Ricky Gervais rozbije mýty o nadpřirozenu. Se stand-upem poprvé vystoupí v Praze

Kultura Kultura
5. 8. 2019 11:07
Britský herec a komik Ricky Gervais se svou stand-up show nazvanou Supernature poprvé přijede do Česka. V pondělí dopoledne to oznámila pořadatelská agentura Live Nation, podle níž Gervais vystoupí 10. listopadu v pražském Kongresovém centru. Vstupenky v cenách 1390 až 1790 korun budou v prodeji od tohoto pátku.
Novou show Rickyho Gervaise natočí Netflix.
Novou show Rickyho Gervaise natočí Netflix. | Foto: www.rickygervais.com

Osmapadesátiletý Gervais začínal jako zpěvák, proslul začátkem tisíciletí rolí nevyzpytatelného a trapného manažera Davida Brenta v televizním seriálu BBC nazvaném The Office. V Česku byl znám pod názvem Kancl, který pak Česká televize využila také pro lokalizovanou verzi s Václavem Koptou v hlavní roli.

K postavě manažera firmy Wernham Hogg se Ricky Gervais před třemi lety vrátil v samostatném filmu jménem David Brent: Life on the Road, kromě toho také účinkoval v seriálu Derek z prostředí domova pro seniory nebo ve snímku Special Correspondents. V něm jako rozhlasový technik pomáhá kolegovi falšovat reportáže z údajné války v Ekvádoru, které ve skutečnosti natáčejí v místní kavárně.

Stand-up komedii se Gervais věnuje od konce 90. letech. Získal sedm britských cen Bafta, dvě americké televizní Emmy a tři filmové Zlaté glóby.

Předávání těchto sošek, které uděluje Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu, také Gervais čtyřikrát moderoval, naposledy v roce 2016. Tehdy se mu podařilo část obecenstva a hollywoodské smetánky urazit větami jako "Zlatý glóbus je jen kus kovu, který vám chtějí dát staří pomatení novináři, aby si s vámi mohli vyfotit selfie".

Dnes Gervais druhým rokem vysílá podcast nazvaný Deadly Sirius v americkém rádiu Sirius XM. Letos v březnu na Netflixu uvedl první řadu seriálu After Life vyprávějícího o regionálním novináři, který se snaží přerovnat život poté, co mu manželka zemřela na rakovinu. Momentálně Gervais pracuje na druhé řadě.

Se show nazvanou Supernature již vystoupil v USA a Velké Británii. V dubnu uvedl, že práva na ni koupila streamovací videotéka Netflix. Tam se zřejmě dříve či později objeví záznam některého Gervaisova vystoupení.

Ricky Gervais.
Ricky Gervais. | Foto: Live Nation

Podobně Netflix letos zaznamenal Gervaisovo vystoupení jménem Humanity, které britský deník Telegraph označil za komikův "celistvý a chytrý comeback" a list Guardian napsal, že šlo o Gervaisův dosud nejlepší stand-up.

Nová show Supernature podle Guardianu trvá zhruba 70 minut a Gervais v ní mimo jiné žertuje o tom, co všechno a proč se kvůli politické korektnosti nesmí říkat.

"To radši budu pozorovat Louise C.K., jak masturbuje," řekne prý v jednu chvíli Gervais v narážce na svého amerického kolegu, jehož kariéru v éře hnutí #MeToo výrazně zbrzdilo nařčení, že masturboval před několika ženami. V jiné části své show Gervais žertuje o tom, jak Číňané špatně vyslovují anglická slova.

Podle deníku Wales Online si Gervais v Supernature postupně utahuje ze všeho od HIV po adopci. "Pokud jste na to citliví, neměli byste chodit," radí velšský list, podle nějž se Gervais v aktuálním stand-upu sice zabývá rozbíjením mýtů o nadpřirozenu, také ale vzpomíná na dětství nebo nedávné návštěvy v posilovně či u lékaře.

"Je to mnohem méně učesané představení, jako sedět s Gervaisem v místní hospodě," konstatuje pochvalně recenzent Wales Online.

V talkshow Stephena Colberta vysvětluje Ricky Gervais, proč má raději psy než bohy. | Video: The Late Show with Stephen Colbert
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 5 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy