Velvet Underground už nemají monopol na Warholův banán

Kultura Kultura
12. 9. 2012 7:49
Značka slavné kapely se objevila na první desce
Foto: Aktuálně.cz

New York - Členové slavné rockové kapely Velvet Underground, založené v roce 1964, nemají podle nejnovějšího rozhodnutí soudu monopol na slavnou kresbu banánu od amerického výtvarníka Andyho Warhola (1928 - 1987). Banán se poprvé objevil na přebalu jejich alba The Velvet Underground & Nico. V lednu tohoto roku zažalovali Warholovu organizaci, která jej bezplatně běžně používá na své zboží. Podle členů skupiny Lou Reeda a Johna Calea se z něj stal „symbol, vpravdě ikona Velvet Underground".

V odpověď na tuto žalobu Warholova nadace uzavřela pakt, podle něhož nikdy nebude Velvet Underground žalovat za porušení autorských práv.

Podle soudkyně Alison Nathan dospěla k názoru, že díky této smlouvě přestal právní spor existovat a otázka, kdo je skutečným vlastníkem obrázku banánu je irelevantní.

Nicméně stále přetrvává otázka, na koho odkazuje obchodní značka obrázku. Warholova nadace ovšem v tomto případu argumentuje, že obchodní značka se vztahuje pouze k průběžnému užívání, zatímco kapela se ve svém původním složení již dávno (1972) rozpadla a kresbu banánu použila naposledy před jedenácti lety k reklamě na Absolut Vodku.

 

Právě se děje

Další zprávy