Martin Vandas, Radim Procházka, Martin Kotík a Aurel Klimt.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Česká republika vyrobí průměrně dva celovečerní animované filmy ročně a počet krátkometrážních se vejde do dvou desítek včetně studentských cvičení, přesto má dva festivaly animovaného filmu. Schizma se zrodilo ze dvou rozporuplných kroků producenta Anifestu Jaromíra Hníka. Ten jako vlastník produkční firmy Corona spolu s producentem animovaných filmů Milanem Rycheckým, jeho synem Tomášem a programovým ředitelem Petrem Slavíkem před deseti lety festival zakládal.

Milan Rychecký však zůstal v roli iniciátora, Tomáš Rychecký se Slavíkem v roli zaměstnanců. Po sedmi letech čím dál lepšího fungování festivalu se Hník rozhodl propustit celý organizační tým, a to přímo během probíhajícího festivalu. V roce 2009 již festival dělal s novým týmem a chystal další nečekaný krok - jeho přesun z Třeboně do Teplic. Zprvu rozdělením do obou 230 km vzdálených měst, loni pak promítáním již jen v Teplicích. Jeho bývalý tým v tu chvíli zareagoval a animaci do Třeboně vrátil pod názvem Anifilm.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy