TV tipy na celý týden: Poslední Mohykán nebo Vertigo

Kultura Kultura
23. 6. 2012 12:38
Jaký dobrý film si pustit v TV?
Škola základ života!
Škola základ života! | Foto: www.csfd.cz

Jaký dobrý film si pustit od soboty (22. června) do čtvrtka (28. června) v televizi? Přinášíme vám tipy na každý den.

Sobota - Dobrý Will Hunting

V 16:30 na ČT1 by vám nemělo uniknout americké psychologické drama Dobrý Will Hunting (1997) režiséra Guse Van Santa, které líčí osudy dvacetiletého matematického génia, ale zároveň i hospodského flákače Willa Huntinga (Matt Damon). Ten pochází z nuzných poměrů a svůj život strávil převážně v sirotčincích. Mladíkovy neuvěřitelné početní vlohy vyjdou najevo, když jako uklízeč na bostonské univerzitě náhodně vyřeší složitý matematický příklad, který zůstal na tabuli. Citově vyprahlý a zablokovaný Will ovšem odmítá využít svého obrovského talentu a změnit svůj život.

Neděle - Škola základ života!

V 16,55 si na ČT1 nenechte ujít kultovní komedii Škola základ života! (1938) Martina Friče. Vše se točí kolem studentského časopisu Řev septimy, který napsal kdosi ze septimánů reálného gymnázia v Přívlakách a který šplhoun Krhounek předal třídnímu učiteli. Vzbudil v profesorském sboru značné pozdvižení, protože poněkud humorných způsobem pojednával o jednotlivých členech profesorského sboru. Zatímco mladý profesor Bartoš a starý moudrý pedagog Gábrlík dokázali přejít celou věc s humorem, zbytek učitelského sboru zahájí zuřivé pátrání po viníkovi, jehož přiznání je podmínkou pro zrušení zákazu k účasti na středoškolském sportovním turnaji.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Pondělí - Faunův labyrint

Ve 22:25 vysílá TV Barrandov hororově laděný fantasy film Faunův labyrint Guillerma del Tora. Irena Hejdová v recenzi pro Aktuálně.cz napsala: "Ruku v ruce s fantaskní cestou Ofélie tajemným labyrintem jde netradiční obrazové zpracování. Fantaskní a stylizovaný Faunův labyrint připomíná opulentní hostinu, které musí Ofélie odolat při jednom ze svých úkolů. Oscary za výpravu, kameru a make-up získal snímek zcela zaslouženě. Příběh Ofélie je temný, plný zážitků až hororových. Většinou jsou spojeny s plněním oněch faunových úkolů, hororové situace se ale odehrávají i v bezútěšné realitě, kde eskaluje napětí mezi vojáky a partyzány. A která se nakonec s kouzelným světem nakonec - jak je nasnadě - propojí."

Úterý - Single Man

V 15:05 by vám na HBO nemělo ujít psychologické drama Single Man (2009). Vizuálně strhující snímek s Colinem Firthem a Julianne Moore vypráví o jednom dni v životě vysokoškolského učitele - homosexuála, který se vyrovnává se ztrátou partnera. Colin Firth byl za svůj výkon nominován na Oscara.

Středa - Poslední Mohykán

V 9:05 vysílá Nova vynikající dobrodružný film Poslední Mohykán (1992) režiséra Michaela Manna. Film je o  bílém lovci, přezdívaného Sokolí Oko (Daniel Day-Lewis), a jeho indiánských přátelích v době bojů Francouzů a Angličanů o nová území v Severní Americe. Sokolí Oko spolu s posledními potomky z kmene Mohykánů Čingačgúkem a jeho synem Unkasem pomáhají anglické posádce bránit jednu z pevností. Znepřátelené strany využívají pro své cíle indiánské bojovníky. Huron Magua, který bojuje se svými muži po boku Francouzů, přísahal veliteli dobývané pevnosti pomstu za vyvraždění své rodiny.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Čtvrtek - Vertigo

Ve 20:00 na Cinemaxu si určitě pusťte hororovou klasiku Vertigo (1958) uznávaného režiséra Alfreda Hitchcocka. Děj zasadil do malebného prostředí San Francisca , jehož kopcovitý reliéf umocnil zásadní rys hrdinovy osobnosti, chorobný strach z výšek, a spletitý příběh vyšperkoval vlastními obsesemi (zejména meditací o přetvoření ženy v dokonalou ženu). Ideálního představitele Scottieho Fergusona nalezl v Jamesi Stewartovi, s nímž spolupracoval už předtím, především na Provazu (1948) a Oknu do dvora (1954). Do obtížné role tajemné Madeleine obsadil Kim Novakovou.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Co dalšího nabídne TV program?

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
Další zprávy