Festival Lípa Musica uvede premiéru baletu Stabat Mater, přijede skladatel

ČTK ČTK
18. 7. 2021 10:04
Světovou premiéru baletu Stabat mater uvede jubilejní 20. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica. Zpracování od soudobého italského skladatele Marca Rosana nastuduje soubor Dekkadancers pod vedením úspěšného tanečníka a choreografa Ondřeje Vinkláta.
Snímek z loňské inscenace Dekkadancers inspirované robotikou a nazvané I. A. M. A. I.
Snímek z loňské inscenace Dekkadancers inspirované robotikou a nazvané I. A. M. A. I. | Foto: Serghei Gherciu

Původně plánovanou premiéru 7. října v Městském divadle Děčín doplní druhé představení 10. října v libereckém Divadle F. X. Šaldy.

Stabat Mater líčící bolest Panny Marie pod Kristovým křížem je přitažlivou duchovní předlohou, která již inspirovala nespočet autorů různých stylů i epoch. "Stabat Mater je látka, která není nikterak pozitivní. Vždyť matka přichází o syna. To, co tohle pochmurné téma zvelebuje a povyšuje, je právě hudba. A hudba, kterou napsal Marco Rosano, je přenádherná," míní choreograf Vinklát.

Pořadatelé slibují mimořádný zážitek ve světové premiéře za účasti skladatele Marca Rosana a v podání předního českého souboru z oblasti současného tance, ceněného pro výjimečnou pohybovou invenci, energii či virtuozitu.

"Diváci se mohou těšit na dynamicky uchopenou choreografii. Dekkadancers je souborem, který je známý díky svému neotřelému humoru, který mnohdy jde až za hranu, ale zároveň choreografiemi," dodává Vinklát.

Festival Lípa Musica začal roku 2000 jako přehlídka duchovní hudby s pěti koncerty, postupně se rozšířil také do sousedních regionů. Letos od 4. září do 28. října nabídne 22 koncertů a doprovodných programů včetně mistrovských kurzů a osmého ročníku pěvecké soutěže Lípa Cantantes na 16 místech Libereckého a Ústeckého kraje i saského příhraničí.

Uměleckým garantem jubilejního ročníku se stal jeden z nejvýznamnějších komorních souborů současnosti Pavel Haas Quartet, který se představí hned ve třech festivalových projektech.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při nehodě kamionu a dodávky na D8 za Roudnicí nad Labem se zranili čtyři lidé

Provoz na dálnici D8 ve směru z Ústí nad Labem na Prahu komplikuje nehoda na 25. kilometru za sjezdem na Roudnici nad Labem. V noci se tam střetly nákladní automobil a dodávka s vlekem. Při nehodě byli zraněni čtyři lidé, řekl policejní mluvčí Daniel Vítek. V místě se projíždí jedním jízdním pruhem, tvoří se kolona.

"Nehoda se stala krátce před 02:30, došlo ke zranění čtyř osob. Dálnice byla po nějakou dobu uzavřená, nyní je průjezdná levým jízdním pruhem," uvedl mluvčí. Okolnosti a příčinu nehody policisté prošetřují, dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy