Zemřel Gore Vidal, spisovatel a scenárista Ben Hura

Kultura Kultura
1. 8. 2012 11:27
Odešel jeden z nejvýznamnějších a nejplodnějších prozaiků americké literatury.
Foto: Reuters

Praha - Na komplikace se zápalem plic zemřel 31. července v šestaosmdesáti letech americký spisovatel Gore Vidal. USA s ním ztratily nejen významného prozaika, ale také důležitého společenského a politického aktivistu.

Gore Vidal se narodil jako Eugene Louis Vidal 3. října 1925 ve vojenské rezervaci West Point, New York do rodiny důstojníka Eugena Luthera Vidala. Jméno, které bylo při křtu změněno na Eugene Luther Vidal Jr., si upravil k poctě svého dědečka z matčiny Thomase Gorea, senátora za demokraty. Po vystudování prestižní Philips Exeter Academy v roce 1943 narukoval do armády a během války byl nasazen na Aluetských ostrovech.

Válečné zážitky mu byly inspirací pro první knihu Williwaw, která byla vydána v roce 1946 a sklidila u kritiků úspěch. O dva roky později vyšel román The City and the Pillar, který způsobil značné pozdvižení. Vidal zde totiž popisoval homosexuální vztahy hlavního hrdiny, což například zavinilo, že list The New York Times odmítal psát kritiky na následujících pět Vidalových knih. The City and the Piller je věnován J.T..

Jak později autor přiznal, za iniciálami se skrývá James Trimble III., jeho milenec z války, jenž padl v bojích o Iwo Jimu. Trimble měl údajně být jedinou osobou, kterou kdy Vidal miloval.  

Foto: Aktuálně.cz

Spisovatel po celý život obhajoval homosexualitu a sám sebe označoval za bisexuála. Jak jednou napsal: „My všichni jsme bisexuálové" a „… navzdory tabu, homosexualita je konstantní částí lidské přirozenosti. Není nemocí, ani zločinem, ani hříchem, navzdory úsilí našeho „kmene puritánů" ji tak označit. Homosexualita je stejně přirozená jako heterosexualita. Všimněte si, že používám slovo přirozená, ale ne normální."

Mnohé jeho další knihy se dotýkají námětů ze společnosti, politiky a náboženství (Julian, Přímý přenos z Golgoty, Skandální život Aarona Burra, Hollywood). Kromě knih byl také  autorem mnoha divadelních her, filmových scénářů (Ben Hur, Caligula, Is Paris Burning?) a esejů.

Jeho politické názory nebyly vyhraněné a nebyl spokojen ani s jednou z partají USA. Dle jeho slov: „Ve Spojených státech je jenom jedna strana a to je Strana majetku, která má dvě pravá křídla - demokraty a republikány. Republikáni jsou o něco hloupější, rigidnější a dogmatičtější ve své podpoře laissez-fare kapitalismu než demokraté, kteří jsou roztomilejší, hezčí a trochu zkorumpovanější - až donedávna… A také ochotnější k ústupkům, když se chudí, černoši a anti-imperialisté vymknou kontrole, ale v podstatě mezi nimi není rozdíl."

Na adresu někdejší vlády Georgie W. Buse mladšího prohlásil: „Nejsem příznivcem konspiračních teorií. Všeho, čeho se bushovci dotknou, tak zkazí. Nikdy by nezvládli naaranžovat 11. září, ani kdyby chtěli." V Americe viděl Vidal nastupovat diktaturu. Navzdory této filosofii se považoval za konzervativce.

 

Právě se děje

Další zprávy