Ztracené Hopperovy fotografie jsou k vidění v Berlíně

Kultura Kultura
24. 9. 2012 15:57
Čtyři stovky fotografií objevených po filmařově smrti zachycuje osobní přátele i celebrity

Praha, Berlín - Expozice nedávno nalezených snímků, které pořídil slavný americký filmař Dennis Hopper (1936-2010) byla poprvé otevřena v Evropě pod titulem Dennis Hopper - The Lost Album.

Jedná se o fotografie takových osobností jako zpěvák James Brown, výtvarník Andy Warhol nebo herec Peter Fonda, ale také i různé momenty z let společenských revolt 60. let, s nimiž je Hopper spojován. Vedle hvězd popkultury se tak v rámci expozice v Berlíně můžeme setkat i se zachyceným Martinem Lutherem Kingem z roku 1965, členy hnutí hippies, nebo Hell´s Angels, ale i s příslušníky fotografovy vlastní rodiny a jeho přáteli. Návštěvníci zde objeví více než 400 snímků.

Paul Newman
Paul Newman | Foto: Aktuálně.cz

Hooperův syn i dcera si výstavu pochvalují, neboť dle jejich názoru zprostředkovává intimní vhled do mladí jejich otce.

„Skutečně jsem cítila, že s ním znovu konverzuji. Moc mi chyběl a byla jsem ráda, že jsem díky této show mohla pokračovat v našem dialogu," prohlásila o akci dcera Marin Hopper.

Fotografie byly původně pořízeny pro výstavu v texaském Fort Worthu, jež je samotná také mezi snímky zdokumentována, ale následovně byly rychle zapomenuty a své krabice opustily až při uklízení domu krátce po Hopperově smrti v roce 2010. Kurátorka německého muzea Petra Giloy-Hirtz prohlašuje, že se tak na světlo světa dostal cenný materiál. „Pro nás je Denis Hoppera pořád enfant terrible, někdo neustále šílený, ale on bral svoji fotografickou práci velmi vážně," řekla.

Hopper se objevil, nebo nechal zaznít svůj hlas v mnoha filmech počínaje rokem 1955 (Rebel bez příčiny, I Died a Thousand Times) až do posledního roku svého života (Alfa a Omega). Zároveň se na deseti snímcích podílel režijně, či přinejmenším scénáristicky (Bezstarostná jízda, Out of the Blue, Žhavé místo).  

Výstava potrvá do 17. prosince 2012.       

 

 

Právě se děje

před 12 minutami

Pošta plánuje na víkend odstávku, uzavře všechny pobočky

Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center společnosti. Odstávka se bude týkat jak poboček České pošty, tak Balíkoven Partner. Ty nebudou v době odstávky vydávat zásilky. Řekl to mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Odstávka začne v pátek 18. června v 19:00 a potrvá do nedělních 24:00. V termínu plánované odstávky nebudou dostupné ani webové stránky spravované Českou poštou - www.ceskaposta.cz, www.postaonline.cz, www.postovnimuzeum.cz, www.datoveschranky.info, a všechny aplikace, například Sledování zásilek, Kalkulátor zásilek, Informace o poštách nebo PodaniOnline apod.

V uvedeném termínu nebude možné ani kontaktovat call centrum České pošty. Systém datových schránek bude během odstávky v provozu.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

NATO označilo Čínu na systematickou výzvu, Peking se proti tomu ohradil

Peking v úterý obvinil Severoatlantickou alianci ze zveličování "teorie čínské hrozby" a z "mentality studené války". Čínské velvyslanectví při Evropské unii tak reagovalo na pondělní závěrečné usnesení summitu NATO, které uvádí, že Čína představuje pro alianci "systematické výzvy".

Vedoucí představitelé členských zemí aliance v usnesení konstatovali, že "deklarované ambice a asertivní chování Číny představují systematické výzvy pro mezinárodní řád založený na pravidlech i pro oblasti důležité pro bezpečnost aliance". Poukázali přitom na to, že obavy aliance vzbuzuje sílící jaderný arzenál Pekingu, čínská účast na ruských vojenských cvičeních v euroatlantickém prostoru i šíření dezinformací.

Čínské velvyslanectví v EU se proti tomu v úterý důrazně ohradilo, přičemž obvinilo NATO z projevování "mentality studené války" a ze snahy "uměle vytvářet konfrontace". Podle agentury AFP rovněž uvedlo, že výraz "systematické výzvy" popírá "mírový rozvoj" Číny, která má dvacetkrát méně jaderných hlavic než členské země NATO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy