Marek Eben slaví pět set dílů Na plovárně knihou

Kultura Kultura
20. 9. 2012 6:22
Talkshow se vysílá nepřetržitě už třináct let
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ikonický pořad České televize Na plovárně po třinácti letech nepřetržitého vysílání slaví velký milník. V neděli 16. září se dostal na hranici pěti set odvysílaných dílů a u této příležitosti autorský tým v čele s moderátorem Markem Ebenem vydal knihu vybraných rozhovorů.

První z nich Eben vedl 7. ledna 1999 s Michaelem Kocábem a od té doby se u něj vystřídala jména jako Dalajláma, Madeleine Albrightová, Michael York, Tomáš Baťa, Bill Gates, Martina Navrátilová, Dagmar Havlová, Genesis nebo David LaChapelle a další.

Talkshow si svou popularitu drží především tím, že se nesnaží prvoplánově bavit. Většina přizvaných osobností má určitý kulturní či společenský význam a tomu odpovídá také složení publika pořadu. Nejvíce zastoupeni v něm jsou vysokoškolsky vzdělaní lidé.

Sám Marek Eben z množství setkání vyzdvihuje například to s tibetským vůdcem Dalajlámou. „Bál jsem se, že pro něj nebude žádná otázka dost duchovní, ale jak se ukázalo, je to výjimečný člověk s oběma nohama na zemi, a navíc s velkým smyslem pro humor. Pod kameru si sedli dva mniši v těch oranžových hábitech, a jak se ukázalo, byl to Dalajlámův anglický slovník. Jakmile hledal výraz, hned mu ho jeden z nich hodil. To bych taky potřeboval," dodal.

Z hlediska sledovanosti vede rozhovor s Dagmar Havlovou z 12. prosince 2002, který si nenechalo ujít 894 tisíc diváků. Následují díly s Yvonne Přenosilovou, Martinou Navrátilovou, Madeleine Albrightovou, Tomášem Baťou, Dominikem Haškem, Michaelem Yorkem, Reinholdem Messnerem nebo Adolfem Bornem.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy