Marek Eben slaví pět set dílů Na plovárně knihou

Kultura Kultura
20. 9. 2012 6:22
Talkshow se vysílá nepřetržitě už třináct let
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ikonický pořad České televize Na plovárně po třinácti letech nepřetržitého vysílání slaví velký milník. V neděli 16. září se dostal na hranici pěti set odvysílaných dílů a u této příležitosti autorský tým v čele s moderátorem Markem Ebenem vydal knihu vybraných rozhovorů.

První z nich Eben vedl 7. ledna 1999 s Michaelem Kocábem a od té doby se u něj vystřídala jména jako Dalajláma, Madeleine Albrightová, Michael York, Tomáš Baťa, Bill Gates, Martina Navrátilová, Dagmar Havlová, Genesis nebo David LaChapelle a další.

Talkshow si svou popularitu drží především tím, že se nesnaží prvoplánově bavit. Většina přizvaných osobností má určitý kulturní či společenský význam a tomu odpovídá také složení publika pořadu. Nejvíce zastoupeni v něm jsou vysokoškolsky vzdělaní lidé.

Sám Marek Eben z množství setkání vyzdvihuje například to s tibetským vůdcem Dalajlámou. „Bál jsem se, že pro něj nebude žádná otázka dost duchovní, ale jak se ukázalo, je to výjimečný člověk s oběma nohama na zemi, a navíc s velkým smyslem pro humor. Pod kameru si sedli dva mniši v těch oranžových hábitech, a jak se ukázalo, byl to Dalajlámův anglický slovník. Jakmile hledal výraz, hned mu ho jeden z nich hodil. To bych taky potřeboval," dodal.

Z hlediska sledovanosti vede rozhovor s Dagmar Havlovou z 12. prosince 2002, který si nenechalo ujít 894 tisíc diváků. Následují díly s Yvonne Přenosilovou, Martinou Navrátilovou, Madeleine Albrightovou, Tomášem Baťou, Dominikem Haškem, Michaelem Yorkem, Reinholdem Messnerem nebo Adolfem Bornem.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 2 minutami

Sobotka bude Buffalu v NHL chybět čtyři až šest týdnů

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude čtyři až šest týdnů chybět v sestavě Buffala v NHL. Dvaatřicetiletý český reprezentant je mimo hru s blíže nespecifikovaným zraněním v dolní části těla po nepotrestaném faulu Nikity Kučerova z Tampy v pátečním zápase ve Stockholmu.

Kučerov atakoval Sobotku v první třetině utkání, které Tampa nakonec vyhrála 3:2. Ruský útočník českého hokejistu, který jej neviděl, dohrál po jeho střele. Sobotka ze zápasu odstoupil a podle serveru The Athletic v hale chodil s ortézou na pravém koleně.

V této sezoně NHL odehrál Sobotka zatím 16 zápasů, v nichž zaznamenal jeden gól a dvě asistence.

před 11 minutami

Na kotlíkové dotace půjde z ministerstva životního prostředí dalších 1,5 miliardy

Ministerstvo životního prostředí uvolní další 1,5 miliardy korun z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) na výměnu zastaralých kotlů. Zájem o dotaci z třetí vlny takzvaných kotlíkových dotací převýšil původně vyčleněné tři miliardy. Na krajské úřady dorazilo přes 40 tisíc žádostí s požadavkem na 4,2 miliardy korun. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě. Dalších 380 milionů resort uvolní na půjčky na kotle.

Aktuálně nejsou vyčerpány prostředky pouze v Praze a na Vysočině, druhé kolo se chystá ještě v Královéhradeckém kraji. Ve většině ostatních krajů byly tisíce žádostí přijaty do takzvaného zásobníku projektů. Právě pro ně je nová dotace určena.

Další zprávy