Titanic pompézně vplouvá do 3D, premiéru měl v Londýně

Kultura Kultura
28. 3. 2012 11:42
Titanic podruhé vyplul do filmových vod, tentokrát ve 3D
Režisér James Cameron s manželkou na premiéře
Režisér James Cameron s manželkou na premiéře | Foto: Profimedia.cz

Nejslavnější filmová romance uplynulých dvaceti let vplula do světa 3D a na londýnskou premiéru Titanicu bohatšího o třetí rozměr dorazil i režisér James Cameron s hlavní aktérkou Kate Winsletovou. Česká kina se dočkají 5. dubna.

„Vzrušující není pouze samotné převedení do 3D, ale znovuuvedení snímku na velkém plátně, kde má podstatně větší emocionální dopad," prohlašuje Cameron a nechce s verzí v aktuálním technickém balení spoléhat jen na nostalgii starších, ale klade si za cíl také atraktivní představení Titanicu mladší generaci.

Původní dvojrozměrná verze z roku 1997 se rychle stala megahitem u diváků i kritiky a její úspěch korunoval zisk jedenácti Oscarů. Až do roku 2009 Titanic dominoval žebříčku nejvýnosnějších filmů všech dob se ziskem 1,8 miliardy dolarů, tehdy jej s 2,7 miliardami překonalo sci-fi Avatar od stejného režiséra.

Cameron se v konverzi snažil zachovat ducha původního filmu a neubrat nic z jeho epické velkoleposti. „Budete se cítit, jako když prožíváte nebezpečí po boku Jacka a Rose. 3D zážitek posouvá na zcela jinou úroveň," dodává.

Ne všichni však byli z myšlenky konverze zprvu nadšeni. Winsletová, jež globální hit Titanicu považuje za největší přínos pro její další hereckou kariéru, pro BBC uvedla, že ji tato idea zpočátku přišla strašlivá. Film ji totiž údajně nikdy neopustil.

Její herecký protějšek Leonardo DiCaprio se pak zcela odmítl podílet na propagaci trojrozměrné verze filmu.

Titanik
Titanik | Foto: Aktuálně.cz

Winsletová ovšem na londýnskou premiéru dorazila, což značí, že její obavy minimálně lehce opadly. „Lidé se mě celý den ptají, jaké to je vrátit se k filmu po takové době. Ale na Titanic se mě lidé ptají vlastně pořád, takže se o úplný návrat vlastně nejedná. Je to už součást mé DNA," dodává.

Komunikace s médii nicméně zůstala doménou dobře naladěného Jamese Camerona, který se rozpovídal také o možnosti konverzí svých starších filmů do 3D, včetně prvních dvou Terminátorů. Pokud by se jevily jako ekonomicky výhodné, režisér by o této možnosti uvažoval.

Titanic ve 3D do kin přichází sto let od své poslední plavby. Z britského Southamptonu do cílového New Yorku nedorazil, těsně před půlnocí 14. dubna 1912 totiž narazil pravým bokem do ledovce. Potopil se během tří hodin a v Atlantiku společně s ním zemřelo 1 517 lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy