Festival Fantoche uvádí velkou přehlídku české animace

Kultura Kultura
6. 9. 2012 8:43
Festival promítne Fimfárum, Nebela nebo Trnkovy filmy
Diváci uvidí snímek Fimfárum - Do třetice všeho dobrého
Diváci uvidí snímek Fimfárum - Do třetice všeho dobrého | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Na filmovém festivalu ve švýcarském Badenu se uskuteční největší retrospektiva české animace za posledních dvacet let v rámci podobné akce. Desátý ročník renomovaného festivalu animovaných filmů Fantoche, který se koná od 4. do 10. září, nabízí retrospektivu klasiky i tvorbu nastupující generace.

V Badenu soutěží koprodukční snímek Michaely Pavlátové Tramvaj (2012), který letos triumfoval už na festivale v Annecy. Představují se dva celovečerní tituly z loňského roku - Fimfárum - Do třetice všeho dobrého (2011) Kristiny Dufkové, Vlasty Pospíšilové a Davida Súkupa a Alois Nebel (2011), jehož projekci doprovází masterclass tvůrců filmu Tomáše Luňáka a Jaroslava Rudiše.

Alois Nebel vznikal technologií rotoskopie
Alois Nebel vznikal technologií rotoskopie | Foto: Aktuálně.cz

Festival promítne Trnkovy filmy

Fantoche připomíná i sté výročí narození Jiřího Trnky, a proto připravil ve spolupráci s profesorem FAMU Jiřím Kubíčkem retrospektivu mistra loutkové animace, jež uvádí věhlasná díla Ruka (1965), Román s basou (1949) či Kybernetickou babičku (1962). Kubíček kurátoroval i další ohlédnutí za klasickými tituly české školy animovaného filmu. Zastoupeny budou filmy Jana Švankmajera, Břetislava Pojara, Jiřího Barty, Václava Bedřicha, Hermíny Týrlové či Miroslava Štěpánka.

Zvláštní pásmo mapuje rovněž filmy z 90. let minulého století, v nichž se nějak odráží doba společenské a kulturní transformace naší země, v čele s tituly Média (1990) Pavla Koutského, Babalón (1996) Michala Žabky či Repete (1994) Michaely Pavlátové.

Kurátorka Michaela Mertová z Národního filmového archívu sestavila pásmo slavných filmů pro děti. Speciální program moderní české loutky pod dohledem dramaturga Pavla Horáčka obsahuje tituly jako Větvička a Ploutvička (2006) Jana Baleje či snímek Jeden král měl koně (2011) Aleše Pachnera.

Představí se i mladí tvůrci

Autorský režisér Aurel Klimt bude prezentovat roztočený projekt Lajka v rámci sekce Comming Soon. Nejmladší talenty naší animace zastupují snímky Alexandry Hetmerové Swimming Pool (2010), Anety Kýrové Chybička se vloudí (2008) či novinka Soni Jelínkové Nedokáže si říct dost (2011) uváděné v sekci současné tvorby.

Režisér Aloise Nebela Tomáš Luňák zasedne v mezinárodní porotě festivalu, producent z Asociace animovaného filmu Michal Procházka zase v porotě švýcarské soutěže.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy