Stmívání táhne Američany do kin, úsvit nedohnal měsíc

Kultura Kultura
19. 11. 2012 18:01
Twilight sága: Rozbřesk - 2.část má v kapse americká kina
Foto: Bontonfilm

Praha - Fenomén Twilight ságy potvrdil svoji sílu hned i na „začátku konce". Druhý díl adaptace její poslední knihy - Rozbřesku v režii Billa Condona v USA zažil šestý nejvýnosnější úvodní den všech dob. Jen za něj se filmu podařilo získat zhruba 71,2 miliónů dolarů, což je ovšem stále klesající tendence oproti Rozbřesku 1 (71,6 miliónů) a především druhému dílu s názvem Nový měsíc (72, 7 miliónů). Za celý víkend ovšem vydržel závěr paranormální romance na prvním místě a celkově vydělal 141, 3 miliónů dolarů.

Čtěte také
Recenze: Utržené hlavy dávají Stmívání náležitý rytmus

Popularita Twilight ságy srazila na druhé místo třiadvacátý snímek o Jamesi Bondovi - Skyfall od Sama Mendese, který sice nemá na upíry a vlkodlaky, ale jen samotní Američané do budoucích dobrodružství 007 diváci investovali 161, 3 miliónů. Celosvětově pak zisky překonávají sumu 669 miliónů dolarů.

Sféru omezené distribuce v jedenácti kinech opustil Lincoln, Spielbergův historický epos a američtí diváci příběh svého významného prezidenta vynesli na nejvyšší možnou pozici hned po Belle, Edwardovi a Bondovi. Třetí místo znamená pro Lincolna celkovou sumu 22,42 miliónů.

Jiný hrdina, kreslený Raubíř Ralf z videoher ve svém třetím týdnu spadl na čtvrté místo. I když ho v oblibě nahrazují populárnější postavy, 121,48 miliónů dolarů představuje nemálo čtvrťáku pro jeho hernu - společnost Disney. Na rozdíl od jiného animovaného šampióna, Hotelu Transylvánie, není sequel ještě jistý, nicméně s ním můžeme předběžně počítat. Jeho režisér Rich Moore má údajně nápady, jak by mohl videoherní postav dosadit do modernějšího prostředí a zkoumat s nimi například hraní doma a olineovky.

Na pátém místě prozatím přistál Let (Flight) od Roberta Zemeckise s pilotem Denzelem Washingtonem a skromnější částkou 61,33 milióny.      

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Na co do kina?

 

Právě se děje

před 40 minutami

V Chorvatsku jsou i čtvrt století po válce desítky tisíc nevybuchlých min

V Chorvatsku jsou 24 let po skončení válečného konfliktu stále místa o celkové ploše 355 čtverečních kilometrů, kde hrozí miny. V těchto oblastech se nachází více než 30 tisíc min a také velké množství další nevybuchlé munice. Podle agentury HINA to řekl ministr životního prostředí Tomislav Ćorić.

Ministr tato čísla uvedl v souvislosti s podpisem dohody, která dokládá, jak značné finanční prostředky je potřeba vynaložit na likvidaci takového nebezpečného pozůstatku války. Na základě uvedeného dokumentu by měla být vynaložena v přepočtu téměř miliarda korun na projekt odminování a ochranu lesů jen v regionu Licko-senjské a Zadarské župy.

Projekt se týká odminování 1676 hektarů lesů a půdy v prostoru Přírodního parku Velebit a Národního parku Paklenica. Jeho realizace by měla být završena do června 2023.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Chrascina má bronz z MS vrchařů, Havlíčková byla druhou juniorkou

Dvě medaile přinesl české výpravě dnešní program mistrovství světa v běhu do vrchu. Marek Chrascina získal na krátké trati bronz mezi muži, hned za ním skončil Jan Janů. Barbora Havlíčková se v Argentině stala juniorskou vicemistryní světa. V sobotu budou o úspěch bojovat závodníci a závodnice v horském maratonu.

Devatenáctiletá běžkyně na lyžích Havlíčková ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati. "Musím říct, že jsem to absolutně nečekala. Když jsme přiletěli do Argentiny, vůbec jsem se tady nedokázala srovnat s časovým posunem, fakt se mi běhalo hrozně mizerně. Taťka mě pořád uklidňoval, že je lepší, když se mi běhá před závodem mizerně a pak při něm dobře, než naopak. A měl pravdu," pochvalovala si v tisové zprávě.

Juniorská trať byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní jeden nebezpečný přeběh přes řeku, přesto byla velmi náročná. "V den závodu celý den pršelo, hrozně se zvedla hladina vody, takže se běželo na bahně. Do kopce to klouzalo, ještě horší pak byl seběh. Místy to bylo hodně prudké, takže člověk neběžel, ale regulérně jel. Během závodu jsme s holkama musely přeběhnout řeku, z které se během deště stal veletok," popisovala Havlíčková.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Matteviová. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy