FOTO Ovace pro Josefa Somra a dvě Thálie za Romea i Julii

Josef Somr. K blížící se osmdesátce dostal Thálii za celoživotní mistrovství.
Herecká legenda získala Thálii za celoživotní mistrovství v činohře. On sám se domnívá, že ji dostal k osmdesátým narozeninám, které za několik dnů oslaví.
Potlesk pro Josefa Somra od kolegyň i kolegů z divadelní branže. "Načítám audioknihy, což je pro mě vlastně už jediná umělecká činnost. Moc si jí vážím, protože jsem to měl vždycky rád. Chci to dělat, dokud mi zdraví dovolí; začínám mít určité potíže s očima," řekl Somr. Občas se objevuje také na komorním jevišti Violy. "I to však má svůj konec," poznamenal.
Cenu Josefu Somrovi předal prezident herecké asociace Jiří Hromada a zástupkyně sponzorujících minerálek Maria Elena Pasquale.
Ceny Thálie udělila letos Herecká asociace už pojedenadvacáté, a slaví tak Mezinárodní den divadla, jak na to v úvodu ceremoniálu upozornil její prezident Jiří Hromada.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Kultura Ludvík Hradilek, Kultura
29. 3. 2014 23:13
V Národním divadle ocenila Herecká asociace Tháliemi nejlepší výkony v roce 2013 i celoživotní herecké mistrovství. Nejúspěšnější inscenací se stal balet Romeo a Julie v Národním divadle.

Fotogalerie - Josef Somr se stal držitelem ceny Thálie za celoživotní činoherní mistrovství. Zaplněné hlediště Národního divadla mu dlouho aplaudovalo vestoje.

Zvláštní cenu Kolegia Cen Thálie převzal režisér, dramatik a spoluzakladatel Činoherního klubu Ladislav Smoček.

"Děkuji za to, že bylo pochopeno snažení moje i našeho divadla, které se zásadně vyjadřuje přes herce. Od začátku jsme se cítili jako divadlo režírovaného herce," upozornil Smoček, který v současné době pracuje na tématu pro příští sezonu, jehož původním autorem je George Bernard Shaw.

Ceny Thálie za rok 2013

Činohra

Ženský výkon:
Tereza Vilišová (role Amy ve hře Daniela C. Jacksona Můj romantický příběh, Divadlo Petra Bezruče, Ostrava)

Nominované:
Jana Kubátová (role Maureen ve hře Martina McDonagha Kráska z Leenane, Divadlo J. K. Tyla, Plzeň); Tereza Novotná (titulní role ve hře Henrika Ibsena Nora, Slovácké divadlo, Uherské Hradiště)

Mužský výkon:
Petr Mikeska (role Paula Verlaina ve hře Christophera Hamptona Úplné zatmění, Městské divadlo Mladá Boleslav)

Nominovaní:
Karel Dobrý (role Pařeza - Andreje Daniloviče ve hře Vladimira Sorokina Den opričníka, Studio Hrdinů, Praha); Miloslav König (role Georgese Duroye ve hře Guye de Maupassanta Miláček, Městské divadlo Kladno)

Opera

Ženský výkon:
Jana Šrejma Kačírková (titulní role v opeře Gaetana Donizettiho Anna Bolena, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava)

Nominované:
Maida Hundelingová (role Elsy z Brabantu v opeře Richarda Wagnera Lohengrin, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava); Daniela Straková Šedrlová (role Donny Elvíry v opeře Wolfganda Madaea Mozarta Don Giovanni, Národní divadlo, Brno)

Mužský výkon:
Jiří Přibyl (titulní role v opeře Giuseppe Verdiho Falstaff, Moravské divadlo, Olomouc)

Nominovaní:
Jiří Brückler (role markýze Rodriga v opeře Giuseppe Verdiho Don Carlo, Státní opera - Národní divadlo, Praha); Richard Samek (role Fausta v opeře Charlese Gounoda Faust a Markétka, Divadlo J. K. Tyla, Plzeň)

Opereta, muzikál a jiný hudebně dramatický žánr

Ženský výkon:
Lucie Bergerová (role Alžběty Báthoryové v muzikálu Báthoryčka, Těšínské divadlo, Český Těšín)

Nominované:
Monika Absolonová (titulní role v muzikálu Mary Poppins, Divadlo Hybernia, Praha); Martina Šnytová (role Heleny v operetě Jacquese Offenbacha Krásná Helena, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava)

Mužský výkon:
Marek Holý (titulní role v muzikálu Zorro, Divadlo Hybernia, Praha)

Nominovaní:
Aleš Briscein (role Parise v operetě Jacquese Offenbacha Krásná Helena, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava); Jiří Langmajer (role Maurice Chevaliera v muzikálu Mata Hari, Divadlo Broadway, Praha)

Balet a pantomima a jiný tanečně dramatický žánr

Ženský výkon:
Marta Drastíková (role Julie v baletu Sergeje Prokofjeva Romeo a Julie, Národní divadlo, Praha)

Nominované:
Martina Diblíková (role matky v baletu Krvavá svatba, Divadlo J. K. Tyla, Plzeň); Nikola Márová (role Královny Mab v baletu Sergeje Prokofjeva Romeo a Julie, Národní divadlo, Praha)

Mužský výkon:
Ondřej Vinklát (role Romea v baletu Sergeje Prokofjeva Romeo a Julie, Národní divadlo, Praha)

Nominovaní:
Vikor Svidró (titulní role v baletu Kauza Kafka, Jihočeské divadlo, České Budějovice); Matěj Šust (role Merkucia v baletu Sergeje Prokofjeva Romeo a Julie, Národní divadlo, Praha)

Thálie za celoživotní mistrovství

Petr Koželuh (balet)
Dagmar Rosíková (opereta, muzikál a jiný hudebně dramatický žánr)
Zdeněk Švehla (opera)
Zdeněk Peřina (loutkohra)
Josef Somr (činohra)

Cena Thálie pro činoherce do 33 let

Martin Siničák, HaDivadlo Brno

 

Právě se děje

před 30 minutami

Dopravu na Žižkově omezí oprava ulice Jana Želivského

Technická správa komunikací (TSK) v Praze začala v sobotu na Žižkově s opravou ulici Jana Želivského mezi Basilejským náměstím a Koněvovou a práce potrvají do konce měsíce. Pro auta bude úsek ve směru na Ohradu uzavřen do středy 19. srpna, objížďka povede ulicemi Ambrožova, Jeseninova a Na Vápence. Tramvaje a autobusy MHD úsekem jezdit budou.

Podle mluvčí TSK Barbory Liškové silnice při rekonstrukci dostane tzv. tichý asfalt, který by měl v této frekventované ulici pomoci snížit hluk. "Položením takzvaného tichého asfaltu a vyrovnáním kanálů předpokládáme snížení hlučnosti v okolí této komunikace o tři až pět decibelů," uvedla před časem mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy