Koncert v jeskyni představí fyzické básnictví i pralidi

Kultura Kultura
6. 7. 2012 10:39
Jeskyně v Moravském krasu bude hostit koncert TRILOBEAT
Foto: Aktuálně.cz

Moravský kras - Unikátní koncept, zajímaví interpreti podpora vzdělání. To vše spojuje projekt festivalu Cave Beat, který postupně navštěvuje nejrůznější české jeskyně a pořádá v nich koncerty a představení. Nejbližší akce láká návštěvníky do Sloupsko-šošůvských jeskyní v Moravském krasu, kde 7. července proběhne oficiální představení atmosféricko-improvizačního konceptu s názvem Trilobeat aneb Z pravěku do Matrixu.

V rámci červencového večera se mohou návštěvníci těšit na vystoupení fyzického básníka Petra Váši, který využívá kombinace divadla, neobvyklého využití hlasu a zpěvu. Dále se představí také hudebník Jan Doležal nebo autor projektu Zdeněk Vilímek. Série koncertů má za cíl podpořit zážitkové výchovně-vzdělávací akce pro školy a dětské domovy v jeskyních a okolní přírodě s názvem Kořeny života a Z pravěku do Matrixu. Hlavním tématem letošního festivalu je „příroda, člověk, umění" a jeho záměrem je vytvoření podmínek pro hravý dialog pravěkých jeskynních prostor s živou akustickou hudbou.

Koncert Trilobeat využije zajímavou akustiku krasové Eliščiny síně, ve které teploty dosahují 7 až 8 stupňů, součástí večera bude také ukázka prohlídkové trasy s pravěkými průvodci. Neobvyklé místo konání tak zajišťuje spojení zajímavého uměleckého zážitku se zábavnou formou seznámení s historií jeskyní.

Pokud by návštěvníky neobvyklá koncept večera zaujal, mohou si již teď rezervovat místo na další plánované akci, počet míst je totiž vzhledem k podmínkám omezený. Energický koncert houslistky a zpěvačky Daniely Škutové spojený s tanečním vystoupením česko-irského tria a mnoho dalších hostů 27. července oživí prostory jeskynního labyrintu Na Špičáku.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy