Zemřel zpěvák Scott McKenzie, autor hymny hippies

Kultura ČTK Kultura, ČTK
20. 8. 2012 12:30
Hitu San Francisco se po celém světě prodalo na sedm milionů kopií
Foto: Aktuálně.cz

Los Angeles - Ve věku 73 let v sobotu zemřel americký zpěvák Scott McKenzie, který se proslavil především hymnou "květinových dětí" San Francisco. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na McKenzieho rodinného přítele Garyho Hartmana. Zpěvák v posledních letech trpěl nemocí, která poškozuje nervový systém.

McKenzie se s nemocí potýkal od roku 2010. Jeho sousedi sdělili serveru BBC News, že zpěvák nedávno dostal infarkt, ale navzdory doporučení lékařů odešel z nemocnice, protože chtěl být doma.

Zpěvák se narodil v roce 1939 jako Philip Wallach Blondheim. Vyrůstal v Severní Karolíně, kde také vytvořil své první hudební skupiny. V roce 1964 však po rozpadu tria The Journeymen zahájil sólovou kariéru.

V roce 1967 McKenzie složil svůj patrně největší hit San Francisco. Píseň zachycující atmosféru mezi mládeží v 60. letech se stala neformální hymnou hippies. Ve Spojených státech se po uvedení vyšvihla na čtvrté místo singlové hitparády, v Británii a dalších evropských zemích dokonce na špičku žebříčku. Odhaduje se, že se prodalo sedm milionů kopií tohoto singlu.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy