V Praze se na čtyři dny usadí čínské umění. Je to propaganda, říká ředitel Národní galerie

ČTK ČTK
5. 9. 2017 22:39
Na Výstavišti se od 6. do 10. září uskuteční výstava čínského umění Čínsko-evropské Art Bienále Praha, která má podle pořadatelů Čechům přiblíži zvyklosti, historiii a život v Číně. Podle galeristy Zdeňka Sklenáře, který se čínským uměním dlouhodobě zabývá, i podle ředitele Národní galerie Jiřího Fajta jde však spíše o propagandu.
Jedna z vystavovaných čínských prací.
Jedna z vystavovaných čínských prací. | Foto: intercharm.cz

Na pražském Výstavišti se od 6. do 10. září uskuteční výstavu čínského umění Čínsko-evropské Art Bienále.

Zaměří se na tradiční malířské postupy a vedle čínských umělců ukáže práce evropských tvůrců včetně Čechů z několika tuzemských výtvarných spolků. Na výstavě bude celkem 350 děl od čínských a 50 od evropských umělců. 

"Výstava se koná v režii čínských umělců z kulturních institucí. Ty vyzvaly k účasti současné výtvarníky z Číny i z evropských zemí a České republiky. Vybrána byla díla, která odrážejí zadaná témata a zaměření Art Bienále - geografické vztahy a kulturní paměť, umění běžného života a historie a současnost etnického umění," řekla ředitelka pořádající společnosti Intercharm Production Monika Adi Vodáková.

Mezi třinácti zastoupenými českými umělci je malíř Pavel Humpolec, který se v roce 1956 narodil v Pekingu českým rodičům. 

"Současnou tvorbu čínských umělců tolik neznám, ale před deseti lety to byly úžasné věci. Připadalo mi, že zatímco Evropa či Amerika se plácají sto let na tom stejném, čínští umělci se dostali dál. To by mohlo být na výstavě zajímavé a je to také hlavní důvod, proč se toho zúčastňuji," řekl Humpolec.

Kritici: Je to propaganda

Výstavu však odmítli nejen někteří čeští umělci, ale i Národní galerie v Praze. Galerista Zdeněk Sklenář, který se současným čínským uměním zabývá a v Číně upořádal několik výstav, se obává, že to nejlepší z čínského umění výstava neukáže.

"Čína má mnoho sportovních hrdinů, kteří vyhrávají olympijské hry v gymnastice či stolním tenise. Obdobné hrdiny má i ve výtvarném umění. V tomto případě však ponechala své jedničky odpočívat na střídačce," řekl.

Podle Jiřího Fajta, ředitele Národní galerie, která právě vystavuje dílo trestaného čínského aktivisty Aj Wej-weje, se jedná o politickou propagandu. 

V seznamu organizátorů podle něj není žádné jméno kurátora či historika umění, kteří by byli na současné čínské výtvarné scéně významní, ani žádná relevantní muzejní či galerijní instituce.

"Web výstavy neuvádí jména umělců, zvolená témata jsou nekoherentní a primitivně smontovaná," dodal Fajt.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy