Poprvé na českých jevištích. Brno uvede muzikál o Jane Eyrové

Poprvé na českých jevištích. Brno uvede muzikál o Jane Eyrové
Gabriela Čtveráčková jako mladá Jane a Petra Šimberová jako Helen Burnsová.
Dagmar Křížová jako Jane Eyrová a Lukáš Vlček coby Edward Fairfax Rochester.
Snímek ze zkoušky muzikálu Jane Eyrová.
Dagmar Křížová jako Jane Eyrová.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
24. 4. 2021 14:10
Městské divadlo Brno připravuje první české uvedení muzikálu Jane Eyrová podle slavného románu Charlotte Brontëové z roku 1847. Premiéra se měla konat 23. dubna. Pro veřejnost však zatím hrát nelze kvůli opatřením proti šíření koronaviru.

Román se dočkal mnoha filmových i televizních zpracování, existují také činoherní adaptace.

Muzikál měl premiéru v roce 1995, newyorská Broadway jej uvedla v roce 2000. Získal pět nominací na prestižní cenu Tony, byl uveden také v Rakousku a Japonsku. Jeho autory jsou skladatel a textař Paul Gordon s libretistou a režisérem Johnem Cairdem.

V režii a překladu Petra Gazdíka se publikum Městského divadla Brno může těšit na Kristýnu Daňhelovou nebo Dagmar Křížovou v titulní roli. Záhadného Edwarda Rochestera hrají Lukáš Janota či Lukáš Vlček, jeho hospodyni paní Fairfaxovou Alena Antalová nebo Jana Musilová. Divadelníci slibují výpravné dobové kostýmy a působivou scénu.

Román Jane Eyrová poprvé vyšel v roce 1847. Brontëová v něm vykreslila atmosféru anglického venkova a osudy jeho obyvatel. Hrdinka Eyrová, schovanka a následně guvernantka, se musí vypořádat s těžkými životními zkouškami. Touží po vzpouře proti svazujícím zvyklostem, bojuje s osudem, nakonec dospěje v sebevědomou ženu.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Evropská unie dala Google dva měsíce na zlepšení vyhledávání hotelů a letů

Evropská unie dala americké internetové společnosti Google dva měsíce na to, aby zlepšila vyhledávání hotelů a letů, a také aby vysvětlila, jak výsledky hledání řadí. Jinak jí hrozí sankce. Oznámila to Evropská komise (EK) a evropské úřady na ochranu spotřebitele. Praktiky nejpopulárnějšího vyhledávače na světě, který firma provozuje, dlouho vyšetřují antimonopolní úřady po celém světě. Některé z nich už mu vyměřily vysoké pokuty.

"Spotřebitelé v EU nemohou být při plánování dovolených uváděni v omyl. Musíme jim umožnit, aby se mohli rozhodovat na základě transparentních a nezaujatých informací," řekl podle agentury Reuters evropský komisař pro spravedlnost Didier Reynders.

Google v reakci uvedl, že vítá dialog a ubezpečil, že s Evropskou komisí a spotřebitelskými úřady úzce spolupracuje. Ty si vyhradily, že pokud jeho návrhy na zlepšení nebudou dostatečné, budou se věcí dále zabývat a mohou přijít i se sankcemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy