Čínskému umělci Aj Wej-wejovi je 60 let. Jeho plastika Zákon cesty bude v Národní galerii do ledna

ČTK Kultura ČTK, Kultura
28. 8. 2017 11:29
Šedesáté narozeniny dnes slaví čínský umělec a aktivista Aj Wej-wej. Jeho dílo českému publiku představila Národní galerie, která loni vystavila před Veletržním palácem autorův Zvěrokruh a letos velkou plastiku Zákon cesty, inspirovanou tematikou migrace. Obří dílo bude v galerii k vidění do ledna 2018. Na benátském festivalu, který začíná ve středu, bude mít Aj Wej-wej dokument Human Flow (Lidský proud), Národní galerie pak počítá s další jeho plastikou pro Palác Kinských. Aj Wej-wej dlouhodobě kritizuje poměry v Číně, ve vězení strávil tři měsíce, byl také v domácím vězení. V současné době žije s rodinou v Berlíně.
Aj Wej-wej v Národní galerii zahajuje výstavu své plastiky.
Aj Wej-wej v Národní galerii zahajuje výstavu své plastiky. | Foto: Ludvík Hradilek
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 5 hodinami

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

Další zprávy