Koncertní tipy: Beatový snílek Lapalux a hbitá Hiromi

Adam Pešek
12. 1. 2013 10:20
Praze zahraje Lapalux, Hiromi, Alvater Ensemble nebo Hauschka
Hiromi
Hiromi | Foto: Aktuálně.cz

Koncertní tipy - Klubová sezóna ještě spí a na spočítání možností k probuzení z novoroční letargie zatím stačí jedné ruky. Menší počet akcí ale naštěstí nemá co dočinění s kvalitou vystupujících interpretů. V sobotu nejprve porci nejaktuálnější elektronické hudby představí Lapalux na narozeninové party Radia Wave. V pondělí stojaté vody současného jazzu pročísne japonská pianistka Hiromi a ve stejný večer se na komorním večeru v Paláci Akropolis představí také improvizační kvartet The Alvaret Ensemble. Tamtéž pak proběhne také další pražský koncert obnovených Psích vojáků.

Tip týdne: Lapalux přiťukne narozeninám Radia Wave

K šestým narozeninám loni přál beatový vizionář Hudson Mohawke a i letos si Radio Wave pro svůj výroční večírek pozvalo zajímavého hosta. Je jím mladý anglický producent, tvůrce niterných beatů zastřených analogovým praskáním - Lapalux.

Lapalux
Lapalux | Foto: Aktuálně.cz

Stuart Howard, jak zní celé producentovo jméno, vydal své nejnovější EP na labelu Brainfeeder, tedy u kalifornského kolektivu orientovaného především na abstraktní hip hop. Spadají pod něj taková jména aktuální elektroniky jako třeba Flying Lotus, The Gaslamp Killer, Daedelus nebo Samiyam.

Své smyčky Lapalux spřádá z r&b vokálů, zasněného glitch-soulu a gramofonového praskání, aby je nabaloval na roztékající zvuky synťáků a masivní beaty. „Jeho východiska jsou přísně organická a s trochou nadsázky i „přírodní". Podle svých vlastních slov se snaží imitovat přírodu, ve které ve skutečnosti neexistuje absolutní ticho. Každá z jeho skladeb je složená z desítek stop uspořádaných tak, aby v každé chvíli alespoň „něco" znělo - i kdyby to měl být zvuk, jehož frekvence je pro lidské ucho prakticky nepostřehnutelná," charakterizoval mladíka Jiří Špičák na Radiu Wave.

Kromě něj se navíc představí ještě pokroucené a bublající beaty poslovenštělého ukrajinský rodák Karaoke Tundry. Instrumentální podklady dělal třeba pro rapera Peťo Tazoka, remixoval skladby Dvou nebo spolupracoval s Bonusem na jeho debutu Konec civilizace.

Lapalux, sobota 12. ledna, Praha - MeetFactory, 99 korun v předprodeji (199 na místě)

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 


Hiromi, zázračné dítě jazzové fusion

Po loňském vystoupení na Strunách podzimu se do Prahy vrací japonská jazzová pianistka Hiromi Uehara v triu doplněném o baskytaru a bicí. Díky energické hře se dokáže mladá hudebnice, v jejíž fusion se odráží kromě klasické hudby i vlivy rocku, vyvléct z elitářské jazzové ulity a oslovit širší publikum, aniž by ztrácela to erudované.

Hiromi
Hiromi | Foto: Struny podzimu

Sama hudebnice ostatně odmalička studovala klasickou hudbu, až postupně se vyprofilovala jako výrazná jazzová osobnost. Už ve čtrnácti koncertovala s Českou filharmonií, k určitému renomé jí pak pomohla mimo jiné spolupráce s Chickem Coreou. V jejím repertoáru se nachází, kromě vlastních autorských skladeb (kritika cení hlavně předloňské album Voice), také volné variace na Debussyho, Pachelbela nebo Beethovena.

„V klasice mě vzdělávala učitelka, která velice milovala jazz. Proto jsem ho poslouchala už od osmi let a tehdy jsem také začala improvizovat. Miluji veškerou hudbu. Tedy veškerou osobitou hudbu. A jednou z mých vůbec největších inspirací je Frank Zappa," jmenuje pianistka inspirační zdroje.

Aktuální vystoupení proběhne v rámci cyklu Jazz na Hradě, v jehož rámci pak v únoru vystoupí také saxofonista Jan Garbarek v triu s Miroslavem Vitoušem a Trilokem Gurtuem.

Hiromi, pondělí 14. ledna, Praha - Španělský sál Pražského hradu, 500 korun v předprodeji

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com


Hudby přírody od Alvaret Ensemble a Hauschkův preparovaný klavír

Hosty prvního letošního koncertu série Music Infinity bude improvizační kvartet The Alvaret Ensemble v čele s Gregem Hainesem a německý skladatel a klavírista Hauschka. V pondělí tak Palác Akropolis rozezní jejich něžný ambient čerpající postupy z minimalismu, post-rocku i komorní vážné hudby.

Hauschka
Hauschka | Foto: facebook.com/HauschkaMusic

Generace jazzových, avantgardních i rockových muzikantů vzývaly kolektivní improvizaci jako nejvyšší hudební disciplínu a teď jejího ducha oživuje mimo jiné The Alvaret Ensemble, který se v roce 2011 utvořil kolem skladatele a klavíristy Grega Hainese. Britský rodák hudebně debutoval v roce 2006 vřele přijatým albem Slumber Tides, jež propojovalo minimalismus v duchu Arvo Pärta s elektronickým ambientem. Dva roky na to se Haines usadil v Berlíně a současný projekt je vyústěním jeho snů o hudbě jako produktu živého organismu.

V noční hudbě The Alveret Ensemble jsou dominantní křehké klavírní melodie a snivá atmosféra. Potkává se v ní cit pro melodie, akustické vlivy západofríského jazyka zpěváka Jan Kleesfstra se hrou na perkuse inspirovanou zvuky přírody. Eponymní debut vyšel v prosinci 2012 a kvartet hudebníků ji nahrál po nocích v odsvěceném kostele v berlínské čtvrti Grunewald.

Kromě nich vystoupí ještě düsseldorfský klavírista, skladatel a hudební dobrodruh Hauschka. Šestačtyřicetiletý hudebník Volker Bertelmann vystudoval hru na klavír, ale od vážné hudby se jeho zájem v devadesátých letech rozšířil až k hip hopu či drum'n'bass. V novém tisíciletí se oklikou vrátil k akustické hudbě skrze experimenty s preparovanými klavíry, jejichž zvuk modifikuje vkládáním různých předmětů, například pingpongových míčků či plastových lahví.

The Alvaret Ensemble + Hauschka, pondělí 14. ledna, Praha - Palác Akropolis, 239 korun v předprodeji (299 na místě)

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com


Psí vojáci jsou zpátky v Praze

Loni v listopadu na akci Pocta českému undergroundu odehráli po delší době koncert Psí vojáci v původní sestavě. Večer věnovaný památce Ivana Martina Jirouse však byl vyprodán a ne na každého vyšel lístek. Obnovená kapela v čele s „depresivním textařem" Filipem Topolem však svůj koncertní program výrazně rozšířila a v polovině ledna vystoupí v Praze znovu.

Filip Topol
Filip Topol | Foto: Lukáš Janičík, Muzikus

Tentokrát se trojice, kde kromě Topola hrají ještě David Skála a Jan Hazuka představí v žižkovském Paláci Akropolis. „Hudba Psích vojáků se pohybuje v jakési mezizóně na dohled od undergroundu i šansonu. Psí vojáci hrají jinak než všechny kapely světa," stojí stručně v tamní pozvánce na koncert.

Ještě by se slušelo doplnit, že v hudební poetice jejich kabaretního punku hlavní roli často přebírá uhrančivý klavír. Komplexně to pak dělají hlavně Topolovy bolestně lyrické texty.

Psí vojáci, pátek 18. ledna, Praha - Palác Akropolis, 180 korun v předprodeji

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy