Marek Eben slaví pět set dílů Na plovárně knihou

Kultura Kultura
20. 9. 2012 6:22
Talkshow se vysílá nepřetržitě už třináct let
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ikonický pořad České televize Na plovárně po třinácti letech nepřetržitého vysílání slaví velký milník. V neděli 16. září se dostal na hranici pěti set odvysílaných dílů a u této příležitosti autorský tým v čele s moderátorem Markem Ebenem vydal knihu vybraných rozhovorů.

První z nich Eben vedl 7. ledna 1999 s Michaelem Kocábem a od té doby se u něj vystřídala jména jako Dalajláma, Madeleine Albrightová, Michael York, Tomáš Baťa, Bill Gates, Martina Navrátilová, Dagmar Havlová, Genesis nebo David LaChapelle a další.

Talkshow si svou popularitu drží především tím, že se nesnaží prvoplánově bavit. Většina přizvaných osobností má určitý kulturní či společenský význam a tomu odpovídá také složení publika pořadu. Nejvíce zastoupeni v něm jsou vysokoškolsky vzdělaní lidé.

Sám Marek Eben z množství setkání vyzdvihuje například to s tibetským vůdcem Dalajlámou. „Bál jsem se, že pro něj nebude žádná otázka dost duchovní, ale jak se ukázalo, je to výjimečný člověk s oběma nohama na zemi, a navíc s velkým smyslem pro humor. Pod kameru si sedli dva mniši v těch oranžových hábitech, a jak se ukázalo, byl to Dalajlámův anglický slovník. Jakmile hledal výraz, hned mu ho jeden z nich hodil. To bych taky potřeboval," dodal.

Z hlediska sledovanosti vede rozhovor s Dagmar Havlovou z 12. prosince 2002, který si nenechalo ujít 894 tisíc diváků. Následují díly s Yvonne Přenosilovou, Martinou Navrátilovou, Madeleine Albrightovou, Tomášem Baťou, Dominikem Haškem, Michaelem Yorkem, Reinholdem Messnerem nebo Adolfem Bornem.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 56 minutami

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
Další zprávy