reklama
 
 

V DIVADLE Dušičkový říjen nabídne premiéry o smrti

2. 10. 2014 15:39
Pro podzimní dny doporučujeme několik ponurých premiér v pražských divadlech.

Divadlo - Říjen je měsícem dušiček a s tím spojeného hloubání o smrti a naší pominutelnosti. Smrt, sebevražda, rituál pohřbu či život po životě – to jsou témata, která se objeví i v říjnových divadelních premiérách.

Divadla nabídnou filozofické zamyšlení, antropologické zkoumání, odlehčený pohled i sociologickou analýzu tohoto, dnes jenom velmi okrajově vnímaného fenoménu.

Požitkáři (Divadlo Na zábradlí)

Zavedené autorské duo Jan Mikulášek a Dora Viceníková, kteří mají na kontě mimo jiného nejúspěšnější inscenaci minulého roku Zlatá šedesátá (Cena Alfréda Radoka v kategorii nejlepší inscenace roku 2013), vstupují do druhé sezony svého působení v Divadle Na zábradlí. Sezonu nazvali Za nás! a prvním uvedeným titulem jsou Požitkáři.

V režii Jana Mikuláška a v dramaturgii Dory Viceníkové uvedou vlastní autorský tvar, ve kterém nahlédnou téma smrti, které podle tvůrců „bylo v dřívějších dobách nezbytnou připomínkou života, v dnešní k úspěchu a věčnému mládí hnané době je ale eliminováno, upozaďováno a vytěsňováno.”

Pod taktovkou Mikuláška a Viceníkové se kromě etablovaných hereckých osobností ensemblu představí i tři noví členové hereckého souboru Dita Kaplanová, Jana Plodková a Jakub Žáček.

Premiéra 24. října v Divadle Na zábradlí

Smrt jsem já (Alfred ve dvoře)

Další premiéru o smrti s názvem Smrt jsem já uvede nové uskupení s názvem La Calaca v divadle Alfred ve dvoře. Opět se jedná o autorský text tvůrců pod vedením Dory Bouzkové, která působí jako kmenová tvůrčí osobnost skupiny Loutky bez hranic.

Inscenační tým se zamýšlí nad smrtí jako nad nezbytnou součástí života. Zkoumají, jaké dopady má na nás vědomí vlastního konce a ptají se, jak máme s naším vyměřeným časem naložit co nejlépe: „Pohled na smrt jako na završení a rozřešení životního příběhu dává naději, že právě v okamžiku smrti nalezneme skutečný smysl toho, co jí předcházelo.“ Právě smrt se tak v podání La Calaca stává paradoxně momentem vlastního sebepoznání.

Dora Bouzková navíc do inscenace vkládá svou latinskoamerickou zkušenost. Jako dcera mexicko-českých rodičů srovnává vnímání smrti u nás a v tradiční kultuře Mexika. Antropologický rozměr dodává inscenaci i mimodivadelní přesah.

Premiéra 21. října v divadle Alfred ve dvoře

Die Young! (DISK)

O smrti přemýšlejí i mladí. Svůj pohled na vlastní pominutelnost v říjnu představí studenti Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU pod vedením režisérky Martiny Schleglové. Autorské kolektivní dílo studenti uvedou ve svém studentském divadle DISK.

Multižánrový projekt vychází se stejnojmenného projektu brněnského HaDivadla a skládá se ze dvou částí – Pokusy o jejich život a Inscenovaný koncert. Jak názvy napovídají, v první části se tvůrci zamýšlejí nad sebevraždami mladých lidí a druhá hudebně-divadelní kompozice, jež vznikla ve spolupráci se skladatelem a multiinstrumentalistou Tomášem Vtípilem, bude artistním doplněním tíživé výpovědi.

Sebevražda nemusí být jenom výsledkem duševní nemoci nebo nevyřešitelného osobního pádu. Tento fenomén můžeme vnímat i jako symptom krize moderního evropského člověka či jako gesto vzpoury.

V podání autorského kolektivu studentů se nám nabídne obraz sebevraždy optikou mladých a jak je na KALD DAMU zvykem, rozhodně se bude jednat o nekonvenční a originálně zpracovaný pohled.

Premiéra 23. října v divadle DISK

autor: tbr | 2. 10. 2014 15:39

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama