Divadla se stěhují na virtuální jeviště. Diváci jsou solidární, peníze zpět nechtějí

Magdalena Čechlovská Magdalena Čechlovská
27. 3. 2020 17:20
Akrobat se nechal vymrštit do vzduchu takzvaným teeterboardem, udělal ladný přemet a bezpečně dopadl vedle dvou zadýchaných kolegů. Tím skončilo jedno z nejnáročnějších čísel inscenace Memories of Fools. Umělci se na moment zastavili a „hodili“ úsměv do hlediště.
Cirk La Putyka bude příští středu 1. dubna od 20 hodin streamovat inscenaci Family.
Cirk La Putyka bude příští středu 1. dubna od 20 hodin streamovat inscenaci Family. | Foto: Jakub Jelen

Byla to divně prázdná chvilka, protože nikdo netleskal. Cirk La Putyka hrál před prázdným sálem jen pro kamery. Zvláštní atmosféru bez odezvy zažil jako jedno z prvních českých divadel, která v době karantény přecházejí do on-line režimu a oslovují diváky po internetu.

Nabídka virtuálních představení, archivních záznamů a jiných jevištních výstupů je den ode dne bohatší, divadelníci jsou podle svého kreativní. Herci brněnského Divadla Husa na provázku se každý všední den na Facebooku střídají ve čtení příznačné klasiky - Boccacciovy knihy Dekameron, tedy středověkých příběhů, jež si v ústraní vypráví malá urozená společnost v čase moru.

Čapek přehání

Předčítání české literatury se zase věnují herci pražského Divadla pod Palmovkou. "Tohle je trošku přikrášlené," komentuje Tomáš Dianiška ve videu zveřejněném na Facebooku kapitolu z knihy Jak se dělá divadlo, ve které Karel Čapek paroduje moresy herců.

Jan Ťoupalík z Moravského divadla Olomouc v začínajícím facebookovém seriálu Odmaturuj s MDO pro změnu přibližuje ruskou klasiku.

"Oněgine, zbytečně, hlupáku, vyzval si svůj osud na páku," zpívá Ťoupalík romanticky a doprovází se na kytaru, oblečen do kostýmu Evžena Oněgina, postavy, kterou v olomouckém divadle hraje druhou sezonu.

S obdivuhodným nasazením své dovednosti nabízí také choreograf a zakladatel mezinárodně uznávaného tanečního souboru 420people Václav Kuneš. Dvakrát denně na Facebooku vede půlhodinový pohybový workshop, v 10.30 česky a odpoledne od 17. hodiny v angličtině.

"Tělo má větší smysl pro koordinaci, než si myslíme," říká choreograf v závěru jedné lekce, které si lze pustit i zpětně.

Domácí úkoly

Pražský experimentální prostor NoD tento týden spustil pravidelný live stream pojmenovaný Nodflix. Uvádí upravené živé reprízy svých inscenací i ty, které vznikly "přímo pro potřeby virové pandemie". V pátek večer to bude improvizační duel Kopajda s Vojtou, ve kterém vystoupí stand-up komici Bořek Joura a Martin Dědoch.

Pravidelně "vysílá" i novocirkusový Cirk La Putyka. Pořad nazvaný Homework má ambici celovečerního programu. Každou středu a neděli živě či potom ze záznamu mohou diváci sledovat svéráznou talkshow, naposledy s principálem Rosťou Novákem mladším, který si k živému videochatu pozval artisty z La Putyky.

"Někdy mi chybí dětské publikum. Na rozdíl od dospělých jsou strašně upřímní, hned víš, na čem jsi, jestli je bavíš," svěřuje se Jiří Kohout, komik a někdejší člen dětského divadla Drak.

Svůj Homework prokládá Rosťa Novák videosestřihy z různých představení La Putyky a napříště slibuje videa od dalších "cirkusáků". Například od dívčí skupiny Holektiv, k jejichž finanční podpoře v průběhu pořadu vedle dalších souborů vyzval. Cirk La Putyka chystá i záznamy svých představení, ve středu 1. dubna od 20 hodin to bude pět let stará inscenace Family.

Divadla na dně

Všechny divadelní on-line pořady lze vidět zdarma. Přesto jsou diváci často vybízeni, aby přispěli jakoukoli částkou a tím podpořili divadla, z nichž mnohá se ocitla v existenční tísni.

"Hned jak přišlo první opatření, zákaz akcí nad 100 účastníků, bylo jasné, že to bude pro řadu divadel likvidační. Samozřejmě to divadelníci respektují, není doba na setkávání lidí v divadlech, ale zejména nezávislá scéna je úplně na dně. Především jednotlivci, herci na volné noze často žijí z měsíce na měsíc a teď jsou závislí na svých rodinách," říká teatrolog a překladatel Michal Zahálka.

Lenka Havlíková (vpravo) je ředitelka pražského Divadla X10 a místopředsedkyně Asociace nezávislých divadel.
Lenka Havlíková (vpravo) je ředitelka pražského Divadla X10 a místopředsedkyně Asociace nezávislých divadel. | Foto: ČTK

Jeho slova potvrzuje Lenka Havlíková, místopředsedkyně Asociace nezávislých divadel České republiky. "Nejsou to jen herci, ale také technici nebo produkční. V nezávislém sektoru nikdo nepracuje jako zaměstnanec, každý je OSVČ. Navíc mají velmi nízké příjmy. Z 15 tisíc měsíčně si těžko našetří nějakou rezervu," vysvětluje Havlíková.

Podle ní není řešením, aby si umělci hledali náhradní přivýdělek. Naopak je důležité, aby stát podpořil jednotlivé organizace nezávislého sektoru, které potom mohou vyplácet "své lidi". Jinak může být ohrožena celá část divadelní tvorby.

Rozpočet ministerstva kultury na letošní rok je 15,25 miliardy korun, z toho do živého umění jako divadla, hudby či tance jde 177,45 milionu - tedy 0,01 procenta ze státního rozpočtu.

Nejpostiženější jsou hudební produkce

Nadějně vypadá vládou schválena podpora pro OSVČ, která zahrne i pracující v kultuře. "Kdyby měli dostávat 15 tisíc, to by určitě pomohlo," uznává Lenka Havlíková. Velkou otázkou jsou však dotace a granty. Ty letošní ještě divadla neobdržela, zároveň už mají náklady s chystanými, ale nerealizovanými projekty.

O něco méně ohroženou skupinou než nezávislé soubory jsou příspěvková divadla zřizovaná státem či městem. Jejich zaměstnanci by měli dostat 80 procent mzdy od státu a zbytek od zřizovatelů.

Někde uprostřed je ještě třetí skupina soukromých komerčních divadel. I ta někdy využívají grantů a podpory měst, díky orientaci na většinového diváka se mohou snáz opírat o podporu sponzorů.

Asociace nezávislých divadel spolupracuje s Institutem umění - Divadelním ústavem. Společně s pražskými vysokými školami DAMU a VŠE připravují metodiku, aby co nejpřesněji popsali ztráty v kulturní oblasti způsobené karanténou. Už minulý týden předali ministerstvu kultury výsledek dotazníkového šetření, do kterého se zapojilo 532 respondentů z oblasti divadel, galerií, filmu, literatury či hudby. Z něj vyplývá, že divadla jsou hned za hudbou nejpostiženější oblastí.

Dej dar a vyhraj roli

Diváci jsou se svými divadly, která ze dne na den přišla o možnosti výdělku, solidární. Je to vidět na sbírkových platformách jako Darujme.cz nebo iniciativě #kulturažije, spolupracující s webem Donio.cz. Desítky divadel si tam "otevřely" crowdfundingové sbírky, kde nabízejí své on-line pořady nebo streamy například prostřednictvím internetové televize Mall.tv.

Dejvické divadlo v Praze, kterému se dosud podařilo nasbírat rekordních 271 tisíc korun, v rámci #kulturažije nabízí záznam představení Černá díra. Kromě virtuálního programu mohou divadla motivovat diváky k daru ještě bonusy navíc. Například vylosovaný dárce, který podpoří Divadlo Vosto5, získá roli v představení Společenstvo vlastníků. Taneční divadlo Ponec zase slibuje lekce tance.

Divadla nabízejí i vouchery, například přes portál GoOut, které si diváci mohou vyměnit za lístky později, až karanténní opatření pominou. Lidé si však těžkou situaci divadel uvědomují a jsou solidární i jinak: nežádají zpět peníze za propadlé vstupenky.

"Máme stále častější ohlasy od diváků, kteří nás sami kontaktovali s tím, že se vzdávají nároku na výměnu vstupenek za neodehraná představení a vstupné za ně nám chtějí darovat," říká Jaroslav Panenka, mluvčí pražského Divadla Kalich. "Takové reakce počítáme v řádu desítek a stále nám chodí další. Nebo se diváci rozhodli koupit pro sebe a své blízké dárkové poukazy s možností pozdějšího výběru termínu. Každá taková podpora má pro nás jakožto nedotovanou scénu cenu zlata," dodává.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Šampionka Roland Garros Barbora Krejčíková už má jistý premiérový start na tenisovém Turnaji mistryň. Hrát bude i čtyřhru s Kateřinou Siniakovou.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 27 minutami

Obhájci Babiše a Mayerové se seznámili se spisem k Čapímu hnízdu. O dalším postupu rozhodne státní zástupce Šaroch

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu.

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy