Kraftwerk odehrají všechna alba. V Turbine Hall i doma

Kultura Kultura
7. 12. 2012 8:00
Kraftwerk přesunou retrospektivu z MOMA do Evropy
Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Kraftwerk o sobě opět dávají vědět. Legendární německá kapela totiž příští rok vystoupí v britské galerii Tate Modern - a to opět netradičně. Skupina totiž v Turbine Hall odehraje každý večer jedno album z diskografie kapely. Koncerty se konají mezi 6. a 14. únorem. Se stejnou show kapela vystoupila letos již v MOMA v New Yorku. Součástí koncertů opět budou i velkolepé 3D projekce a efekty.

„Vzhledem k tomu, že galerie je bývalou elektrárnou, je Turbine Hall ideálním místem pro experimentování Kraftwerk s energií a rytmem. Spojením hudby, videa a představení vznikne opravdu umělecké dílo," řekl ředitel galerie Chris Dercon. Kraftwerk totiž v němčině znamená elektrárna. „Ačkoliv vzhledem k výšce stropu v Turbine Hall a akustice to bude možná lepší jako pokračující umělecký projekt než hudební vystoupení," dodává Dercon.

Jen o necelý měsíc dříve předvede kapela stejný sled koncertů ve svém domovském Düsseldorfu, data show tady připadla na 11. až 20. leden, konají se v Kunstsammlung NRW.

Kraftwerk vznikli v roce 1970, první úspěšné album Autobahn vydali v roce 1974, poslední počin Tour de France pak vyšel před devíti lety. V roce 2009 vznikla remasterovaná edice všech alb Der Katalog.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 2 minutami

Vítězkou ceny hudební kritiky Apollo se stala sedmnáctiletá písničkářka Amelie Siba. Ocenění získala za své loňské album nazvané Dye My Hair.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 24 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Další zprávy