Velvet Underground už nemají monopol na Warholův banán

Kultura Kultura
12. 9. 2012 7:49
Značka slavné kapely se objevila na první desce
Foto: Aktuálně.cz

New York - Členové slavné rockové kapely Velvet Underground, založené v roce 1964, nemají podle nejnovějšího rozhodnutí soudu monopol na slavnou kresbu banánu od amerického výtvarníka Andyho Warhola (1928 - 1987). Banán se poprvé objevil na přebalu jejich alba The Velvet Underground & Nico. V lednu tohoto roku zažalovali Warholovu organizaci, která jej bezplatně běžně používá na své zboží. Podle členů skupiny Lou Reeda a Johna Calea se z něj stal „symbol, vpravdě ikona Velvet Underground".

V odpověď na tuto žalobu Warholova nadace uzavřela pakt, podle něhož nikdy nebude Velvet Underground žalovat za porušení autorských práv.

Podle soudkyně Alison Nathan dospěla k názoru, že díky této smlouvě přestal právní spor existovat a otázka, kdo je skutečným vlastníkem obrázku banánu je irelevantní.

Nicméně stále přetrvává otázka, na koho odkazuje obchodní značka obrázku. Warholova nadace ovšem v tomto případu argumentuje, že obchodní značka se vztahuje pouze k průběžnému užívání, zatímco kapela se ve svém původním složení již dávno (1972) rozpadla a kresbu banánu použila naposledy před jedenácti lety k reklamě na Absolut Vodku.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Američané nedali vízum několika ruským senátorům, nedostanou se na summit OSN

Několik ruských senátorů nedostalo americké vízum a nemůže se zúčastnit nynější schůze Valného shromáždění OSN v New Yorku. Oznámila to v úterý ruská tisková agentura TASS a informaci potvrdila i mluvčí ruské diplomacie. Důvody odepření víz nejsou jasné.

Mezi senátory, kteří vízum nedostali, je vlivný předseda zahraničního výboru Rady federace Konstantin Kosačov, který patří v ruském parlamentu k nejčastějším a nejtvrdším kritikům americké zahraniční politiky. Kteří další členové horní parlamentní komory vízum nedostali, TASS neuvedl.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Ruský hacker se přiznal k největší bankovní loupeži přes internet, hrozí mu až 20 let

Ruský hacker vydaný loni z Gruzie do USA se v pondělí v New Yorku přiznal k rozsáhlé internetové krádeži osobních dat klientů americké banky JP Morgan Chase. Oznámila to agentura Bloomberg. Šestatřicetiletý Andrej Ťurin má vyslechnout rozsudek manhattanského soudu v polovině února, hrozí mu trest vězení 15 až 20 let.

Ťurin podnikl útok proti americké bance před čtyřmi lety a zmocnil se dat 80 milionů jejích klientů. Ve své době to byla podle agentury AP největší internetová bankovní loupež na světě. Jeho oběťmi se rovněž staly finanční ústavy Fidelity Investments, E-Trade Financial a Dow Jones, burzovní zpravodajské weby a makléřské firmy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy