Poprvé na českých jevištích. Brno uvede muzikál o Jane Eyrové

Poprvé na českých jevištích. Brno uvede muzikál o Jane Eyrové
Gabriela Čtveráčková jako mladá Jane a Petra Šimberová jako Helen Burnsová.
Dagmar Křížová jako Jane Eyrová a Lukáš Vlček coby Edward Fairfax Rochester.
Snímek ze zkoušky muzikálu Jane Eyrová.
Dagmar Křížová jako Jane Eyrová.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
24. 4. 2021 14:10
Městské divadlo Brno připravuje první české uvedení muzikálu Jane Eyrová podle slavného románu Charlotte Brontëové z roku 1847. Premiéra se měla konat 23. dubna. Pro veřejnost však zatím hrát nelze kvůli opatřením proti šíření koronaviru.

Román se dočkal mnoha filmových i televizních zpracování, existují také činoherní adaptace.

Muzikál měl premiéru v roce 1995, newyorská Broadway jej uvedla v roce 2000. Získal pět nominací na prestižní cenu Tony, byl uveden také v Rakousku a Japonsku. Jeho autory jsou skladatel a textař Paul Gordon s libretistou a režisérem Johnem Cairdem.

V režii a překladu Petra Gazdíka se publikum Městského divadla Brno může těšit na Kristýnu Daňhelovou nebo Dagmar Křížovou v titulní roli. Záhadného Edwarda Rochestera hrají Lukáš Janota či Lukáš Vlček, jeho hospodyni paní Fairfaxovou Alena Antalová nebo Jana Musilová. Divadelníci slibují výpravné dobové kostýmy a působivou scénu.

Román Jane Eyrová poprvé vyšel v roce 1847. Brontëová v něm vykreslila atmosféru anglického venkova a osudy jeho obyvatel. Hrdinka Eyrová, schovanka a následně guvernantka, se musí vypořádat s těžkými životními zkouškami. Touží po vzpouře proti svazujícím zvyklostem, bojuje s osudem, nakonec dospěje v sebevědomou ženu.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Seznam Zprávy: S cestou do Moskvy pomáhal Hamáčkovi Hrad. Pomoc se týkala rusko-amerického summitu v Praze, řekl šéf zahraničního odboru Jindrák

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 34 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na sobotu restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela dnes v noci restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun.  Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Z floridského mysu Canaveral v neděli odletěla další série 60 satelitů společnosti SpaceX pro síť Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se po vynesení družic na oběžnou dráhu vrátil na Zemi, když přistál v Atlantickém oceánu na plující plošině SpaceX. Úspěšně tak završil svůj rekordní desátý let.

S posledními 60 aparáty celkový počet dosud vypuštěných družic Starlink překročil 1600. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo, nebo přístroje, jež selhaly. Funkčních satelitů by podle údajů webu Spaceflight Now mělo být už přes 1500.

Zdroj: ČTK
Další zprávy