Festival Fantoche uvádí velkou přehlídku české animace

Kultura Kultura
6. 9. 2012 8:43
Festival promítne Fimfárum, Nebela nebo Trnkovy filmy
Diváci uvidí snímek Fimfárum - Do třetice všeho dobrého
Diváci uvidí snímek Fimfárum - Do třetice všeho dobrého | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Na filmovém festivalu ve švýcarském Badenu se uskuteční největší retrospektiva české animace za posledních dvacet let v rámci podobné akce. Desátý ročník renomovaného festivalu animovaných filmů Fantoche, který se koná od 4. do 10. září, nabízí retrospektivu klasiky i tvorbu nastupující generace.

V Badenu soutěží koprodukční snímek Michaely Pavlátové Tramvaj (2012), který letos triumfoval už na festivale v Annecy. Představují se dva celovečerní tituly z loňského roku - Fimfárum - Do třetice všeho dobrého (2011) Kristiny Dufkové, Vlasty Pospíšilové a Davida Súkupa a Alois Nebel (2011), jehož projekci doprovází masterclass tvůrců filmu Tomáše Luňáka a Jaroslava Rudiše.

Alois Nebel vznikal technologií rotoskopie
Alois Nebel vznikal technologií rotoskopie | Foto: Aktuálně.cz

Festival promítne Trnkovy filmy

Fantoche připomíná i sté výročí narození Jiřího Trnky, a proto připravil ve spolupráci s profesorem FAMU Jiřím Kubíčkem retrospektivu mistra loutkové animace, jež uvádí věhlasná díla Ruka (1965), Román s basou (1949) či Kybernetickou babičku (1962). Kubíček kurátoroval i další ohlédnutí za klasickými tituly české školy animovaného filmu. Zastoupeny budou filmy Jana Švankmajera, Břetislava Pojara, Jiřího Barty, Václava Bedřicha, Hermíny Týrlové či Miroslava Štěpánka.

Zvláštní pásmo mapuje rovněž filmy z 90. let minulého století, v nichž se nějak odráží doba společenské a kulturní transformace naší země, v čele s tituly Média (1990) Pavla Koutského, Babalón (1996) Michala Žabky či Repete (1994) Michaely Pavlátové.

Kurátorka Michaela Mertová z Národního filmového archívu sestavila pásmo slavných filmů pro děti. Speciální program moderní české loutky pod dohledem dramaturga Pavla Horáčka obsahuje tituly jako Větvička a Ploutvička (2006) Jana Baleje či snímek Jeden král měl koně (2011) Aleše Pachnera.

Představí se i mladí tvůrci

Autorský režisér Aurel Klimt bude prezentovat roztočený projekt Lajka v rámci sekce Comming Soon. Nejmladší talenty naší animace zastupují snímky Alexandry Hetmerové Swimming Pool (2010), Anety Kýrové Chybička se vloudí (2008) či novinka Soni Jelínkové Nedokáže si říct dost (2011) uváděné v sekci současné tvorby.

Režisér Aloise Nebela Tomáš Luňák zasedne v mezinárodní porotě festivalu, producent z Asociace animovaného filmu Michal Procházka zase v porotě švýcarské soutěže.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 39 minutami

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy