Výstava v New Yorku objasní Warholův efekt

Kultura ČTK Kultura, ČTK
11. 9. 2012 13:13
Metropolitní muzeum odhalí Warholův vliv na jiné umělce
Andy Warhol: Autoportrét, 1986
Andy Warhol: Autoportrét, 1986 | Foto: metmuseum.org

New York - Metropolitní muzeum umění v New Yorku nabídne výstavu, která zkoumá vliv Andyho Warhola na jiné umělce. Jeho díla ukazuje v kontextu dalších šedesáti výtvarníků, fotografů či filmařů, a to jak současníků jednoho z nejznámějších umělců druhé poloviny 20. století, tak i mladších umělců včetně třeba britského provokatéra Damiena Hirsta, postmodernisty Jeffa Koonse či třeba fotografky Cindy Shermanové.

"Jako celek to vytváří úžasný dialog, nejen mezi Warholem a dalšími umělci, ale i mezi těmito umělci navzájem," uvedla kurátorka Marla Pratherová. "V celé galerii tak probíhá mnoho zajímavých rozhovorů," dodala.

Andy Warhol: Red Jacke, 1964
Andy Warhol: Red Jacke, 1964 | Foto: metmuseum.org

Výstava podle ní klade i jiné otázky, než je otázky samotného vlivu jednotlivého umělce na druhého. Například co to vůbec je dopad uměleckého díla či jak vůbec rozumět "Warholovu efektu", který měl zásadní vliv na podobu současného umění.

Výstava nazvaná Se zřetelem k Warholovi: Šedesát umělců, padesát let nabízí 45 děl od slavného pop-artového umělce a zhruba 100 děl dalších umělců. Pokrývá přitom časové období od začátku 60. let až po třeba současné videoartové tvůrce. Hlavní kurátor Mark Rosenthal ji původně chystal pro Detroitský umělecký institut, který ale nakonec neměl dostatečné finančně prostředky, a tak se expozice ujalo newyorské Metropolitní muzeum nacházející se na známé Muzejní míli na severovýchodní straně Central Parku.

Rosenthal výstavu rozčlenil do několika sekcí. Hned ta úvodní se věnuje inspiraci, kterou Warhol pro své obrazy nacházel v denním tisku. Ukazuje také, jak ze stejného zdroje čerpali Warholovi současníci Sigmar Polke a Vik Muniz. Zabývá se ale i zobrazováním věcí běžné denní spotřeby ve Warholově díle. Jeho známé bedýnky od mýdla Brillo tu stojí vedle pečlivě seřazených krabiček od léků od Hirsta.

Jeff Koons: Michael Jackson a Bubbles, 1988
Jeff Koons: Michael Jackson a Bubbles, 1988 | Foto: metmuseum.org

Velký prostor je pak na výstavě věnován portrétům, celebritám a moci. K vidění tu je například Warholův portrét bývalé americké první dámy Jacqueliny Kennedyové Onassisové, do zlata laděná socha zpěváka Michaela Jacksona a jeho opičáka Bubblese od Koonse či třeba portrét skladatele Phila Glasse z dílny fotorealisty Chucka Close.

Ai Weiwei: Neolitická váza s logem Coca-Cola, 2010
Ai Weiwei: Neolitická váza s logem Coca-Cola, 2010 | Foto: metmuseum.org

Další sekce, které vévodí Warholův poslední autoportrét z roku 1986, se věnuje vztahu umění, homosexuality a identity obecně. Téma spojuje tak rozdílné umělce, jako je britský malíř David Hockey a jeho Chlapec, který se chystá sprchovat z roku 1964 a newyorský fotograf Robert Mapplethorpe, jenž ve svém díle nezřídka zkoumal temnější zákoutí sexuality.

Poslední dvě části výstavy se pak zabývají citacemi a přivlastňováním obrazů v uměleckých dílech a mnohostrannou povahou Warholovy tvorby, která šla napříč různými médii, do které ale třeba spadala i vydavatelská činnost či spolupráce se skupinou Velvet Underground.

Nová výstava v Metropolitním muzeu začne 18. září a skončí poslední prosincový den. Doprovodí ji i několik diskusí či koncert zpěvačky Patti Smithové.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 5 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy