V CBGB se narodil punk. Teď se dostane do filmu

Kultura Kultura
16. 5. 2012 13:26
Hilly Kristala si zahraje Alan Rickman
Foto: Reuters

Praha - Country BlueGrass and Blues and Other Music For Uplifting Gormandizers, známější pod zkratkou CBGB byl název nočního klubu v New Yorku založeného v roce 1973 americkým hudebníkem Hilly Kristalem. Navzdory názvu si do klubu našli cestu hudebníci z úplně jiných žánrů než blues nebo bluegrass.

Až do roku 2006 byl klub synonymem punku, do 80. let bylo součástí komplexu i nahrávací studio. Svůj první koncert zde měla například kapela Ramones, ale začínaly tu například i novovlnní Talking Heads, Television nebo Patti Smith. Právě zde se měl podle legend zrodit hudební žánr punkrock. Na kapely měl zakladatel klubu jedinou podmínku: musely hrát pouze své původní písně. Klub byl uzavřen kvůli sporům o nájem a sám Kristal o rok později zemřel na rakovinu plic.

Hillyho nyní ztělesní charismatický britský herec Alan Rickman, představitel Hanse Grubera, padoucha z první Smrtonosné pasti, ďábelského Nottinghama v Robinu Hoodovi: Králi zbojníků nebo Severuse Snapea z filmů o Harry Potterovi.

S natáčením filmu „CBGB" se začne v letošním červnu. Režírovat jej bude Randal Miller, který již s Rickmanem spolupracoval na filmech Bezcenný syn a Víno roku. Scénář napíše Jody Savin.            

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Německá CDU zahájila sjezd, zvolí na něm nového předsedu

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové zahájila druhý a zároveň závěrečný den volebního sjezdu, na kterém vybere nového předsedu, který se bude moci ucházet o kancléřskou kandidaturu. Delegáti, kteří se kvůli pandemii nemoci covid-19 sešli on-line, vybírají z trojice uchazečů. Dosluhující šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová o funkci neusiluje a svůj post dala loni v únoru k dispozici.

Za favorita průzkumy mezi straníky označují někdejšího šéfa poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze, příslušníka konzervativního křídla, za kterým následují s mírným odstupem liberální ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen. Kdo z nich ale opravdu usedne do předsednického křesla, rozhodne 1001 delegátů.

Kandidáti na stranického předsedu se nejprve straníkům představí a poté budou odpovídat na případné dotazy, okolo 11:00 bude následovat volba. Pokud žádný z trojice nezíská více než 50 procent hlasů, bude se konat druhé kolo. Výsledek by mohl být znám ještě před polednem.

Ačkoli jméno nového předsedy bude jasné již dnes, oficiálně bude potvrzeno až v pátek 22. ledna. Delegáti totiž z právních důvodů musí svou elektronickou volbu potvrdit korespondenčně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy