Titanic, Indiana Jones i papež ve velkém formátu

Kultura ČTK Kultura, ČTK
9. 4. 2012 10:51
Filmový festival Krnov nabídne filmy ze 70milimetrových kopií

Krnov - Sedmý ročník festivalu sedmdesátimilimetrových filmů KRRR! se uskuteční v Krnově na Bruntálsku od 13. do 15. dubna.  Na slavnostní zahájení přehlídky organizátoři připravili nově restaurovanou kopii historického filmu Ve službách papeže z roku 1965.

Velkoformátové projekce

"Každý rok se snažíme připomenout návštěvníkům našeho festivalu některá ze zajímavých výročí spojených s rozvojem kinematografie v Čechách i ve světě. V letošním roce je tomu právě šedesát let, kdy byl poprvé uveden film ve formátu Cinerama. Tento systém velkoformátové projekce využíval třech projektorů, které synchronně promítaly obraz z 35 milimetrových filmových pásů na silně zakřivené plátno," uvedl Pavel Tomešek, vedoucí kina Mír 70, v němž se festival bude konat.

Dodal, že mnoho sálů ve světě však nebylo vybaveno touto náročnou technikou a ze tří filmových pásů byl pro běžnou distribuci obraz překopírován na jeden pás o šířce 70 milimetrů. Proto jsou do programu zařazeny tři tituly natočené systémem Cinerama. Jedná se o filmy Polární stanice Zebra (1968), Jak byl dobyt Západ (1962) a Krakatoa, na východ od Jávy (1968). Všechny tři filmy budou mít v rámci přehlídky českou kinopremiéru, protože u nás nebyly nikdy na plátně uvedeny.

Indiana Jones i Titanic

Návštěvníci se mohou těšit i na populární snímky jako jsou Indiana Jones a Chrám zkázy Stevena Spielberga (1984) nebo Titanic (1997) režiséra Jamese Camerona. Termín přehlídky koresponduje i s výročím tragédie zaoceánské lodi Titanic, která se potopila v noci ze 14. na 15. dubna 1912. Právě proto organizátoři do programu tento velkofilm umístili. Nebude však uveden ze 70milimetrové kopie, ale z nové digitální verze ve 3D.

Přehlídka má podle organizátorů za úkol připomenout ve střední Evropě už nepoužívaný formát filmové kopie, který oslňoval návštěvníky brilantním zobrazením detailů a ve své době nepřekonatelným prostorovým zvukem. Akreditace na tři dny stojí 750 korun. Bližší informace získáte na  www.krrr.cz

 

Právě se děje

před 48 minutami

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy